Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος Θέρμανσης


dboris

Recommended Posts

Καλημέρα,

θέλω να κάνω μια ερώτηση στους ειδικούς.

 

Είμαι μηχανικός και διατηρώ γραφείο σε ισόγειο χώρο πολυκατοικίας.

Η πολυκατοικία έχει δυο "μαγαζιά" στο ισόγειο, δυο κατοικίες στον Α όροφο και από μια κατοικία στον 2ο και στον 3ο όροφο. 

Το εμβ του γραφείου μου είναι 60τμ και έχει αυτόνομη θέρμανση με δυο σώματα φαν κοιλ.

 

Στα κοινόχρηστα μου έβγαλε ο ιδιοκτήτης κόστος για πετρέλαιο:

 

190 ευρω για 35 ώρες λειτουργίας.

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι σωστό????

Έχω τσεκάρει στο σπίτι μου και σε πολλά σπίτια φίλων το κόστος θέρμανσης και όλοι είμαστε σε μια σχέση 1 εως 2 ευρώ την ώρα.

Να σημειώσω επίσης ότι το πετρέλαιο είναι στην δεξαμενή από τον 11/2011. Από τότε δεν είχε λειτουργήσει μέχρι τον Δεκέμβριο 2013.

 

Περιμένω την γνώμη σας γιατί έχω προβληματιστεί αρκετά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γραψεις και τα αντίστοιχα ποσά για τους άλλους χώρους για να έχουμε μια ιδέα το τι παίζει ?

 

Πάντως πολλά μου φαίνονται...

 

Το κτήριο είναι προ ή μετά του '85 ?

Link to comment
Share on other sites

1 € την ώρα ;

εμείς στη πολυκατοικία μας (στα 90άρια διαμερίσματα) παίζουμε 3~4

2~3 φίλοι με αντίστοιχα σπίτια, παίζουν στα ίδια νούμερα...

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι προ του 85.

Των άλλων δεν τα έχω δει, δεν τα αναρτουν.

 

Όντως έκανα λάθος για το 1€, στο σπίτι μου από 01/2013 το κόστος έχει πάει πάνω από δυο ευρώ αλλά ποτέ δεν έχει ξεπεράσει τα 3€.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι προ του '85 το κόστος θέρμανσης κοστολογείται με τα χιλιοστα του εμβαδού και όχι με τις πραγματικές ανάγκες σε θέρμανση που προκύπτουν μεσα απο τις θερμικές απώλειες, οι οποίες υπολογίζονται σύμφωνα με το ΠΔ του '85

 

Το χαρτί με τα ποσά των άλλων χώρων δεν το αναρτούν στο πίνακα ανακοινώσεων στο κλιμακοστάσιο ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dib,

 

αυτό που λες για την κοστολόγηση μέσω χιλιοστών είναι μια λεπτομέρεια (σημαντική) την οποία αγνοούσα.

Όντως έτσι έχει κοστολογηθεί.

 

Εξακολουθεί βέβαια το νούμερο να είναι πολύ για 35 ώρες, αλλά τι να κάνουμε..

Αφού έτσι είναι, θα το καταπιούμε και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

.....το κόστος θέρμανσης κοστολογείται με τα χιλιοστα του εμβαδού + το ΠΑΓΙΟ (20-30%)

 

Nα πάρεις ένα σπλιτάκι :) :)

 

Και να πάρει σπλιτάκι το πάγιο θα πληρώνει ούτως ή άλλως...εκτός και αν ο ιδιοκτήτης του γραφείου σου ζητήσει να αποκοπούν οι κεντρικές σωληνώσεις, αλλά αυτό περνάει μέσα απο τη γεν. συνέλευση του κτηρίου και 1000% θα απορριφθεί (δεν συμφέρει τους άλλους χώρους-ιδιοκτήτες)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ σε γενικές γραμμές η λογική της κατανομής δαπανών ήταν να συναρτηθούν τα τετραγωνικά της ιδιοκτησίας με την κατανάλωση καυσίμου (.....).

Μια εύκολη λύση είναι να υπολογίσεις ποσα τετραγωνικά είναι συνολικά οι θερμαινόμενοι χώροι (αθροισμα τ.μ. θερμαινόμενων διαμερισμάτων)

και να απαιτήσεις να μάθεις το ποσό που πληρώνετε συνολικά οι ιδιοκτησίες για θέρμανση (δηλ να εξακριβώσεις αν η κατανομή δαπανών είναι ορθή).
Και αν μετά τις συγκρίσεις, θεωρήσεις ότι πληρώνεις πολλά είτε θα πρέπει να παρεις

ΑΘ, είτε να βάλεις αέριο είτε αν είναι δικό σου το γραφείο να το θερμομονώσεις εσωτερικά (βέλτιστη λύση) και να αποκοπείς από το κεντρικό δίκτυο θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Δυστυχώς είμαι με ενοίκιο και δεν μπορώ να κάνω και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.