Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (ΚΑΝ.ΕΠΕ.);


pirsogiannis

Recommended Posts

Εντάξει δεν μπορεί να είναι το ίδιο πάντως. Μιλάμε για μία εταιρεία που κάνει πρόγραμμα αμοιβών. Ούτε που την ξέρω. Το ΦΕΣΠΑ έχει μεγάλη ιστορία και πολλοί το προτείνουν. Καθηγητές κ.α. Δεν μπορεί όλοι να είναι "μιλημένοι".

 

 

Φυσικα ειμαστε εκτος θεματος.

Αλλα, ειναι απο τα πιο ολοκληρωμενα και σταθερα προγραμματα της αγορας.

Η φημη κτλ δεν μου λενε απολυτως τιποτα.

 

Μηχανικος εισαι συναδελφε.

Τι σημαινει "Εντάξει δεν μπορεί να είναι το ίδιο πάντως".

Το Φεσπα τι παραπανω εχει? Ζαντες αλουμινιου και θερμαινομενα καθισματα?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόγραμμα με πρόγραμμα διαφέρουν. Σταθερότητα στα αποτελέσματα, ακρίβεια κ.τ.λ. Πολλά παραπάνω ή παρακάτω μπορεί να έχει.

 

Και έχω μία φιλοσοφία στην ζωή μου σαν καταναλωτής σε οποιοδήποτε προϊόν. Κοιτάω την φήμη της εταιρείας στον τομέα που ασχολείται. Κοιτάω να εξειδικεύεται στο θέμα.

 

Φυσικά αν η διαφορά είναι 2000 ευρώ με 7300 !! Το ξανασκέφτομαι.

 

Αν δεν βαριέσαι μετέφερε τα θέματα στην ενότητα των στατικών προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον το ΡΑΦ εχει και τεκμηριωση!!!

 

Εχει πολλα θετικα σε σχεση με το ΦΕΣΠΑ.

Το μονο που δεν κανει (στο κομματι των ενισχυσεων) ειναι η διαστασιολογηση ενισχυομενων μελων με FRP.

 

 

YΓ. βλ Insoft. Καποτε δεν το ηξερε κανεις και καποιοι το σνομπαραν πληρωνοντας 300Ε σε συνδρομες επειδη "αυτο ειχαν οι πολεοδομιες".

Οποιος το επελεξε δεν νομιζω να εχει παραπονο!!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα με πρόγραμμα διαφέρουν. Σταθερότητα στα αποτελέσματα, ακρίβεια κ.τ.λ. Πολλά παραπάνω ή παρακάτω μπορεί να έχει

 

 

 

 

Ακριβώς! Το ΡΑΦ σήμερα,είναι ίσως το καλύτερο ελληνικό πρόγραμμα στην αγορά. Σίγουρα δεν είναι το πιο διάσημο.

 

 

Το μονο που δεν κανει (στο κομματι των ενισχυσεων) ειναι η διαστασιολογηση ενισχυομενων μελων με FRP.

 

 

Επιπλέον,προς το παρόν δεν λαμβάνει υπόψιν την ευνοική ή δυσμενή επίδραση των τοιχοποιών κατά την αποτίμηση σύμφωνα με τον ΚΑΝ.ΕΠΕ. Πάντως είναι πολύ δυνατό πρόγραμμα και βελτιώνεται συνεχώς,nik αξίζει να το ψάξετε.

 

 

+1 για της insoft. Γενικότερα θέλει ψάξιμο η αγορά λογισμικού.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το raf είναι της μόδας τώρα τελευταία, πριν δύο χρόνια ήταν το statics, το fespa βέβαια υπάρχει χρόνια. Και εγώ αν αγόραζα κάτι καινούριο σήμερα μάλλον raf θα έπαιρνα λόγω τιμής/απόδοσης. H insoft ήταν όντως μεγάλη επιτυχία, πλήρως ευχαριστημένος...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τα προγράμματα της Cubus. Στον τομέα της ανελαστικής ανάλυσης είναι πολύ μπροστά. Φυσικά πρέπει να το χειρίζεται μηχανικός και μάλιστα να σκέφτεται! :) Αυτονόητα αλλά η εμπειρία μου από άλλα προγράμματα (όπως π.χ. το FESPA) είναι ότι πολύ εύκολα μπορεί να το χειριστεί και μη μηχανικός ή μηχανικός που δεν σκέφτεται. Ευκολία μεν, επικινδυνότητα δε...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλο και το Statik.

Δεν το λειει κανεις το αντιθετο.

Αλλα σιγουρο τσιμπημενο και δεν ξερω σε τι ποσοστο εχουν μπει οι διαταξεις του ΚΑΝΕΠΕ.

 

Το κακο ειναι (ας το θυμαμαι σωστα) οτι εχει πολλα υποπρογραμματα (για πλακες, στυλους, δοκους κτλ)

 

Το βασικο μειον ειναι (παλι αν θυμαμαι καλα) οτι τα επιφανειακα πεπερασμενα του ειναι σε ανεξαρτητο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφοι να κανω μια ερωτηση ?

 

Εχετε πελάτες που :

 

ειναι διατεθημένοι να πληρώσουν για την τεκμηριωση του ΚΑΝΕΠΕ ?

ειναι διατεθημενοι να γινει γιαπι σε σημεια η περιουσια τους για να γινει ο ΚΑΝΕΠΕ ?

ειναι διατεθημενοι να πληρωσουν τη μελετη του ΚΑΝΕΠΕ ?

ειναι διατεθημενοι να πληρωσουν ενισχυσεις κλπ ?

 

Η κουβέντα να γίνεται ?

 

PS Η σελιδα της cubus hellas δεν προλαβαινει τα updates..... !!!!! στα "νεα" η τελευταια αναρτηση ειναι απο 18/7/2007. Γουσταρω

Edited by cvlengnr
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ο έλεγχος με ΚΑΝΕΠΕ αργά ή γρήγορα θα αρχίσει να γίνεται. Κακά τα ψέματα 4178 με ΚΑΝΕΠΕ υπάρχουν. Μία μελέτη λοιπόν μπορεί να σου τύχει. Για αυτό πρέπει να ψάξουμε για φτηνά προγράμματα.

 

Εγώ ακόμη δεν έχω κάνει. Θεωρητικά το ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.