Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ένα εκατομμύριο ιδιοκτήτες ακινήτων δεν κατέβαλαν το χαράτσι


Engineer

Recommended Posts

Περισσότερα από 400 εκατομμύρια ευρώ θα κληθούν να πληρώσουν στην εφορία αναδρομικά περίπου 1 εκατομμύριο φορολογούμενοι οι οποίοι, σύμφωνα με στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών, δεν πλήρωσαν το χαράτσι ακινήτων του 2012 για 1,6 εκατομμύρια ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα που είναι στο όνομά τους.

 

Οι εν λόγω ιδιοκτήτες καλούνται από το υπουργείο Οικονομικών να καταβάλουν τα ποσά αυτά έως τις 31 Ιανουαρίου 2014.

 

Όσοι αγνοήσουν την πρόσκληση της εφορίας για εξόφληση του χαρατσιού του 2012 θα βρεθούν αντιμέτωποι με την επιβολή προστίμων, τόκων αλλά και κατασχέσεων καταθέσεων, εισοδημάτων και περιουσιακών στοιχείων.

 

Σε σύνολο 7.500.000 ηλεκτροδοτούμενων ακινήτων απλήρωτο έμεινε το χαράτσι σε 1,6 εκατομμύρια ακίνητα, ενώ περίπου 200.000 ιδιοκτήτες αυτοκινήτων δεν κατέβαλαν τέλη κυκλοφορίας έτους 2014 και περίπου 95.000 ιδιοκτήτες ΙΧ τέλη κυκλοφορίας προηγούμενου έτους.

 

Ο εντοπισμός των ιδιοκτητών ακινήτων που δεν έχουν πληρώσει το χαράτσι του 2012 έγινε με το νέο σύστημα διασταυρώσεων που εφαρμόζει το υπουργείο Οικονομικών μέσω των αριθμών παροχής ηλεκτρικού ρεύματος που αναγράφονται σε καταλόγους πελατών της ΔΕΗ και τους αριθμούς παροχής ρεύματος που αναγράφονται στα έντυπα Ε1 και Ε2 των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, στις δηλώσεις στοιχείων ακινήτων Ε9 και στις αιτήσεις είσπραξης επιδομάτων θέρμανσης.

 

Σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομικών δεν έχει καταβληθεί στο σύνολο ή εν μέρει το χαράτσι 1.645.000 ακινήτων με το συνολικό ποσό να ξεπερνά τα 400 εκατ. ευρώ.

 

Η Διεύθυνση Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων έστειλε ηλεκτρονική πρόσκληση σε κάθε έναν από τους ιδιοκτήτες ακινήτων που δεν έχουν πληρώσει το ΕΕΤΗΔΕ να το πράξουν και μάλιστα άμεσα.

 

Οι ειδοποιήσεις έχουν αναρτηθεί στους λογαριασμούς που έχουν οι συγκεκριμένοι φορολογούμενοι στο διαδικτυακό σύστημα ΤΑΧΙSnet.

 

Οι ιδιοκτήτες έχουν προθεσμία έως 31 Ιανουαρίου να πληρώσουν είτε εφάπαξ είτε να μπουν σε ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών. μέσω ηλεκτρονικής φόρμας.

 

Πάντως, ενδέχεται ειδοποίηση να έχει σταλεί σε μερίδα καταναλωτών που πλήρωσαν το λογαριασμό ρεύματος λίγες ημέρες μετά τη λήξη της προθεσμίας του ειδοποιητηρίου, με αποτέλεσμα να τους περιλάβει και αυτούς η ΔΕΗ στη σχετική λίστα με όσους χρωστούν το ΕΕΤΗΔΕ, έστω και αν εκείνοι νόμιζαν ότι πληρώθηκε.

 

Πηγή: http://news.in.gr/ec...=latestarticles

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

μόλις την 4-1-14 διαπίστωσα ότι χρεώθηκα στη ΔΟΥ

δύο ποσά των 412 ευρώ που αντιστοιχούν στο ΕΕΤΗΔΕ του έτους 2012

 

Αφορούν 2 ενοικιαζόμενα διαμερίσματα μου

Μετά από τηλέφωνα στη ΔΕΗ και στη ΔΟΥ

δέστε τι έγινε και βγάλτε τα συμπεράσματα σας για το τι κράτος.. έχουμε!!

 

Αυτοί οι ενοικιαστές μου δεν πλήρωσαν έγκαιρα τους λογαριασμούς ΔΕΗ

 

Η ΔΕΗ απέστειλε -εξέπεμψε σήμα το έτος 2012 στη ΔΟΥ να χρεωθούν σε μένα 

(κάτι που δεν έγινε άμεσα δηλαδή το 2012-αλλά την 4-1-14)

 

Ο λογαριασμός ΔΕΗ όπως ήδη σας ανάφερα δεν πληρώθηκε έγκαιρα από τους ενοικιαστές μου

αλλά  πληρώθηκε πάντως μέσα στο 2012

Έλα όμως που η ΔΕΗ αντί να ενημερώσει την ΔΟΥ απλά

πίστωσε το ποσό ΕΕΤΗΔΕ στον ενοικιαστή ο οποίος και τελικά ωφελήθηκε όλο το ποσό

χωρίς να μπορώ εγώ την 4-1-14 (που χρεώθηκα από τη ΔΟΥ) να τον βρω για να τα πάρω πίσω

 

Θαυμάστε  λοιπόν το κράτος μας!!!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο αναμένω να μου έχει συμβεί και μένα , αλλά και σε πολλούς άλλους .

