Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (ΚΑΝ.ΕΠΕ.);


pirsogiannis

Recommended Posts

Απαντας σε αλλο θεμα βεβαια.

 

Ο καθενας εχει το τροπο που δουλευει.

 

Εγώ δεν μπορώ να κάνω διπλωματικές. Θέλω ένα πρόγραμμα να τα κάνει όλα

 

Η διαφορα ειναι οτι στη διπλωματικη γραφεις οτι θες, απλα βαζεις το ονομα σου και μαλλον κανεις δεν θα ενδιαφερθει για το περιεχομενα και τα αποτελεσματα.

Στη μελετη ομως βαζεις την υπογραφη σου και παιρνεις αγκαλια ολο τον ποινικο κωδικα!!!

 

ΥΓ. Δεν νομιζω οτι ειναι του παρόντος να σου δωσω λιστα με τα λογισμικα που εχω.

Αλλα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν εχω ενα προγραμμα για ολα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως εάν βάλουν ΕΚ3 και ΕΚ6 το πρόγραμμα ΡΑΦ όντως θα είναι κορυφαίο !!!!

 

Κάτι άλλο που δεν μου άρεσε είναι η περιστροφή στο 3d, νομίζω δεν μπορείς να περιστρέψεις το κτίριο και στο δείχνει μόνο από μία προοπτική όψη αλλά μιλάμε για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που δεν μου άρεσε είναι η περιστροφή στο 3d, νομίζω δεν μπορείς να περιστρέψεις το κτίριο και στο δείχνει μόνο από μία προοπτική όψη αλλά μιλάμε για λεπτομέρειες.

 

 

Πατώντας την ροδέλα του ποντικιού και το Ctrl και κουνώντας το ποντίκι το κτίριο περιστρέφεται.

 

 

Πάντως εάν βάλουν ΕΚ3 και ΕΚ6 το πρόγραμμα ΡΑΦ όντως θα είναι κορυφαίο !!!!

 

 

 +1

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  Παιδιά, η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι δεν υπάρχει πρόγραμμα που να είναι άψογο για όλους τους τύπους Φ.Ο...(άλλωστε, ούτε και ορθολογικό είναι να ψάχνεις κανείς για κάτι τέτοιο). Το ότι το κάνουν οι πιο πολλές εταιρείες και βάζουν λίγο από όλα δεν σημαίνει ότι τα καλύπτουν με την ίδια αξιοπιστία.

  Γενικής χρήσης μεγάλο πρόγραμμα (συνήθως ξένο) θέλει κανείς για τους σκοπούς της ανάλυσης ώστε να μπορεί να προσομοιώσει κατάλληλα τον φορέα του που μπορεί να περιέχει οτιδήποτε και οποιοδήποτε υλικό (ειδικά στον Ελληνικό χώρο..), μιλώντας κυρίως για υφιστάμενα κτήρια. Όμως να επιδιώκει κάποιος με το ίδιο πρόγραμμα να του κάνει και διαστασιολόγηση με ευρωκώδικες, με ΚΑΝ.ΕΠΕ κ.τ.λ για οποιοδήποτε υλικό είναι σχεδόν άτοπο... Αναπόφευκτα θα πρέπει να γίνει και κάποιου είδους "χειρωνακτική εργασία" σε πολύπλοκους φορείς...

  

  Όσον αφορά το ΡΑΦ θεωρώ ότι είναι "φτηνό" σε σχέση με τις δυνατότητές του, όπως επίσης και σε σχέση με την δυναμική του (εννοώ ότι είναι γενικά πολύ αξιόλογο επειδή καινοτομεί σε πολλά θέματα προσομοίωσης και συνεχώς επενδύουν σε αυτό). Έχει βέβαια και αυτό (όπως ΟΛΑ τα προγράμματα) τα θεματάκια του αλλά τουλάχιστον είναι πρόθυμοι να διορθώνονται και να αναβαθμίζονται.

  Από όσο γνωρίζω, δουλεύουν να βγάλουν και αυτοί διαστασιολόγηση μεταλλικών..., όπως είπε κάποιος σε αυτήν τη συζήτηση θα είναι καλό για την περίπτωση προσθήκης μεταλλικού σε RC φορέα...

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ΡΑΦ θεωρώ ότι είναι "φτηνό" σε σχέση με τις δυνατότητές του

 

 

Φθηνό δεν θα το έλεγα. Θα έλεγα καλύτερα,πως είναι "τίμιο" για τις δυνατότητές του,στην παρούσα ελληνική κατασκευαστική πραγματικότητα. Πιστεύω πως έχουν πιάσει το νόημα της αγοράς,σε αντίθεση με τους υπόλοιπους...που έχουν τιμές περασμένης "χρυσής" κατασκευαστικής 15ετίας.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά έχετε καταλήξει κάπου όσον αφορά ποιο πρόγραμμα για ΚΑΝΕΠΕ ?

 

Μπορείτε να μου πείτε ποιοι έχετε αγοράσει πρόγραμμα ή module σε υπάρχον πρόγραμμα που έχετε για ΚΑΝΕΠΕ και ποια γνώμη έχετε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.