Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραχώρηση λωρίδας δρόμου εντός οικισμού


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Αποτύπωσα ένα ακίνητο εντός οικισμού <2000 με αρτιότητα 300 τ.μ. Το εμβαδόν του είναι 660 τ.μ. (άρα άρτιο κατά κανόνα) αλλά πρέπει να παραχωρηθεί τμήμα 19 τ.μ. από την δυτική πλευρά που ακουμπάει σε δρόμο εντός του οικισμού για να γίνει και οικοδομήσιμο το ακίνητο.

 

Συμβολαιογράφος μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει παραχώρηση λόγω της περιβόητης απόφασης του ΣτΕ (και μου είπε ότι έχουν διευκρινιστική εγκύκλιο από τον σύλλογο τους ότι δεν θα κάνουν καμία παραχώρηση μέχρι νεοτέρας) και μου ζήτησε να δείξω τον δρόμο 4μ στο τοπογραφικό (δηλαδή να παρανομήσω για να είναι νόμιμος αυτός).

 

Ο προϊστάμενος της αρμόδιας Πολεοδομίας μου είπε ότι είναι άρτιο αλλά δεν είναι οικοδομήσιμο γιατί δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο αναλόγου πλάτους.

 

Εγώ στην δήλωση μου γράφω ότι είναι άρτιο κατά κανόνα (και μνημονεύω την απόφαση και το ΦΕΚ με την οποία ορίστηκαν οι όροι δόμησης) και θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την παραχώρηση της λωρίδας που φαίνεται στο σχέδιο.

 

Μπορεί τελικά ο πελάτης μου να παραχωρήσει την λωρίδα που φαίνεται στο σχέδιο για να γίνει οικοδομήσιμο το ακίνητο???? ή σε ποιον νόμο αναφέρεται ότι δεν είναι οικοδομήσιμο για να το γράψω και εγώ στην δήλωση μου (αν είμαι λάθος στην δήλωση που ήδη έχω αναφέρει)???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μπορεί να παραχωρηθεί η εδαφική λωρίδα και

στη δήλωσή σου το διατυπώνεις πολύ καλά.

Η απόφαση του ΣΤΕ αναφέρεται στη διανοίξεις νέων δρόμων

και όχι στις διαπλατύνσεις ήδη υπαρχόντων κοινοχρήστων δρόμων.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον yiman αλλά οι συμβολαιογράφοι ισχυρίζονται οτι τους εχει στείλει εγκύκλιο ο σύλογός τους , που τους προτρέπει να μην κάνουν παραχωρήσεις ακόμη και εδαφικών λωρίδων. Επι πλέον υπάρχουν και ορισμένοι υποθηκοφύλακες που δεν μεταγράφουν καμία παραχώρηση. Δηλαδή ακόμη και αν βρείς συμβολαιογράφο , ενδέχεται να μην στο μεταγράψει ο υποθηκοφύλακας. Τελικά στο ΥΠΕΧΩΔΕ τι κάνουν ? Μήπως .... κωφεύουν???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γειά σας.

Γνωρίζει κάποιος αν σε οικισμό μη οριθετημένο που ισχύει το ΠΔ 13/3/81 απαιτείται παραχώρηση εδαφικής λωρίδας σε κοινή χρήση ωστε ο δρόμος να αποκτήσει πλάτος 4μ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και γω με την σειρά μου να κάνω μια παράθεση επί του θέματος. Επειδή λοιπόν έχω ψάξει τα περί αποφάσεως του ΣΤΕ και άλλα τέτοια λέω ότι, από την στιγμή που δεν έχει γίνει Π.Δ. η απόφαση του ΣΤΕ τι να ισχύει? Στην τοπική πολεοδομία ρώτησα αν μπορώ να υποβάλλω φάκελλο για ΣΧΟΠ για παραχώρηση λωρίδας πλάτους 4 μ άνω των 50 μ και μου είπαν ότι μπορώ. Άλλη περίπτωση για την παραχώρηση δρόμου γίνεται μέσω δήμου όταν πρόκειται για κάτω των 50 μ δρόμο. Οποιαδήποτε παρατήρηση για την απόφαση του ΣτΕ και την χρήση της είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συναδελφοι γεια σας (κατι παρεμφερες)

