Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για αγροτεμάχια διανομής


Recommended Posts

Αν και έψαξα σε περρισότερες απο τις μισές σελίδες του θέματος δεν βρήκα κατι σχετικό με το τίτλο ή πιθανόν να μου διέφυγε.

 

Αν κάποιος έχει κάποια νομοθετήματα (νόμους, υπ. αποφάσεις, δικαστιές αποφάσεις, κλπ) και μπορεί να τα αναρτήσει θα του ήμουν υπόχρεος

 

Εχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΣ

Αν υπάρχει σχετικό θέμα (που δεν είδα), παρακαλούνται οι mods να το μεταφέρουν στο αντίστοιχο θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 ο ν 4061 ηρε την απαγορευση κατατμησης...και εκει εχει αναφορες στους νομους για τους κληρους...

[φυσικα στους κληρους υπαρχουν  και αλλα θεματα...]

 

επομενως....

μαλλον θα ηταν καλυτερα να ελεγες ποιο συγκεκριμενο προβλημα εχεις.....

 

 

 

τα λεμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απόκριση συνονόματε

 

Αυτό που ψάχνω (αν υπάρχει) είναι αν υπάρχει κάπου σε νόμο - υπ. απάφαση - δικ. απόφαση (Α.Π.-ΣτΕ) σχετικά με τις διαστάσεις και τα εμβαδά των αγροτεμαχίων διανομής και αν αυτά επιδέχονται αυξήσεις (και ποιό τρόπο), δεν λέω για μειώσεις γιατί είναι αυτονόητο

 

Το πρόβλημα μου (βασικά του θείου μου) είναι οτι ένα αγροτεμάχιο του συνορεύει με το δημόσιο (που έχει παραχωρηθεί στο δήμο απο το '60-65 και αυτό με τη σειρά του τα παρεχώρησε σε πολίτες - ''κληρούχοι'' λέγονται ?) και έχει επεκτείνει τα όρια του κατά 4-5 μ.

 

Επιτρέπεται κατί τέτοιο, δεδομένου οτι στη παραχώρηση (μεταγραμμένο στο υποθηκοφυλακείο) το αγροτεμάχιο της διανομής αναφέρει έτι έχει έκταση 4.125τμ και σήμερα παρουσιάζει έκταση 4250τμ.

 

Έχουν τέτοιο δικαίωμα οι έχοντες τίτλο διανομής ?

 

Και αν ναί βάση ποιού νόμου προκύπτει ? (ή όποια άλλη διαταξη)

Link to comment
Share on other sites

ο τιτλος σου ειναι για 4125 τμ

 

Αυτη ειναι η νομιμη ιδιοκτησια σου

 

Αν εχεις "καταλαβει" ακινητο διαχειρησης του υπουργειου αγροτικης αναπτυξης

ειχες δικαιωμα  με το αρθρο  23 του ν. 4061 και τις εκει προυποθεσεις  να ζητησεις την εξαγορά του..

Η προθεσμια εληξε την 31-12-2013..

 

[δεν φαινεται να εχει δοθει παραταση ...μεχρι στιγμης...]

 

Από την αλλη...κανενα κληροτεμαχιο διανομής δεν εχει "επακριβως" τις διαστασεις και το ορια του ττλου...

 

Πιθανον, ενα νεο τοπογραφικο να σου διαφοροποιησει το εμβαδον του "νομιμου τιτλου"...χωρις να "πατησεις"   το διπλανο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση

 

Μάλλον δεν διατύπωσα υποθέτω σωστά τα γεγονότα...

 

Ο θείος μου έχει αγροτεμάχιο (ιδιωτικό κληρονομιά απο τον παππου του - ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ) που συνορεύει σε μια πλευρά με τα αγροτεμάχια διανομής (πρώην δημοσίου και νυν του δήμου), εκ των οποίων ένας (με αγροτεμάχιο διανομής) έχει μπεί στο αγροτεμάχιο του θείου μου

 

 

Απο το προηγούμενο μήνυμα μου :

Επιτρέπεται κατί τέτοιο, δεδομένου οτι στη παραχώρηση (μεταγραμμένο στο υποθηκοφυλακείο) το αγροτεμάχιο της διανομής αναφέρει ότι έχει έκταση 4.125τμ και σήμερα παρουσιάζει έκταση 4250τμ.

