Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για αγροτεμάχια διανομής


Recommended Posts

συνάδελφε δεν υπάρχει δικαίωμα στην μεταβολή εμβαδού,υπάρχουν ανοχές με βαση τα διατιθέμενα στοιχεία

για διανομές αγροκτημάτων με κλίμακα σύνταξης διαγραμμάτος 1/5000 το μέσο τετραγωνικό σφάλμα απο διάφορες περιοχές

και διάφορες διανομές είναι+/- 70 τ.μ ανά στρέμμα

επιπλέον απο τις αποκλίσεις για το εθνικό κτηματολόγιο μπορείς να έχεις με βάση την περίμετρο και το εμβαδό τις αποδεκτές ανοχές-αποκλίσεις

από όσα αναφέρεις όμως φαίνεται ότι κατα την επανεφαρμογή του ομόρου γεωτεμαχίου δεν τηρήθηκε ούτε το εμβαδό,ούτε οι διαστάσεις

απαιτείται να ελέγξεις και να επανεφαρμόσεις τα διαγράμματα της διανομής και αυτά που συνοδεύουν τους τίτλους

απαιτείται εργασία πεδίου και γραφείου και στη συνέχεια επικοινωνία με τον συνάδελφο που έκανε την επανεφαρμογή στο όμορο γεωτεμάχιο

μην ψάχνεις νόμους και εγκυκλιους προς το παρόν τουλάχιστον, βεβαιώσου πρώρα τεχνικά τί γίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Καταρχήν συνάδελφε (στο επάγγελμα όχι στην ειδικότητα - μηχανολόγος είμαι) ευχαριστώ για την απάντηση, η υπόθεση αφορά τον θείο μου και όχι εμένα.

 

....δεν υπάρχει δικαίωμα στην μεταβολή εμβαδού,υπάρχουν ανοχές με βαση τα διατιθέμενα στοιχεία

 

Αυτό που γράφεις (οτι δεν επιτρέπονται οι μετοβολές εμβαδού) ισχύει και αν ναι απο που προκύπτει ?

Αυτό ψάχνω να βρώ... μπορείς να μου δώσεις κάποια νομοθεσία ?

Κάπου το είχα διαβάσει πέρσι σε κάποιο έγγραφο, ΦΕΚ - δικ. απόφαση (Α.Π. ή ΣτΕ) δεν θυμάμαι ...

Για τις ανοχές το δέχομαι οτι μπορεί κάποια σημεία να έχουν ξεφύγει (κάποιους πόντους και ίσως κανα μέτρο στο πασάλωμα), οπότε υπάρχει το ακαταλόγιστο, αλλα εδω μιλάμε για 3-4 μέτρα επέκταση του ορίου του μέσα στο θείο μου

 

για διανομές αγροκτημάτων με κλίμακα σύνταξης διαγραμμάτος 1/5000 το μέσο τετραγωνικό σφάλμα απο διάφορες περιοχές

και διάφορες διανομές είναι+/- 70 τ.μ ανά στρέμμα

 

Και αν υπάρχουν ορόσημα (τσιμεντοπάσαλοι) που καθορίζουν την οριογραμμή ισχύουν τα +/- 70τμ που γράφεις ?

Δεν είναι υποχρεωμένος να αποδεχτεί τα σημεία ?

Τέλος πάντων πήγα με μηχανικό και κάναμε αποτύπωση για εξαρτημένο τοπογραφικό

Η υπόθεση αφορά ένσταση στην επιτροπή κτηματολογίου στην οποία εμείς δείχνουμε τη κοινή πλευρά πάνω στην οριογραμμή της διανομής και θα γνωρίζουμε το αποτέλεσμα σε 2-3 μετά την επεξεργασία των νέων δεδομένων και εννοείτε την αντίδραση του γείτονα ως προς τα όρια

 

ΥΣ

Έχω και γω αμπέλια και αγροτεμάχια και γνωρίζω 5 πράγματα, σε αγροτική περιοχή μεγάλωσα και μένω (δές τη περιοχή στο προφίλ μου)

και η καταγωγή μου είναι ηπειρώτική (απο Πράμαντα μεριά)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε (η προσφώνηση αφορά πάντα επάγγελμα σε αυτό το φόρουμ και υπερισχύει κάθε άλλης προσφώνησης επαναλαμβλανω σε αυτό το φόρουμ)

δεν μας τα έγραψες όλα απο την αρχή

το ότι κανείς δεν μπορεί να απαιτήσει εμβαδό μεγαλύτερο απο αυτό που του ανήκει και όπως αυτό προσδιορίζεται τεχνικά και νομικά

δεν καλύπτεται απο ειδικούς νόμους και διατάξεις απλά είναι κλοπή

 

Υ.Γ δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα αμπέλια και τα αγροτεμάχια που έχεις με το θέμα

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου

 

Δεν καταλαβαίνω τιο εννοείς οταν λες ''...δεν τα έγραψα όλα απο την αρχή''

Το ιστορικό του θείου μου λεχει ξεκινήσει απο το #1.

