Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη ηχομόνωσης


orestistsa

Recommended Posts

καλησπέρα ξανά.. μήπως γνωρίζετε υπάρχει περιορισμός στην ισχύ των ηχείων που θα χρησιμοποιήσει ο ιδιοκτήτης? Γιατί από ότι καταλαβαίνω τους αρκεί να μην υπερβαίνει τα 80 db η μουσική και να υπάρχει επαρκής μόνωση. Αν τα ηχεία έχουν μεγαλύτερη δυνατότητα υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, Θέλω να βγάλω μία ''άδεια χρήσης μουσικών οργάνων'' για καλοκαιρινό μαγαζί,beach-bar.Μου ζητήθηκε από τον Δήμο,δήλωση μηχανικού για την ηχομόνωση. Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γράψω.Μίλησα και με κάποιους μηχανολόγους/ηλεκτρολόγους αλλά δεν ήξεραν γιατί δεν τους είχε ξανατύχει τέτοια πείπτωση.Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

σε beach bar ηχομόνωση???????????????????????????????? σε beach bar??? με καλαμωτη για στεγη κλπ? καλά το κατάλαβα? σε παραλία???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ναι καλα το καταλάβατε,ηχομόνωση σε beach bar με καλαμωτή.Τελικά έχω αρχίσει να πιστευώ οτι όλα τα απίστευτα τυχαίνουν σε μένα.

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι ακριβώς πρέπει να κάνω.Θέλουν μαζί ένα σκαρίφημα του καταστήματος στο υποίο να φαίνεται η θέση των ηχείων,ως εδω είμαστε οκ.Και όπως προανέφερα θέλουν και Υ.Δ. μηχανικού για την ηχομόνωση.Μου έχει σημειώσει ο υπάλληλος του Δήμου σε ένα χαρτί,ολα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και γράφει ακριβώς αυτό που ανέφερα.Τι ναπω!Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω και νιώθω και λίγο άσχημα γι'αυτό. Ισως να πρέπει να ξαναπάω στον Δήμο να ρωτήσω τι ακριβώς θέλουν να γράψω σε αυτή την Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

να μην νίωθεις άσχημα....άσχημα να νίωσει ο υπάλληλος που τυχαίνει να ζητάει μόνο ότι διαβάζει...

 

και για να σπάσουμε λίγη πλάκα...γράψε οτι για την μόνωση χρησιμοποιούμε αέρα κοπανιστό με αύρα θαλασσας και αντιηλιακό βαθμού 50!

Link to comment
Share on other sites

κατερινα κοιτα αφου το ζητανε για ολα τα μαγαζια που παιζουν μουσικη τοτε ειναι λογικο να το ζητανε και σε beach bar . ειναι βεβαια τωρα παραλογο γιατι τι να γραψεις?. αυτο το ζητανε για τυπικους λογους και ο βασικοτερος ειναι παραδειγμα να μην ενοχλει τους γυρω κατοικους οταν παιζει μουσικη. δε ξερω αν διαβασες καθολου ολα τα προηγουμενα σχολια .θα χρησιμοποιησεις προφανως τον κτιριοδομικο. εγω νομιζω οτι πρεπει εφοσον ειναι απο παντου ανοιχτο το αναφερεις και μαλλον πρπει να γραψεις για τη μεταδοση του ηχου στο αερα και σε ποσα μετρα ο ηχος εξασθενει .σε τι αποσταση υπαρχουν σπιτια και αν ενοχλουνται για παραδειγμα. εμενα μονο κατι τετοιο μου ερχεται στο νου.δηλαδη εσυ εφοσον δεν εχεις ηχομονωση θα παιξεις με την αποσταση και προφανως το υψος των ηχειων και τη διαδοση του ηχου. μαλλον θα χρειαστει και μετρησεις.

