Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


chrisven

Recommended Posts

Έχουμε φάει το μήλο, μας έχει δαγκώσει το φίδι αλλά την Εύα ούτε που την έχουμε δει....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μεγάλωσα για να βλέπω :shock: ακόμα φωτογραφίες....θέλω χειροπιαστά πράγματα :)  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

θέλω χειροπιαστά πράγματα :)  :mrgreen:

Τσίμπα ένα @.....

 

Με τιμή,

Υπουργείο Οικονομικών

 

:mrgreen:

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, καλημέρα.

'Όταν στο άρθρο 6§9 του ΚΦΑΣ λέει 

εννοεί την παρακράτηση ή κάτι άλλο;

 

 

ΟΧΙ είναι ο ΦΠΑ στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μεγάλωσα για να βλέπω :shock: ακόμα φωτογραφίες....θέλω χειροπιαστά πράγματα :)  :mrgreen:

 

Τελικώς δεν μπορείς ν' αναγνωρίσεις τα έργα τέχνης!!!! Οπότε ....βουρ στον πατσά!

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζεται ότι, οι διατάξεις αυτές εξακολουθούν να ισχύουν και μετά την εφαρμογή των διατάξεων του ν. 4172/2013 (Κ.Φ.Ε.), στις οποίες δεν γίνεται αναφορά για ελευθέρια επαγγέλματα. Συνεπώς τα φυσικά πρόσωπα, των οποίων το εισόδημα χαρακτηριζόταν, βάσει των διατάξεων τηςπαραγράφου 1 του άρθρου 48 του ν. 2238/1994, ως εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα (όπως γιατροί, δικηγόροι, λογιστές, μηχανικοί κ.λπ.), ανεξάρτητα αν οι διατάξεις αυτές έχουν καταργηθεί για τη φορολογία εισοδήματος, εξακολουθούν, από 1.1.2014, να μην απαλλάσσονται από την τήρηση βιβλίων και την έκδοση στοιχείων, έστω και αν, τα ακαθάριστα έσοδά τους κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο είναι κάτω των 5.000 ευρώ.

 

Γιατί είχα την αίσθηση πως από 1/1/14 δεν είχαμε πλέον υποχρέωση τήρησης βιβλίων; Ετοίμαζα ένα εξελόφιλο να κρατάω τα έσοδα-έξοδα για να ξέρω τι μου γίνεται και να μπορώ να συμπληρώνω τις υπόλοιπες φορολογικές υποχρεώσεις, αλλά βλέπω πως το πατροπαράδοτο βιβλίο δεν θα το γλιτώσω...

 

Προσοχή αν εκδίδετε ΑΠΥ ΄μηχανογραφημένες θέλει να σημαίνονται από μηχανισμό (ΕΑΦΔΣΣ), αν τις εκδίδετε χειρόγαρφα είναι αθεώρητες . Αυτό γράφει στην παραπάνω ΠΟΛ . Η σχιζοφρένεια σε όλο της το μεγαλείο.

 

Εάν ΤΥΠΩΝΩ τις ΑΠΥ από ένα εξελόφιλο (αντί να τις γράφω με το χέρι) και κρατάω αντίγραφα σε pdf στον υπολογιστή (αντί του διπλότυπου μπλοκ) αυτό θεωρείται ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ έκδοση;

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

 

Εάν ΤΥΠΩΝΩ τις ΑΠΥ από ένα εξελόφιλο (αντί να τις γράφω με το χέρι) και κρατάω αντίγραφα σε pdf στον υπολογιστή (αντί του διπλότυπου μπλοκ) αυτό θεωρείται ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ έκδοση;

 

 

Οταν ίσχυαν οι διατάξεις του ΚΒΣ (ΠΔ 186/1992) αυτό το θεωρούσαν μηχανογραφημένη έκδοση . Υποθέτω ότι το ίδιο θα το θεωρούν και τώρα , εδώ πήγαν και εβγαλαν σε  20 ημέρες τρείς εγκυκλίους αλληλοσυγκρουόμενες (, η δεύτερη αναιρούσε την πρώτη και η τρίτη τη δεύτερη  ) , οπότε καλό είναι να πάρουμε τα μέτρα μας ΕΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΡΗΤΗ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΠΕΡΙ  ΑΥΤΟΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή έχω χαθεί με τι νέες αλλαγές (και μόλις είδα και τα νέα πρόστιμα..) θα ήθελα μια διευκρίνηση παρακαλώ

 

Η απόδειξη παροχής υπηρεσιών προς ιδιώτη πρέπει να είναι θεωρημένη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.