 

Έχουν τέτοιο δικαίωμα οι έχοντες τίτλο διανομής ?

 

Καταλαβαίνω οτι μπορεί να πάει απο τα 4.125 τμ --> 4.150 τμ (20-25 τμ επιπλέον) λόγω κάπου σφάλματος υπόδειξης ενός σημείου, αλλά όχι και 125 τμ !!!!!!

 

Γι' αυτό ρωτάω, είναι επιτρεπτό απο την νομοθεσία-νομολογία τόσο μεγάλη απόκλιση ?

 

Έχεις κάτι να μου υποδείξεις ή κάποιος συνάδελφος μηχανικός ?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα κληροτεμάχια αναφέρουν και διαστάσεις πλευρών (όχι όλες). Εξέτασε το κληροτεμάχιο του γείτονα.

Επίσης τα εμβαδά των διανομών έχουν ληφθεί ΓΡΑΦΙΚΑ οπότε ανάλογα με τις διαστάσεις τους το εμβαδό που παρουσιάζει σήμερα μπορεί να δικαιολογείται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα νομοθεσιας περι κληρων..

 

ειναι θεμα οτι ενας "διπλανος" σου κατελαβε ενα τμημα απο το δικο σου ακινητο..

 

Θα μιλησεις με τον δικηγορο σου...να δεις τι αγωγη μπορει να γινει  [αν δεν εχεις καμμια ...χρησικτησια

Αρα να ελεγξεις τον "γειτονα" και μετα  η υποθεση θα παει αναλογα...

 

υγ

και πολυ σωστα προανεφερε τα ανω ο GRTOPO

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ για την απάντηση

 

Όντως, πάνω στο τοπογραφικό διανομής για το συγκεκριμμένο αγροτεμάχιο, γράφουν τις 2 (οριζόντιες) απο τις 4 διαστάσεις και στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν παραβιαστεί οι 2 αναγραφόμενες διαστάσεις (59μ η προς βορρά και 42μ στο νότο) έχουν γίνει 63-64μ και 45-46, αντίστοιχα.

 

Υπόψη οτι ο συγκεκριμένος (κάτοχος αγροτεμαχίου διανομής) έχει εξαφανίσει εσκεμένα τα ορόσημα (τσιμεντοκολωνάκια) που καθόριζαν τα όρια

 

Επιτρέπειται κατι τέτοιο ?

Και μάλιστα τέτοια αποκλιση στα τμ ?

 

Στο άθρο 223 παρ. 1 Ποινικού Κώδικα (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή έχει τροποποιηθεί με άλλη διατύπωση) αναφέρει :

 

"όποιος με σκοπό να βλάψει άλλον, αφαιρεί, καθιστά αγνώριστα, μετατοπίζει ή ψευδώς τοποθετεί οροσημα η άλλα σημάδια που χρησιμεύουν για τον καθορισμό ορίων ή του ύψους και της διαίρεσης των υδάτων, τιμωρείται με φυλάκίση μέχρι δύο ετών".

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

...μην βιαζεσαι

 

 

και απο πού προκύπτει οτι "αυτος" μετατοπισε..

 

Και, τελικα,  απο ποιό συμβόλαιο-   τοπογραφικο προκυπτει το δικο   σας εμβαδον...και η περιγραφη του δικου σας

κατα θεση...εμβαδο και ορια....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το τοπογραφικό (της τεχνικής υπηρεσίας της τότε νομαρχίας) που έχει επισυναφθεί στο συμβόλαιο (μεταγραμμένο στο υποθηκοφυλακείο) και που καθορίζει τη διαχωριστική γραμμή μεταξύ των αγροτεμαχίων (ιδιωτών) και των του δημοσίου.

 

Απάνω στο τοπογραφικό διανομής για το συγκεκριμμένο αγροτεμάχιο γράφουν τις 2 (οριζόντιες) απο τις 4 διαστάσεις και στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν παραβιαστεί οι και 2 αναγραφόμενες διαστάσεις.

 

Του θείου μου, τα ανατολικά όρια συμπίπτουν με τη διαχωριστική γραμμή, τα υπόλοιπα όρια (Β-Ν-Δ) είναι ξεκαθαρισμένα και τακτοποιημένα μεταξύ των ιδιωτών (ιδιοκτησιών τους).

 

Το πρόβλημα είναι στα ανατολικά όρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.