 

δε ξερω αν ειναι σωστο αυτο που λεω ,ειναι μονο μια ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει περάσει κάποιο διάστημα και δεν ξέρω αν κάποιος παρακολουθεί το post. Παρ' όλ' αυτά ελπίζω για σχόλια στην εξής παρατήρηση:

 

Αντιλαμβάνομαι το άρθρο 12 του Κτιριοδομικού ως απαιτήσεις άνεσης, δηλ. τη μέγιστη ηχορύπανση ΕΝΤΟΣ των προς μελέτη χώρων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η βιομηχανία που αναφέρεται στις τελευταίες γραμμές των Π2&3 του άρθρου 12. Στις περιβαλλοντικές μελέτες βιομηχανίας, όπου εκτός των άλλων μελετάμε και την ηχορύπανση της βιομηχανίας προς το περιβάλλον, χρησιμοποιούμε τα όρια του Π1 / άρθρο 2 / ΠΔ1180/81 (ΦΕΚ 293Α'), ο οποίος αφορά το θόρυβο που παράγει η βιομηχανία στα όρια του οικοπέδου της.

 

Νοώ (αν και η λογική σπάνια συμβαδίζει με την ελληνική νομοθεσία) πως οι υπογράφοντες την ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.3.1/21220/11 υπουργοί, ενδιαφέρονται για την ηχορύπανση που επιφέρουν τα καταστήματα στο περιβάλλον. Επομένως ρωτώ στο forum, εάν κάποιος γνωρίζει νομοθεσία για καταστήματα αντίστοιχη με το ΠΔ1180/81.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν βρίσκω κάτι πλην Θερμομόνωσης

 

Έχεις δίκιο συγγνώμη, ξέχασα να το αναφέρω.Μπορείς να τηλεφωνήσεις ή να στείλεις mail και να ζητήσεις τόν οδηγό ηχομόνωσης -θερμομόνωσης.Κάπου είχε και ένα πρόγραμμα δωρεάν ,κάτσε να ψάξω και θα επανέλθω

 

http://www.fibran.gr...nual.php?cid=44

 

To πρόγραμμα ηχομόνωσης http://www.fibran.gr...tion.php?cid=44

 

Συγγνώμη για το λάθος link, έγινε εκ παραδρομής (!)

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μου έτυχε κ εμενα να μου ζητανε αδεια χρησης μουσικης μεχρι 80db απο καφε που εχει ηχεια και στην αυλη του.

Η αδεια μουσικης τωρα συμφωνα με το υγειονομικο ονομαζεται μουσικων οργανων(?) ασχετα αν παιζει ζωντανη μουσικη η οχι!

Συμφωνα με την ερμηνευτικη  εγγ.2:

"Με τη νέα ΥΔ πλέον για τη χορήγηση άδειας χρήσης μουσικών οργάνων στην αίθουσα
της επιχείρησης α) δεν απαιτείται υπεύθυνη δήλωση μηχανικού για την ηχοαπομόνωση
του κτιρίου β) δεν απαιτείται ηχομέτρηση αλλά μόνο αυτοψία.
Όσον αφορά τη χρήση μουσικής στους υπαίθριους χώρους απαιτείται η τεχνική έκθεση
του μηχανικού σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από τη διάταξη και το τοπογραφικό
σχεδιάγραμμα, τα οποία και θεωρούνται από την υγειονομική υπηρεσία ."

 

Απο αυτα που καταλαβαινω μαλλον για την αυλη χρειαζεται τοπογραφικο και τεχνικη εκθεση .

"Η τεχνική έκθεση θα τεκμηριώνει ότι η ισχύς των
ηχείων, η θέση, η απόσταση από κατοικίες, καθώς και
τα τυχόν μέτρα ηχοπροστασίας, που έχουν ληφθεί, με
μεγίστη Α−ηχοστάθμη 80 db δεν δημιουργούν προβλή−
ματα στα σημεία προστασίας σύμφωνα με την προα−
ναφερόμενη υγειονομική διάταξη (ΥΔ)."
Εχει καποιος καποιο υποδειγμα τεχνικης εκθεσης-οχι μελετης ηχου-να μου δωσει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.