Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για κατασκευή υπόγειας δεξαμενής σε εκτός σχεδίου περιοχή


Recommended Posts

Καλησπέρα & Χρόνια πολλά,

 

γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται σε υφιστάμενο κτήριο εκτός σχεδίου, η κατασκεύη υπόγειας δεξαμενής ομβρίων εκτός περιγράμματος;

Στα σχετικά άρθρα του ΝΟΚ και τις τεχνικές οδηγίες αυτού δεν διευκρινίζεται κατά πόσο είναι δυνατό αυτό στις εκτός σχεδίου περιοχές.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

δεν λες, βεβαια, το ειδος του κτιριου....

 

αλλά δες το Δ 270/85

 

στο αρθρο 3  εχει ρυθμιση για υδατοδεξαμενες...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το κτήριο έχει χρήση κατοικίας. Το άρθρο που αναφέρεις το έχω υπόψη μου, απλά δεν διευκρινίζει κάτι συγκεκριμένο για υπόγειες δεξαμενές και δεν ήμουν σίγουρος αν έχει ισχύ μετά τη δημοσίευση του ΝΟΚ και αυτά που ορίζονται στο Άρθρο 11, παρ 6θ. Στο άρθρο αυτό γίνεται αναφορά στις υδατοδεξαμενές με προυποθέσεις βάσει του Αρ. 17, παρ. 6β που όμως δεν έχει ισχύ για τις εκτός σχεδίου περιοχές.

 

Είναι ασφαλές τελικά να υποθέσω οτι επιτρέπεται η κατασκευή υπόγειας υδατοδεξαμενής σε κατοικία εκτός σχεδίου, χωρίς περιορισμό περιγράμματος και χωρίς αυτή να προσμετρά στα πολεοδομικά μεγέθη?

Link to comment
Share on other sites

Ν-4067/12    (ΦΕΚ-79/Α/9-4-12)
ΑΡΘΡΟΝ-1
Πεδίο εφαρμογής
(...)
2. Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος:

(...)

ι) το Αρθ-17   εκτός από την παρ.2α, παρ.2β, παρ.2στ, παρ.6β και παρ.8,

 

ΑΡΘΡΟΝ-17
Κατασκευές και φυτεύσεις στους
ακάλυπτους χώρους και περιφράξεις

(...)

6. Κάτω από την οριστική στάθμη του εδάφους των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου ή γηπέδου, επιτρέπονται:
α) Η κατασκευή δεξαμενών αποχέτευσης, νερού, υγρών και αερίων καυσίμων, αποθήκης συσσωρευτών φωτοβολταϊκών συστημάτων, δικτύων για την εξυπηρέτηση του κτιρίου και των απαραιτήτων για τη λειτουργία ασκεπούς πισίνας εγκαταστάσεων, σύμφωνα με τους όρους και περιορισμούς που προβλέπονται από τις κείμενες διατάξεις

 

Δέ βλεπω το λόγο να μην επιτρέπεται η δεξαμενή νερού. Μιλάμε για μια δεξαμενή όχι για επέκταση υπογείου ορόφου. Οπότε κατά τη γνώμη μου μια χαρά επιτρέπεται.

Λύσε μας μόνο μια απορία.

Κατασκευή δεξαμενής για αποθήκευση ομβρίων υδάτων θα είναι υπόγεια? Τα νερά της βροχής για να την γεμίζουν το χειμώνα από που θα μπαίνουν?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Pavlos και σε ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Πράγματι όπως το παραθέτεις φαίνεται ότι επιτρέπεται η κατασκευή, η λέξη κλειδί που δεν είχα δει είναι το "γηπέδου".

 

Σχετικά με την δεξαμενή, θα υπάρχει δίκτυο που θα παραλαμβάνει τα βρόχινα νερά και θα καταλήγει στην δεξαμενή.

Ο ιδιοκτήτης έχει απορίψει την περίπτωση μιας δεξαμενής στο έδαφος.

 

Θα προχωρήσω με την άδεια και αν έχω νεότερα θα ξαναγράψω εδώ.Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το ΣΧΟΟΑΠ μιας περιοχής επιβάλλει την κατασκευη δεξαμενης ομβρίων, για καθε κατασκευη νεας κατοικιας εκτος οικισμου.

Μου λέει μονο πόσο πρέπει να είναι η ελάχιστη επιφάνεια της, βάσει της κάλυψης της κατοικίας.

 

Κατα τα άλλα όμως...?

Αποστάσεις από όρια γηπέδου? Αποστάσεις από περιγραμμα κατοικίας (ελαχιστες ή μεγιστες)?

Θεωρώ οτι ισχυουν ότι και για κάθε άλλη περίπτωση υπογειας δεξαμενης? 

(1μ. από το όριο γηπέδου, 5 έτρα από περίγραμμα κατοικίας, κτλ)

 

......

 

Κανένας..?!

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τίποτα από όλα αυτά δεν επιτρέπεται έτσι τόσο απλά. Χρειάζεσαι άδεια χρήσης από την αρμόδια διεύθυνση υδάτων της αποκεντρωμένης διοίκησης και φυσικά βεβαίωση οτι η αρμόδια δευα της περιοχής σου δε μπορει να σε υδροδοτήσει καθώς και έγκριση από τη διεύθυνση γεωργίας αν τη θέλεις για άρδευση με την προϋπόθεση οτι διαθέτεις και τα ανάλογα στρέμματα. Κοινώς δήλωσέ τη πισίνα αφού αυτό θέλεις να κάνεις και μην παρανομείς. Είναι μικρή η φορολογία για τον πελάτη και δεν έχει νόημα να παίζεις το κεφάλι σου και την επαγγελματική σου καρριέρα κορώνα - γράμματα.

Edited by dinotrend
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.