Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (ΚΑΝ.ΕΠΕ.);


pirsogiannis

Recommended Posts

Παντως απο προσωπικη εμπειρια και απο εκατονταδες περιπτωσεις συναδελφων που γνωριζω δεν εχω ακουσει κανεναν να εκανε μελετη με ΚΑΝΕΠΕ. Εχει αρχισει και παιρνει μυθικες διαστασεις στο μυαλο μου.....

 

Τι να πω, νομίζω παντως οτι για 1 δουλεια οταν (και αν) κατσει δεν αξιζει η επενδυση σε προγραμμα. Αν και το ΡΑΦ ειναι πολυ οικονομικο σε σχεση με τα γραφικα που ζητανε μερικοι (ονοματα μη λεμε...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το statik βγάζει ελληνικό τεύχος ? Σχέδια ? Έχει 3δ περιβάλλον για εισαγωγή φορέα ή γράψεις κόμβους και μέλη με το χέρι ?

 

Νομίζω ότι έχεις μείνει σε πολύ παλιές εκδόσεις τους προγράμματος! Το πρόγραμμα έχει απλά άλλη φιλοσοφία αλλά αν το μάθεις, φυσάει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι εσείς που γράφετε για το ΡΑΦ μήπως ξεχνάτε να αναφέρετε κάτι πολύ βασικό ?! 

 

Κατέβασα την δοκιμαστική έκδοση. Όντως το πρόγραμμα είναι φοβερό. Έχει πάρει πάρα πολλά στοιχεία από το ETABS μου φαίνεται, ουσιαστικά είναι ένα απλοποιημένο ETABS που μου αρέσει πολύ. Όμως, το πρόγραμμα δεν έχει καθόλου Ερωκώδικα 3 και 6 ή κάνω λάθος ? Δηλαδή ναι μεν μπορείς να βάλεις στοιχείο τοιχοποιίας ή μεταλλικό στο μοντέλο σου και να τρέξεις την ανάλυση αλλά δεν μπορεί να τα ελέγξει. 

 

Αυτό είναι μεγάλο μείον αφού πολλά από τα κτίρια στην Ελλάδα έχουν τοιχοποιία η οποία θα πρέπει και αυτή να ελεγχθεί και επίσης μπορεί να θέλεις να κάνεις μία μεταλλική προσθήκη ή έναν έλεγχο σε ένα πατάρι. Με το ΡΑΦ δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά !!

 

Επίσης η τιμή του που βλέπω στον κατάλογο στο ίντερνετ αν πάρεις όλα τα πακέτα τελική είναι 4.770 + ΦΠΑ. Ποια 2000 γράφετε ?!

 

Γιαννη...δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ακουστά το έχω. Νομίζω μιλάμε για πολύ ακριβό πρόγραμμα το STATIK που δεν αφορά Ε.Ε. μηχανικό με 1-2 ΚΑΝΕΠΕ τον χρόνο. Για τι τιμές μιλάς ? Το έχεις αγοράσει σαν Ε.Ε. ή είσαι σε εταιρεία ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Σιγα το προβλημα.

 

Γιατι τα λογισμικα που ενσωματωνουν ΕΚ3 και ΕΚ6 ειναι σουπερ??

(βλ ΦΕΣΠΑ).

 

Ολα γιντονται Νικ.

Δεν χρειαζεται να εχεις ενα λογισμικο που να κανει τα παντα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι ρε τέρυ...είναι πρόβλημα ! Μην τρελαθώ δηλαδή, πως θα ελέγξω την τοιχοποιία μου ?

 

Θα φτιάξω ξεχωριστό εξελακι ΕΚ6 και ΕΚ3 και θα διαστασιολογώ ? Οκ έχω τέτοια και στην ανάγκη το κάνω, όλα γίνονται αλλά να είμαστε και λίγο πρακτικοί. Και τεύχος πως θα φτιάξω ? Και συνδέσεις μεταλλικών ? Με σπασμένα προγράμματα ? Διπλωματική εργασία δηλαδή και ενώ έχω δώσει 5000 σε πρόγραμμα ?

 

Άρα όταν βλέπεις τιμή στο FESPA 7500 κάποιος λόγος θα υπάρχει....!!!

 

Και σου ξαναλέω, φοβερό το ΡΑΦ ! Όντως είναι ότι καλύτερο σε πρόγραμμα αλλά χωρίς ΕΚ3 και ΕΚ6...είναι λίγο λειψό ρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Παραλογιζεσαι.

 

Οποιο σοβαρο μελετητη και να ρωτησεις σιγουρα δεν εχει ενα προγραμμα για ολα.

2-3-4-14 προγραμματα και excel θα εχεις για να κανεις τη δουλεια σου.

 

ΝΑΙ την τοιχοποιία με το χερι.

(Ασε που ο ΚΑΝΕΠΕ δεν καλυπτει μεταλλικα και τοιχοποιία)

 

Μεταλλικα και συνδεσεις με ΑΛΛΟ λογισμικο.

Εγραψα εγω πουθενα για σπασμενο??

 

 

ΥΓ. Η τιμη που εγραψα για το ΦΕΣΠΑ ειναι ΜΟΝΟ για ΩΣ και ΚΑΝΕΠΕ.

 

ΥΓ2. Ο τροπος που ο ΦΕΣΠΑ ελεγχει τοιχοποία δεν ειναι οτι καλυτερο (δες το manual αν θες, υπαρχει στη σελιδα τους)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

μην ψαρώνετε με τον ΚΑΝΕΠΕ και τα προγράμματα

μπορείς να κάνεις σωστή μελέτη ΚΑΝΕΠΕ και χωρίς τα module ΚΑΝΕΠΕ αρκεί να ξέρεις λίγο στατικά και να φέρεις το κτίριο με τις επεμβάσεις που θα κάνεις στην κατάλληλη κατηγορία

τώρα μην αρχίσει κανένας για pushover κλπ γιατί όποιος σφραγίσει μελέτη pushover σε πολυρόροφο και μάλιστα με τα προαναφερόμενα προγράμματα είναι ήρωας.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

nik,αποκλείεται η τιμή που αναφέρεις,προφανώς έκανες πρόσθεση τις τιμές της κάθε υπομονάδος. Δες πιο κάτω σε ποια δέσμη εφαρμογών ανήκεις. Στην χειρότερη,είσαι στα 3200ε.

 

Στα υπόλοιπα έχεις δίκιο,πράγματι δεν ενσωματώνει τους ΕΚ3 & ΕΚ6,αλλά θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του terry.

 

Evan,η υπερωθητική είναι πράγματι υπερεκτιμημένη κι έχει αδυναμίες σαν μέθοδο ανάλυσης,δεν κάνει για όλα τα κτίρια και θέλει προσοχή η εφαρμογή της.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Τερυ μας δουλεύεις ? Πόσα προγράμματα έχεις ? Πόσα στατικά κάνεις ? Πόση αμοιβή παίρνεις ?

 

Μιλάμε για τον μέσο ΕΕ τώρα που θα κάνει 1-2 ΚΑΝΕΠΕ τον χρόνο και μου λες να πάρει 2-3 διαφορετικά προγράμματα.

 

Εγώ παραλογίζομαι ? Εντάξει ο καθένας όπως δουλεύει στην τελική. Εγώ δεν μπορώ να κάνω διπλωματικές. Θέλω ένα πρόγραμμα να τα κάνει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.