Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τίτλοι τέλους για mall στο Γαλάτσι


Engineer

Recommended Posts

Τι να πεί κανείς. Ήθελαν κάποιοι να κάνουν μια επένδυση και το πάλευαν τόσα χρόνια? Και πολύ αντέξανε θα έλεγα, εγώ αν ήμουν στην θέση τους θα τα είχα παρατήσει σχεδόν απ' την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστό που δεν υλοποιήθηκε ένα ακόμα mall.

Ούτως ή άλλως ίσως να μην ήταν προς το συμφέρον 

ούτε του δημοσίου αλλά ούτε και των επενδυτών

ένα ακόμα mall 

σε μια εποχή που το εμπόριο παραπαίει. 

Ίσως να συμφέρει ακόμα και τους επενδυτές μια τέτοια απόφαση σήμερα.

Καλύτερα για αυτούς να επιστραφεί ζεστό χρήμα στα χαρτοφυλάκιά τους

παρά να επενδυθεί επιπλέον χρήμα σε ένα ακόμα εμπορικό κέντρο (και μάλιστα όχι και σε περιοχή με εγγυημένη απόδοση πια...) 

 

Το θέμα είναι πως μπορεί να αξιοποιηθεί

άμεσα μια τέτοια εγκατάσταση 

και να φέρει κέρδος σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει , τι δουλειά έχει η Αρχαιολογία σε ένα έτοιμο κτίριο ?

 

Γιά την χρήση έχω και εγώ κάποιες σκέψεις , τι θα πρόσφερε ένα 3ο μώλλ τόσο κοντά στα άλλα δύο στον αστικό ιστό ?

 

Τι χρήσεις άραγε θα μπορούσε να έχει ένας τέτοιος χώρος , που δυστυχώς δεν έγινε λυόμενος ?

 

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να μετατραπεί σε συνεδριακό κέντρο η σε εκθεσιακό κέντρο , αλλά αυτές οι χρήσεις δεν ξέρω αν είναι βιώσιμες .

 

Ισως μπορούσε να μετατραπεί σε εκπαιδευτικό ίδρυμα . Δεν ξέρω αν ήταν πιό σωστό να πάει εκεί η ΣΕΛΕΤΕ και να αλλάξει χρήση η υπάρχουσα που είναι κοντά στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο ενός γενικότερου σχεδιασμού γιά αυτό ?

 

Πολλά τα ερωτήματα που θα έπρεπε να είχαν απαντηθεί εδώ και χρόνια .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει , τι δουλειά έχει η Αρχαιολογία σε ένα έτοιμο κτίριο ?

 

Στα 250m υπάρχει η Ομορφοκλησσιά, Πρόκειται για ιερό ναό του Αγίου Γεωργίου που κτίστηκε τον 12ο αιώνα πάνω από παλαιοχριστιανική εκκλησία, ενώ πριν υπήρχε αρχαίος ναός. Από το 1921 η 1η εφορία βυζαντινών αρχαιοτήτων έχει κηρύξει το ναό διατηρητέο μνημείο.

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εικόνα για τότε. Αλλά φαντάζομαι ότι ακολουθήθηκε η ίδια διαδικασία όπως με τα υπόλοιπα Ολυμπιακά Ακίνητα........

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η Ομορφοκκλησιά ? Είναι πολύ μακρυά. Ρε μας δουλεύουνε ? 

 

https://maps.google.gr/maps/myplaces?ll=38.028124,23.762033&spn=0.007184,0.009645&ctz=-120&t=h&z=17

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η Ομορφοκκλησιά ? Είναι πολύ μακρυά. Ρε μας δουλεύουνε ? 

 

Δίπλα είναι. Στα 250m από το κτήριο και στα 50m από το όριο του οικοπέδου της εγκατάστασης.

 

https://maps.google.gr/maps?q=38.0288,23.763728&hl=en&ll=38.027456,23.764994&spn=0.004936,0.010568&num=1&t=h&z=17

Link to comment
Share on other sites

Fast-Track = Καταπάτηση της δημοκρατίας και της Ισότητας! τέλος!!!

Τι πάει να πει fast-track? γιατί να παρακάμπτονται όλοι οι μηχανισμοί ελέγχου που ισχύουν για τους υπόλοιπους?
Αντί να οργανώσουν τις υπηρεσίες για όλους, να μειωθεί και η γραφειοκρατεία, τις παρακάμπτουν!

Ας κινηθούν λίγο σωστά και θα δουν αν χρειάζεται βοήθεια η αγορά. Άρση των εμποδίων του δημοσίου χρειάζεται, και μια σταθερότητα πολιτική-οικονομική.

 

Αυτά για την ώρα.

 

ΥΓ: σε μελέτη παλαιότερα είχα να κάνω με 3 αρχαιολογικές υπηρεσίες ταυτόχρονα, και τελικά η πιο άσχετη και χωρίς να εμπίπτει το έργο σε προστατευόμενη περιοχή ζήτησε πλήρες αντίγραφο (και ενημερώσεις) των αρχιτεκτονικών!!! τι να λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.