Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη ηχομόνωσης


orestistsa

Recommended Posts

Καλησπέρα! Τελικά ήθελα απλά να ενημερώσω ότι στον δήμο ήθελαν απλά όπως είπαμε μια υπεύθυνη δήλωση από μηχανικό που να γράφει ότι η ηχομόνωση του καταστήματος επαρκεί και την θέση και ισχύ των ηχείων χωρίς πολλά πολλά . δηλαδή μου την είπαν λίγο που έγραψα κάτι παραπάνω. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Επειδή μου έτυχαν και μένα δύο περιπτώσεις και διαπίστωσα εκτός από την άγνοιά μου και την άγνοια των αρμόδιων υπηρεσιών, τελικά έδωσα βεβαίωση στους πελάτες όπου ανέφερα ότι :

κατόπιν μετρήσεως με ντεσιμπελόμετρο στην επιτρεπτή στάθμη θορύβου 80db , οι ενδείξεις volume στον ενισχυτή ήταν συγκεκριμένες και ενημέρωσα προφορικώς και γραπτώς τον ιδιοκτήτη γι'αυτό.

Όσον αφορά την ηχομόνωση καθώς τα κτήρια ήταν προ του '89 δεν ήταν υποχρεωτική η μελέτη οπότε και δεν έγινε.

Πάντως στην πολεοδομία δε μου έχει ζητηθεί ποτέ μελέτη ηχομόνωσης παρά μόνο σε κέντρο διασκέδασης.

Edited by petranhar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δύο-τρείς απορίες συνάδελφοι για δηλώσεις από μηχανικό που απαιτούνται για την ανανέωση άδειας μουσικής σε καφε-εστιατόρια κλπ

1. Ποιες ειδικότητες υπογράφουν τις δηλώσεις αυτές;

2. Τι εννοεί ο ποιητής με τον όρο "σχεδιαζόμενη ηχομόνωση";Πρέπει να κάνουμε τομές να δούμε αν υπάρχει ηχομόνωση στις τοιχοποιίες ή αρκεί να γράψουμε ότι υπάρχουν διπλοί υαλοπίνακες στο κατάστημα; και εν πάσει περιπτώση το "σχεδιαζόμενη" που κολλάει αφού μιλάμε για καταστήματα που ήδη είχαν άδεια μουσικής για 1,2,...,22 χρόνια;

3. Ζητάμε και πιστοποιητικά για την ισχύ των ηχείων;

4. Πακτωνουμε με τα χεράκια μας και τα ηχεία στην θέση που τα βλέπουμε, μην τυχόν και τα κουνήσει ο ιδιοκτήτης;

Ή εγω έχω χαζέψει από τα χαράτσια ή αυτοί που γράφουν κάθε είδους νομοθετήματα παίρνουν ληγμένα, μην πώ τίποτα πιο βαρύ.

ΑΑΑ και το ποιο σοβαρό όλων: Ποιος νόμος του κράτους (να το κάνει ο Θεός) αναφέρει όλα τα ανωτέρω που ζητάνε όλοι οι δήμ(ι)οι της χώρας για τις άδειες μουσικής;

Edited by Νικόλαος Λογγινίδης
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το 2496/2011. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εκεί αναφέρεται σε

 

Τεχνική έκθεση μηχανικού για τα μέτρα ηχομόνω−

 

σης που έχουν ληφθεί και βάσει των οποίων θα απο−

 

δεικνύεται η αποτελεσματικότητα της σύμφωνα με την

 

προβλεπόμενη ηχοπροστασία.

 

Βάσει του παραπάνω αρκεί μια ΥΔ που ζητήσανε στη συνάδελφο melita; Ή θα πρέπει να συντάξουμε μηχανολογική μελέτη;

Σχετικά με τις παραπάνω απορίες:

 

1,2: Ήθελα κι εγώ βοήθεια

3: Με βάση τα στοιχεία που είχαν πάνω, τα googlαρα και βρήκα όλα τα στοιχεία που τα συνοδεύουν

4: Φωτογραφίζεις τα ηχεία - όχι μόνο closeup, αλλά και γενικό πλάνο για να φαίνεται που ήταν, και ας τα πάρει ο ιδιοκτήτης και ας τα πάει εκεί που σκάει το κύμα στην παραλία.

