Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

νέος ΑΤΜ, εκτός ΤΕΕ-Πρόσληψη σε τεχνικό έργο για το δημόσιο


topografeas

Recommended Posts

Καλησπέρα, συνάδελφοι. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. 

 

Είμαι ΑΤΜ ΕΜΠ, 25 ετών και προέκυψε στην περιοχή μου μια ευκαιρία για ολιγόμηνη εργασία: θα γίνουν αποχετευτικά έργα μεγάλης κλίμακας, με σκοπό να εξυπηρετηθεί εργοστάσιο βιολογικού καθαρισμού που είναι στα σκαριά. Θα σκαφτούν πολλά χιλιόμετρα και το έργο το έχουν αναλάβει δύο κοινοπραξίες, για λογαριασμό του δημοσίου. 

 

Εγώ πήγα εκεί σήμερα και είδα τι γίνεται, θα συντονίζω κυρίως την κλίση των εκσκαφών με χωροβάτη, ή ό,τι άλλο σχετικό. Ο εργολάβος μου είπε για 6ωρο και να του πω εγώ για την αμοιβή μου. 

 

Δεν έχω ιδέα όμως πόσα θα μπορούσα να ζητήσω... Επίσης, η πρόσληψή μου ως τι θα μπορούσε να γίνει, δεδομένου ότι δεν είμαι γραμμένος σε ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ; Και με την ασφάλιση τι γίνεται;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

6ωρο? Είσαι σίγουρος? Μήπως στο είπε για να ρίξεις την τιμή? Μην ζητήσεις κάτω από 1000ρικο αλλά κατά την γνώμη μου άκου πρώτα τι έχουν να σου πουν αυτοί...Ρώτα τους πόσα δίνουν συνήθως σε μηχανικούς. Για την ασφάλισή σου μπορεί να σε προσλάβουν με ΙΚΑ ως ανειδίκευτο αλλά γίνεται και ως ελεύθερος επαγγελματίας με ΤΕΒΕ. Πρέπει όμως να κάνεις τουλάχιστον έναρξη....Βρες κανένα λογιστή και συζητησέ τα...

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κι αυτό με το 6ωρο... Σήμερα πάντως 8ωρο έκατσα. Άμα κάθομαι παραπάνω, εννοείται πως θα ζητήσω υπερωρίες. 

 

Έναρξη δεν θέλω να κάνω, γτ μόλις τελειώσει αυτό θα είμαι εντελώς ξεκρέμαστος. Άσε που, δεν ξέρω, προλαβαίνω; 

 

Μίλησα με χειριστές, έμπειροι στη δουλειά, και μου έλεγαν κι αυτοί για κάνα 1000ρικο να πω. 1000 μικτά λέμε, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Πως θα πληρώνεσαι, δεν σου είπαν? Γιατί χωρίς ΤΕΕ (το ΤΣΜΕΔΕ πάει πακέτο), σαν τι σε πήραν? Μήπως μισθωτό με ΙΚΑ, σαν ανειδίκευτος? Αν μπλέξεις με ΤΣΜΕΔΕ η αμοιβή σου αλλάζει.... ΤΕΒΕ για κανέναν λόγο. Αμα είναι να κάνεις έναρξη να κάνεις σαν διπλωματούχος στο ταμείο σου σαν μηχανικός....

Link to comment
Share on other sites

Ως μισθωτός. 

 

Το ότι δεν είμαι ΤΣΜΕΔΕ δεν τον ένοιαξε τον εργολάβο, δεν θα βάλω σφραγίδα ή κάτι τέτοιο εγώ, αλίμονο, θα μετράω με χωροβάτη και θα συντονίζω τις εργασίες Λογικά θα με βάλει ως "υπάλληλο" μηχανικό, απλώς δεν ξέρω πώς αυτό επηρεάζει τον μισθό. Εγώ δεν θέλω ΤΣΜΕΔΕ τώρα, καλύτερα ΙΚΑ, αλλά να φαίνεται ότι είμαι μηχανικός κι όχι εργάτης. 