Μήπως μπορείς να γίνεις πιο κατανοητός /

 

Γνωρίζω (μάλλον το έχω διαβάσει αλλά δεν θυμάμαι που ή πιθανόν να μου το έχει πει δικηγόρος απο άλλες υποθεσεις που είχα προσωπικά με τα αγροτεμάχια) οτι ειδικά της διανομής, τα τμ δεν μπορούν αν αλλάξουν (με εξαίρεση κάποια απόκλιση).

Στη περίπτωση του θείου μου, έχει υποστεί μια μετατόπιση των κοινών ορίων που έχει με τον γείτονα περίπου 3,5-4 μ., με αποτέλεσμα απο αρχικό εμβαδό στη διανομή 4.125τμ (στο συμβόλαιο), να έχει τώρα ~ 400 + τμ παραπάνω.

 

Αντίθετα σε άλλες περιπτώσεις αγροτεμαχίων (εκτός διανομής), τα όρια μπορούν να αυξομειωθούν ανάλογα με τη συναίνεση των των όμορων ιδιοκτητών για χ-ψ-ω λόγους.

 

ΥΣ

Για τα αμπέλια και τα αγροτεμάχια δεν έχει καμμία σχέση, απλά το ανέφερα επειδή είμαι κάτοχος και έχω κάποια εμπειρεία απο όρια γειτόνων σε αγροτεμάχια σαν παλιός γεωργός στα νεανικά μου χρόνια

Link to comment
Share on other sites

σωστα  αναφερθηκε, οτι άλλο ηταν το αρχικό , γενικο, ερώτημα...περι "νομοθεσιας για τους κληρους..."

αλλα αυτο εχει λιγη σημασια...

 

σημασια εχει οτι δεν σε ενδιαφερει ποσο μεγαλυτερο ειναι το διπλανο γηπεδο

 

εκτος και εαν  ο γειτονας σου "καταπατησε" δικο σου τμημα

 

Επομενως, σωστα εξ  αρχης, σου επισημανθηκε

 

Να κανεις εφαρμογη των τιτλων και αναλογα θα ενεργησεις...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αρα,

 

θα το αποτυπωσεις,

κατα θεση, πλευρικες διαστασεις και εμβαδον

με βαση τους τιτλους που εχει ο καθε ενας σας

 

και θα κανεις την δουλεια σου

 

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάναμε Δημήτρη αλλα μόνο για του θείου μου

Εφαρμώσαμε την οριογραμμή σύμφωνα με το διάγραμμα διανομής και τα σημεία ορόσημα που έχουμε βρεί στη περιοχή

Δεν έχω πάει στη κτηματολογική υπηρεσία της πρώην νομαρχίας για να πάρω αντίγραφω της διανομης, δεν ξέρω αν έχουν και αν έχουν δεν ξέρω αν θα μου δώσουν αντίγραφο

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

για να είσαι σίγουρος πως ο διπλανός έχει καταπατήσει πρέπει να γίνουν όσα πολύ σωστά σου περιγράφει ο Θεοχάρης δηλ.αποτύπωση και επαεφαρμογή του θείου σου, των ομόρων κ.τ.λ. δηλ.έκτασης μεγαλύτερης ώστε να φανεί αν υπάρχει πρόβλημα στην διανομή ή στην υλοποιημένη κατάσταση.

Αν μετρήσει μόνο το δικό σου  δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ.

επίσης, τα ορόσημα (τσιμεντοπάσσαλοι) που λες το πιο πιθανό είναι να μην είναι ορόσημα της Τοπογραφικής.Πότε είναι η διανομή??Αν είναι παλιά δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις ορόσημα έξω.

 

Μίλα με έναν Τοπογράφο Μηχανικό να σε κατατοπίσει..

 

Συνάδελφε, παρακαλώ να συμπληρώσεις την ειδικότητα στο προφίλ σου. 

Ευχαριστώ.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.