 

ΥΔ: Γιατί αναφέρετε το άρθρο 5 του κριτιοδομικού για την ηχομόνωση; προσωπικά τα βρίσκω στο άρθρο 12...

Edited by Christos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το 2496/11 αναφέρει τεχνική έκθεση μηχανικού, συνεπώς οποιοσδήποτε μηχανικός μπορεί να την υπογράψει!

Και πολύ σωστά μαζί με την κατοψη του χώρου όπου αποτυπώνεται η θέση των ηχείων, καλό είναι να προσκομίσουμε και 2-3 φωτογραφίες των ηχείων.

Ετοιμάζω κάτι σχετικό και θα ακολουθήσω αυτή την τακτική...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα έμαθα από τον πελάτη μου ότι ο χώρος που του ζήτησε το υγειονομικό άδεια ηχομόνωσης είναι χαρακτηρισμένος ως αναψυκτήριο!

Μπορούν να ζητήσουν κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η υφισταμενη νομοθεσια ηχομονωσης πηγαζει απο τον Κτιριοδομικο κανονισμο και μαλιστα υπαρχει και μια προτυπη μελετη του ΤΕΕ απο το 1989 για την οποια υπαρχει lnk σε αλλο thread το forum.

Ως εκ τουτου προυποθετει ο χωρος ληψης του ηχου να ειναι κλειστος οποτε στον υπολογισμο υπεισερχεται και η ηχοαποροφηση του χωρου ληψης. Επισης η μελετη υποδειγμα του ΤΕΕ υπολογιζει

ενα μεσο συντελεστη ηχομονωσης με το ιδιο σκεπτικο της θερμομονωσης.

Πρωτον οταν εξεταζουμε την ηχομονωση ενος καταστηματος το ασθενες σημειο ειναι η προσοψη, οποτε ο χωρος ληψης ειναι το υπαιθρο (απειρου ογκου) και κατα συνεπεια ο συντελεστης ηχομονωσης

ειναι ο συντελεστης ηχομονωης των υλικων που την απαρτιζουν και μονο. Δεν υπεισερχεται ηχοαποροφηση στον υπολογισμο.

Δευτερον η ενοια της ηχομονωσης δεν ειναι αντιστοιχη με αυτην της θερμομονωσης διοτι ο στοχος ειναι η εξαλειψη της ενοχλησης στους περιοικους και οχι μια μεση θεωρητικη τιμη. Αρα η ηχομονωτικη

επαρκεια μιας κατασκευης ειναι αυτη του ασθενεστερου απο πλευρας ηχομονωσης στοιχειου της. (Συνηθως τα τζαμια) Ενδεικτικα παραθετω την ηχομονωτικη καμπυλη ενος τυπικου διπλου τζαμιου :

https://hotfile.com/dl/153436005/10378e9/Image2.jpg.html

Συμπερασμα : Τα συνηθη καταστηματα, καφετεριες - μπαρ, δεν επιτυγχανουν με την συνηθη κατασκευη τον συντελεστη ηχομονωσης που απαιτει η νομοθεσια. (45 dB(A)).

Τωρα το τι βεβαιωση θα δωσει κανεις ειναι δυσκολο να απαντηθει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και απο εμένα

 

μια από τα ίδια και εγώ,

1.καλού κακού σύνταξα μελέτη (4Μ) ,

2.έβαλα κατόψεις (θέσεις ηχείων κτλ) και

3.έκανα μια υπεύθυνη δήλωση

Το αποτέλεσμα:

Μου επέστρεψαν πίσω το φάκελο από την διευθυνση υγιεινής (εκεί στέλνει το φάκελο ο Δήμος)

λεγοντας μου οτι δεν ειναι ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΙΜΟΣ μια και η νομοθεσια που στηρίζεται δεν είναι αρμοδιοτητα τους (αλλά της πολεοδομίας)

 

απ'οτι κατάλαβα πρέπει να αναφέρω στην υπεύθηνη δήλωση οτι ΟΤΑΝ η ένταση είναι 80 dB εντος του καταστήματος

τότε στα όρια της ιδοκτησίας είναι <30 dB

 

