Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hinges στο SAP2000 ΚΑΝΕΠΕ


 
geodou

Recommended Posts

Ανεβάζω και εγώ με τη σειρά μου ένα excel για υπολογισμό hinges property data στο SAP2000 (μια και η push over είναι στη μοδα τελευταία). Όλοι οι υπολογισμοί είναι βάση των τύπων που προτείνει ο ΚΑΝΕΠΕ (My, Mres, θy, θum, θpl κλπ). Στο ένα worksheet είναι υπολογισμοί για υποστύλωμα και στο άλλο για δοκό. Όπου είναι κίτρινο το backround συμπληρώνετε τα δεδομένα. Στα υλικά και στους οπλισμούς έχω combo box για ευκολότερη χρήση. Στο worksheet DATA είναι όλα τα δεδομένα που λαμβάνουν υπόψη οι υπολογισμοί. Δεν έχω υπολογίσει τον συντελεστή α (αποδοτικότητας περίσφυξης). Κάνετε εισαγωγή το νούμερο κατευθείαν. ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι τελικές τιμές γωνίας στροφής πρέπει να διαιρεθούν με τους αντίστοιχους συντελεστές ασφαλέιας. Το αρχείο ΔΕΝ είναι κλειδωμένο, οπότε όποιος ασχοληθεί με αναβάθμιση κλπ ας το ανεβάσει ξανά για όλους μας. Ελπίζω να φανεί  χρήσιμο και αν βρεθεί κάποιο λάθος στους υπολογισμούς ζητάω εκ' των προτέρων συγνώμη και περιμένω τις διορθώσεις.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.