Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη ηχομόνωσης


orestistsa

Recommended Posts

Στις προδιαγραφές του Υπουργείου Παιδείας δεν αναφέρεται κάτι σχετικό με ηχομόνωση. Αλλά θα κάνω και ένα τηλέφωνο στο υπουργείο για να βεβαιωθώ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει δημοσιεύσει μια μελέτη παλιότερα το ΤΕΕ.

Την έχω σκαναρισμενη και θα την ανεβάσω

 

 

Είναι εύκολο να την ξανά ανεβάσεις να την κατεβάσω επειδή βγάζει error.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Στις προδιαγραφές του Υπουργείου Παιδείας δεν αναφέρεται κάτι σχετικό με ηχομόνωση. Αλλά θα κάνω και ένα τηλέφωνο στο υπουργείο για να βεβαιωθώ. Ευχαριστώ.

 

Επανέρχομαι στο θέμα καθώς μόλις κατέθεσα τον φάκελλο στην πολεοδομία. Όπως είναι φυσικό, δεν γνωρίζανε αν απαιτείται μελέτη ηχομόνωσης ώστε να μου απαντησουν σίγουρα με ένα ναι ή όχι. Στην υπουργική απόφαση για καταλληλότητα κτιριακών εγκαταστάσεων για μουσικά εκπαιδευτήρια αναφέρεται επ΄ακριβώς...

 

''15. Να υπάρχει, όπου είναι απαραίτητο, ηχομόνωση, εφ΄όσον συντρέχουν λόγοι.''

 

Και ρωτάω εγώ, ποιοι είναι οι λόγοι??

Ποιος θα αποφασίσει αν συντρέχουν οι λόγοι αυτοί?????

Η πολεοδομία ή επιτροπή που κάνει την αυτοψία (του υπουργείου πολιτισμού)???

Στο υπουργείο μου λένε ότι δεν είναι απαραίτητο!!!

Είπαμε μηχανικός = ''ερμηνευτής νόμων'' αλλά όχι κι έτσι....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μου ζητανε απο το Δημο Τεχνικη μελέτη ηχομόνωσης για ενα κέντρο διασκέδασης. Εχει κανεις αυτη την Τεχνικη έκθεση ή ειναι κατι αλλο? Εχω κανει τη μελετη απο το προγραμμα της 4Μ αλλα δεν βγαζω ακρη. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα έβρισκες το θέμα Μελέτη ηχομόνωσης .

 

ΥΓ. Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Αφιέρωσε λίγο χρόνο στους κανόνες συμμετοχής. Θα σε γλυτώσει (και σένα και μας) από αρκετό κόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα παιδιά.

Μου ζητήθηκε από πελάτη να κάνουμε μελέτη ηχομόνωσης για το σπίτι του που βρίσκεται πάνω από τυπογραφείο κι όπως είναι λογικό, ενοχλείται από το θόρυβο των μηχανημάτων. Στην ουσία επειδή το να μονώσει το χώρο και να περιορίσει τις ηχογέφυρες είναι κάτι αρκετά δαπανηρό, θέλει να κάνει μελέτη ώστε να είναι καλυμμένος ότι θα αποδώσει. Γνωρίζει κανείς τι θα μπορούσε να γίνει σε αυτή την περίπτωση? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να γίνουν μετρήσεις για να διαπιστωθεί το επίπεδο επιβάρυνσης από αερόφερτο/κτυπογενή θόρυβο και δονήσεις. Σε δεύτερη φάση θα γίνει μελέτη και ανάλογα με τα αποτελέσματα των μετρήσεων θα προσδιορισθούν τα μέτρα ηχοπροστασίας της κατοικίας.

 

Πάντως, θα ήταν πολύ ευνοϊκό αν υπάρχει συνεννόηση μεταξύ των ιδιοκτητών (τυπογραφείου / κατοικίας), γιατί κάποιες επεμβάσεις στο τυπογραφείο που πιθανόν να είναι αναγκαίες (π.χ. καλύτερες εδράσεις μηχανημάτων) μπορούν να γίνουν μόνο με την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Και μάλιστα νομίζω πως θα είναι και οι περισσότερες αφού το καλύτερο είναι να περιοριστεί ο θόρυβος στην πηγή του. Ο ιδιοκτήτης του τυπογραφείου μάλλον συμφωνεί να γίνουν εργασίες γιατί από αυτή τη βάση ξεκινήσαμε να συζητάμε. Τι μπορεί να γίνει δλδ στο τυπογραφείο. Λογικά θα χρειαστεί νεσιμπελόμετρο για να μετρηθούν τα επίπεδα των ήχων έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Οι αναγκαίες μετρήσεις για πλήρη διερεύνηση είναι:

 

1) Μέτρηση της ηχοστάθμης στο τυπογραφείο και στην κατοικία (μηχανήματα σε πλήρη λειτουργία). Φασματική ανάλυση 1/3-οκτάβας, 20-20000 Hz.

 

2) Μετρήσεις ηχομόνωσης από αερόφερτο και κτυπογενή ήχο κατά EN ISO 140-4 και EN ISO 140-7.

 

3)Μέτρηση δονήσεων (επιτάχυνση ή ταχύτητα ταλάντωσης) και σύγκριση με όρια ASHRAE ή DIN 4150 (μηχανήματα σε πλήρη λειτουργία).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.