αν καποιος ξερει, υπαρχη καποια εξελιξη σχετικα με την απαγορευση απο το ΣΥΜ. ΕΠΙΚ. (τον Ιουλιο του 08), περι απαγορευσης παραχωρησης λοριδας για δημιουργια κ.χ. εντος οριων οικισμου

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι,

 

 

με τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 του αρθρ. 6 του από 24/4-3/5/1985

Π.Δ/τος "Πολεοδόμηση και επέκταση οικισμών της χώρας μέχρι 2000

κατοίκους...", όπως ισχύουν, ορίζονται οι προϋποθέσεις και η διαδικασία

παραχώρησης από ιδιώτες με συμβολαιογραφική πράξη, η οποία κοινοποιείται

προς

αυτόν (Ο.Τ.Α.), εδαφικών λωρίδων και θέσεως αυτών σε κοινή χρήση,

προκειμένου

να καταστούν οικοδομήσιμα, οικόπεδα που βρίσκονται εντός οικισμών με

πληθυσμό

μέχρι 2000 κατοίκους και δεν έχουν πρόσοψη σε κοινόχρηστο χώρο.

 

Κρίθηκε όμως με την υπ` αριθμόν 1828/2008 απόφαση του Συμβουλίου της

Επικρατείας ότι, οι προαναφερθείσες διατάξεις είναι ανίσχυρες, διότι είναι

εκτός των ορίων της παρεχόμενης από το άρθρο 42 παρ. 5 του Ν.1337/1983

εξουσιοδοτήσεως και αντίθετες προς τις διατάξεις του άρθρου 24 του

Συντάγματος.

 

Επομένως, δεν επιτρέπεται πλέον η κατ` εφαρμογή των ανωτέρω διατάξεων

παραχώρηση και θέση σε κοινή χρήση με συμβολαιογραφική πράξη, κοινοποιούμενη

στον αρμόδιο Ο.Τ.Α. εδαφικής λωρίδας οικοπέδων, κειμένων εντός οικισμού με

πληθυσμό μέχρι 2000 κατοίκους και στερουμένων προσώπου σε κοινόχρηστο χώρο,

προκειμένου τα οικόπεδα αυτά να καταστούν οικοδομήσιμα.

 

Συνημμένα αποστέλλεται, προς πληρέστερη ενημέρωσή Σας, απόσπασμα της

προαναφερθείσας υπ` αριθμόν 1828/2008 απόφασης του Συμβουλίου της

Επικρατείας.

Link to comment
Share on other sites

Επί του θέματος δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος από το Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε

που να αποδέχεται την απόφαση του Σ.τ.Ε και

που να απαγορεύει την παραχώρηση εδαφικής λωρίδας.

Είναι γνωστό ότι οι αποφάσεις του Σ.τ.Ε αφορούν μόνο την

συγκεκριμένη υπόθεση.

Όσον αφορά την απαγόρευση σύνταξης συμβολαιογραφικής πράξης, αυτό

είναι ένα έγγραφο από το όργανο των συμβολαιογράφων

και το οποίο δυστυχώς το αποδέχονται τα υποθυκοφυλάκεια και δεν

μεταγράφουν αντίστοιχη πράξη.

Επομένως υπάρχει πρόβλημα λόγω μη μεταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχει το οικόπεδο πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο (δρόμο) αλλά αυτός έχει πλάτος 2μ, μπορεί να κάνει παραχώρηση σε κοινή χρήση το 1μ ή και τα 2μ ώστε να γίνει ο δρόμος 4μ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι erling αυτό είναι δυνατό. Η εγκύκλιοι των συμβολαιογράφων (βασιλικότεροι του βασιλέως) που έχουν εκδοθεί απο τους συλλόγους τους και ευθυγραμμίζονται με την 1828/08 του ΣτΕ δεν απαγορεύουν αυτή τη δυνατότητα δλδ μέσω παραχώρηση να γίνεται διαπλάτυνση της κοινοχρήστου οδού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.