 

Σημαντική διευκρίνιση: και 6ωρο να είμαι, η δουλειά είναι και το Σάββατο, οπότε βγαίνει σχεδόν 8ωρο πενθήμερης εργασίας...

Edited by topografeas
Link to comment
Share on other sites

Με ΙΚΑ θα σε έχει λογικά....Τι λογικά, στάνταρ. Δεν υπάρχει υπάλληλος μηχανικός, υπάρχει μηχανικός ΤΣΜΕΔΕ ή ΤΕΒΕ. Αλλά μη σε νοιάζει. Το βασικό που σου μένει είναι ότι θα πληρώνεσαι και ακόμη πιο βασικό ότι θα αποκτήσεις εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό δεν γίνεται.

Δεν υπάρχει <<μηχανικός>> έτσι απλά χωρίς χαρτιά.

Αυτός θα πρέπει να σε δηλώσει σαν κάτι στο ΙΚΑ.

Στις ειδικότητες που υπάρχουν στο ΙΚΑ δεν περιλαμβάνεται το <<μηχανικός>>.

Για να <<φαίνεσαι>> μηχανικός θα πρέπει να είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνονται οι ανάλογες εισφορές σε αυτό.

 

Θα υπάρχει η εμπειρία αλλά δεν θα μπορείς να την αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σας ευχαριστώ, το λύσαμε αυτό... (Είμαι διπλωματούχος μηχανικός αλλά δεν είμαι μηχανικός, δεν βαριέσαι)

 

Πόσα θα μπορούσα να ζητήσω για 36 ώρες τη βδομάδα στη συγκεκριμένη δουλειά; 

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου εργοτάξιο πριν πάω στρατό και πριν γραφτώ ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ με είχε σαν υπάλληλο με ΙΚΑ. Σκέτο υπάλληλο. Και ας υποτίθεται έκανα δουλειά μηχανικού. Για σφραγίδα ούτε λόγος βέβαια, άσε που και λόγω εμπειρίας δεν θα με έβαζε... Η εμπειρία αυτή έμεινε σε μένα και μόνο...

 

ΥΓ. Η εργασία ήταν οκτάωρη και κάποια Σάββατα. Τυχερός γιατί οι περισσότεροι είναι και Σαββατα. 8-10 ώρες η εργάσιμη μέρα

 

Ζήτα 800-1000 καθαρά...6ωρη, 8ωρη ( αν μπορείς να το πεις αυτό).  Υπερωρίες στο εργοτάξιο δεν υπάρχουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συνάδελφοι. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. 

 

Είμαι ΑΤΜ ΕΜΠ, 25 ετών και προέκυψε στην περιοχή μου μια ευκαιρία για ολιγόμηνη εργασία: θα γίνουν αποχετευτικά έργα μεγάλης κλίμακας, με σκοπό να εξυπηρετηθεί εργοστάσιο βιολογικού καθαρισμού που είναι στα σκαριά. Θα σκαφτούν πολλά χιλιόμετρα και το έργο το έχουν αναλάβει δύο κοινοπραξίες, για λογαριασμό του δημοσίου. 

 

Εγώ πήγα εκεί σήμερα και είδα τι γίνεται, θα συντονίζω κυρίως την κλίση των εκσκαφών με χωροβάτη, ή ό,τι άλλο σχετικό. Ο εργολάβος μου είπε για 6ωρο και να του πω εγώ για την αμοιβή μου. 

 

Δεν έχω ιδέα όμως πόσα θα μπορούσα να ζητήσω... Επίσης, η πρόσληψή μου ως τι θα μπορούσε να γίνει, δεδομένου ότι δεν είμαι γραμμένος σε ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ; Και με την ασφάλιση τι γίνεται;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

 

Εκτος ΤΕΕ δεν γινεται αφου το ΤΕΕ σου εχει δωσει την αδεια ασκησης επαγγελματος και αυτοματως εισαι μελος του.

 

 

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.