Ντεσιμπελόμετρο έχω αλλά όχι πιστοποιημένο και την Μελέτη (4Μ) δεν την πολυ-εμπιστέυομαι ,

 

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι κατάλαβα πρέπει να αναφέρω στην υπεύθηνη δήλωση οτι ΟΤΑΝ η ένταση είναι 80 dB εντος του καταστήματος

τότε στα όρια της ιδοκτησίας είναι <30 dB

Αυτο σε μαγαζια με πχ ανοιχτη προσοψη και πανω σε πεζοδρομο, δηλαδη η προσοψη να ειναι το οριο της ιδιοκτησιας δεν το βλεπω εφικτο. Εδωσα μια τετοια βεβαιωση σε καφετερια, και δεν προκειται να ξαναδωσω.

 

Ο νομος αναφερει οτι:

 

1. ειδικα για κεντρα διασκεδασης

 

γ) Τεχνική έκθεση μηχανικού για τα μέτρα ηχομόνω−

σης που έχουν ληφθεί και βάσει των οποίων θα απο−

δεικνύεται η αποτελεσματικότητα της σύμφωνα με την

προβλεπόμενη ηχοπροστασία. Η τεχνική έκθεση θα συ−

νοδεύεται με κάτοψη των χώρων που θα αποτυπώνεται

η θέση των ηχείων. Για τα υπαίθρια Κέντρα Διασκέδα−

σης η μελέτη θα αναφέρει και την απόσταση από σημεία

ηχοπροστασίας σύμφωνα με την ΥΑ Α5/3010/1985 (ΦΕΚ

593/Β΄/6−10−1981).

 

 

Δικαιολογητικά για τη χορήγηση άδειας χρήσης

μουσικών οργάνων – Αντικατάσταση άδειας

1. Για την άδεια χρήσης μουσικών οργάνων απαιτείται

αίτηση – υπεύθυνη δήλωση του ενδιαφερομένου κατά

το επισυναπτόμενο υπόδειγμα του παραρτήματος, στην

οποία θα επισυνάπτεται και δήλωση υπογεγραμμένη

από μηχανικό, για την σχεδιαζόμενη ηχομόνωση, τη

θέση και την ισχύ των ηχείων και εφόσον γίνεται χρήση

μουσικής στον εξωτερικό χώρο του καταστήματος θα

συνοδεύεται με κάτοψη με τη θέση και την κατεύθυνση

των ηχείων. Η άδεια εκδίδεται για αόριστο χρονικό διά−

στημα, εκτός αν ο ενδιαφερόμενος δηλώσει ότι επιθυμεί

την έκδοσή της για διάστημα ορισμένο. Ανανέωση της

άδειας μουσικών οργάνων, σε περίπτωση που αυτή εκ−

δόθηκε για περιορισμένη χρονική διάρκεια, ζητείται από

τον οικείο δήμο ένα μήνα πριν από την λήξη της. Μέχρι

την έκδοση ή μη της πράξης ανανέωσης η χρήση των

μουσικών οργάνων τεκμαίρεται ότι είναι νόμιμη.

2. Για την έκδοση της άδειας ο ενδιαφερόμενος υπο−

βάλλει τα κάτωθι δικαιολογητικά:

α) Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρου 8 του

Ν. 1599/1986 του ενδιαφερομένου φυσικού ή νομικού

προσώπου, σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρότυπο

αίτησης του παραρτήματος το οποίο αποτελεί αναπό−

σπαστο μέρος της παρούσας.

 

Αρα εγω καταλαβαινω οτι αν εχουμε καταστημα που στην αδεια φαινεται ως κεντρο διασκεδασης τοτε πρεπει στην εκθεση να αποδειξουμε οτι η ηχομονωση τηρει τον νομο και τις διαταξεις του κτιριοδομικου

Αν απλα εχουμε ενα καφε-μπαρ/ εστιατοριο με ηχεια κτλ κτλ απλα κανουμε μια εκθεση στην οποια αναφερουμε τι ηχομονωση υπαρχει, που βρισκονται τα ηχεια και τι ισχυ εχουν. Τιποτα περισσοτερο. Δεν λεμε οτι η ηχομονωση επαρκει ή οχι, γιατι δεν ζητειται κατι τετοιο στον νομο.

 

Ειμαι καπου λαθος?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.