 

Στο μόνο που ελπίζουμε πλέον γιά την τιμωρία των ενόχων , είναι ότι οι ξένοι ιδιοκτήτες της χώρας μας , θα τηρήσουν το ρητό

"Την προδοσία πολλοί ηγάπησαν , τον προδότη ουδένας " . Ετσι στο πλαίσιο του Αρτου και θεάματος , ίσως τους δούμε με βραχιολάκια .

Link to comment
Share on other sites

μόλις επέστρεψα από το λογιστή

445 οφειλή στη μάνα μου από 4 διαφορετικά διαμερίσματα όλα από τους καλοκαιρινούς λογαριασμούς του 11...

..

ΒΑS για το Στουρνάρα, τον Προβόπουλο, τον Παπαδήμο και τους πολιτικούς τους προϊσταμένους και το ΣτΕ που τα έκρινε όλα συνταγματικά λές;

..

ΥΓ η ειδοποίηση μεσω TAXISnet θα φτάσει ΣΙΓΟΥΡΑ σε όλα τα παππούδια στα χωριά που εκτός από τη στάνη έχουν κι ένα διαμερισματάκι στο κεφαλοχώρι ή στην κοντινή πόλη που το νοικιάζουν αφού ο γιόκας ή η κόρη (για τους οποίους προοριζόταν) την έκαναν για αλλού  :mrgreen:  :mrgreen:

ρε αει σιχτιρ για κράτος

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω ότι η μιση ελλαδα είναι χωις ενημερωτητα επειδή ενοικιαστες αργησαν να πληρωσουν λογαριασμο. ΔΕΗ .....................μπραβο σε ολους

 

 

φυσικα σιγα μην τα παρεις πισω από ενοικιαστη που πολες φορες εφυγε ηδη...........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

ο  χοντρος   προξενησε  το  απολυτο  μπαχαλο 

μαζι  με  τους  επομενους .

το  εετηδε επρεπε  να  πιστωνεται   στην  εφορια  και  οχι  στην  δεη .  

για  να  καταλαβεις  τι  κρατος  εχουμε  ,  μου  εχει  ερθει  κληση

για  παρανομο  παρκαρισμα  που  δεν  ελαβα  ποτε 

γιατι   χαθηκε  μαλλον  το  χαρτακι ,  μετα  απο  13  χρονια  με  προσαυξησεις 

ειμαστε  χωρα  ρεντικολο , μπαχαλο  ,  δεν  υπαρχει  τροπος  να  περιγραφει  

 αυτο  το  χαλι .  

συνεχιζουμε  ομως  να  στηριζουμε  αυτο  το  χαλι  στο  κρατος  μηπως  και  χασουμε  τα  προνομια

που  ηδη   οι  περισσοτεροι  τα  εχουν  χασει  η  θα  τα  χασουν  εντος  ολιγου .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω και μία νέα μαλ@@@κία του κράτους μας

 

Έκανα ρύθμιση οφειλών στη ΔΟΥ μου μόλις την 20-12-13 (όταν πήρα τα ωφελούμενα από προσωρινή σύνταξη) 

σε 44 μηνιαίες δόσεις

 

Σήμερα αναγκάζομαι κατά κάποιο τρόπο να κάνω γονική παροχή ενός διαμερίσματος στην κόρη μου

Πέρασα από ΔΟΥ για να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω φορολογική ενημερότητα

 

Απάντηση ΟΧΙ -ΠΡΕΠΕΙ να εξοφλήσεις τα πάντα

ΕΡΩΤΗΣΗ Εντάξει να τα πληρώσω ΟΛΑ αλλά θα τα πληρώσω με τους τόκους της ρύθμισης ή με τους τόκους ΜΈΧΡΙ ΣΉΜΕΡΑ;;

ΑΠΑΝΤ με τους τόκους της ρύθμισης

Link to comment
Share on other sites

KANA μια διευκρίνιση γιατί δεν ξέρω αν έχω καταλάβει σωστά... λες ότι ο λογαριασμός πληρώθηκε μέσα στο 2012. Δηλαδή εννοείς ότι ο ενοικιαστής σου πλήρωσε τη ΔΕΗ και το ΕΕΤΗΔΕ του 2012, απλώς το πλήρωσε μη έγκαιρα; Και στη συνέχεια του επιστράφηκε το ποσό από τη ΔΕΗ και μετά η ΔΟΥ το γύρεψε από εσένα; Τα έχω καταλάβει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

επειδή μούτυχε και μένα ναι tapam77

ο ενοικιαστής πλήρωσε εκπρόθεσμα, το χαράτσι του επεστράφη στον επόμενο λογαριασμό και χρεώθηκε σε μένα (στη μάνα μου για την ακρίβεια) μέσω ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΕΤΗΔΕ είναι δαπάνη του ιδιοκτήτη και όχι του ενοικιαστή, άρα γιατί να πληρώσει ο ενοικιαστής το χαράτσι, δεν το καταλαβαίνω... Μήπως το είχε συμψηφίσει με το ενοίκιο; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.