Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι σκάλωμα είναι αυτό που έχουν φάει με το περίγραμμα. Γιατί να πάει "χωρίς ΟΑ" ένα κτίσμα που τήρησε 100% όλες τις μελέτες και παραβίασε μόνο τη θέση ενώ πάει "με ΟΑ" ένα κτίσμα που είναι τελείως άλλο κτήριο από αυτό της ΟΑ αλλά ένα μέρος του "πατάει" στο περίγραμμα της ΟΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ακριβώς σου λέει. Ότι αν τήρησε την άδεια και δεν έχει καμία υπέρβαση δεν εξετάζεις τις περιπτώσεις μη ύπαρξης άδειας και συνεπώς λαμβάνεις ότι έχεις άδεια. Μόνο αν έχεις υπερβάσεις εξετάζεις την γ περίπτωση που σου λέει για τη μεταφορά σε άλλη μη νόμιμη θέση κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού είναι στο ίδιο οικόπεδο. Πώς θα πάρεις ότι έχεις και δεν έχεις άδεια στο ίδιο οικόπεδο. Τους συντελεστές ως προς τί θα τους πάρεις; Και πιθανή κατασκευή στον ακάλυπτο;. Και του νόμιμου κτιρίου την υπέρβαση θα τη συγκρίνεις με τί; Δεν έχει λογική να κάνεις δηλώσεις ανά κτίριο. Πάει με το οικόπεδο. 

 

Όλα γίνονται. Εγώ σου λέω οτιδήποτε δεν αφορά το κτίριο της άδειας (κατασκευές στον ακάλυπτο, άλλο κτίριο κ.τ.λ.) το κάνεις ξεχωριστή δήλωση χωρίς Ο.Α. Οι συντελεστές ως προς τα επιτρεπόμενα καλσσικά. Για τις κατηγορίες 4 να προσθέτεις όλα τα κτίσματα για το <40%. 

 

Επίσης είναι παράλογο...να έχεις βγάλει άδεια για λυόμενο, να το έχεις φτιάξει, να έχεις χτίσει ένα 4οροφο παραδίπλα και να το βάλεις με Ο.Α. !!!! Δηλαδή πως θα συγκρίνεις δύο διαφορετικά κτίρια που του ενός η άδεια δεν έχει σχέση με το άλλο. 

 

Γενικά στον 4178 όλα είναι παράλογα.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Πάντως συμφωνούμε ότι αποκλείουμε την περίπτωση σε ταυτόχρονη υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, ύψους και μεταφοράς κτιρίου παίρνουμε ότι δεν υπάρχει άδεια; Γιατί εμένα αυτό κι αν μου φαίνεται παράλογο. 

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Αν άλλαξε μόνο θέση δεν πάει χωρίς Ο.Α. Αν άλλαξε και περίγραμμα πάει και νομίζω είναι λογικό.

 

 

Πάντως συμφωνούμε ότι αποκλείουμε την περίπτωση σε ταυτόχρονη υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, ύψους και μεταφοράς κτιρίου παίρνουμε ότι δεν υπάρχει άδεια; Γιατί εμένα αυτό κι αν μου φαίνεται παράλογο.

 

Δεν κατάλαβα....το ξαναλες ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ότι σε περίπτωση που έχω ένα κτίριο με οικοδομική άδεια και σ'αυτό έχω παραβάσεις υπέρβασης, κάλυψης, ύψους και αλλαγής θέσης σε άλλη νόμιμη θέση δε θεωρώ ότι δεν έχω άδεια σύμφωνα με την "επίμαχη" πρόταση έτσι δεν είναι;

 

Πάντως το "ΜΕ ΑΔΕΙΑ" σημαίνει ότι υπάρχει άδεια στο οικόπεδο. Επομένως αν έφτιαξες ένα ολόκληρο κτίριο δίπλα σε ένα λυώμενο με άδεια σημειώνεις ότι υπάρχει άδεια στο οικόπεδο και γι'αυτό πληρώνεις μετά χρυσό ότι φτιάχνεις πέραν αυτής, με όλους τους συντελεστές αυξημένους. Εγώ τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έτσι πως έχουν γίνει τα πράγματα, νομίζω ότι παίρνουν συγχωροχάρτι και όλοι όσοι έχουν κάνει χοντράδες. Εδώ έχουμε το μπάχαλο του αιώνα. Ποιός θα μας πει ότι δεν κάναμε κάτι σωστά δεν ξέρω. 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ας το πιάσουμε το θέμα με παραδείγματα.

Έστω άδεια σε εκτός σχεδίου γήπεδο 4.000 τ.μ με προβλεπόμενη δόμηση 200 τ.μ. Γίνεται κατάτμηση και σήμερα κάνοντας αυτοψία έχουμε 2 γήπεδα των 2.000 τ.μ. Στο ένα εξ αυτών υπάρχει η αρχική  οικοδομή των 200 τ.μ. 

περιπτώσεις αυθαιρεσιών στο κτίριο.

α) ξεμπαζωμένο υπόγειο που έγινε κατοικία.

β) προσθήκη αποθήκης κατ επέκταση 60 τ.μ

γ) κιόσκι στον περιβάλλων χώρο του γηπέδου

δ) αποθήκη <15 τ.μ στον περιβάλλων χώρο.

Σε τέτοιες αυθαιρεσίες φαντάζομαι εννοεί ότι θα βάλουμε χωρίς οικοδομική άδεια.

Σε ποιες λοιπόν περιπτώσεις εννοεί ότι παρά το γεγονός ότι έγινε κατάτμηση εμείς θα βάζουμε ότι υπάρχει οικοδομική άδεια?

Μήπως εννοεί μόνο σε λοιπές παραβάσεις ή παραβάσεις κατηγορίας 3 ή παραβάσεις κατηγορίας 1 όπου εκεί το πρόστιμο δεν λαμβάνει συντελεστή εξαρτώμενο από το τετραγωνίδιο της άδειας

 

Οτι υπάρχει στα σχέδια της αδείας ως εγκεκριμένο, θεωρείται καλώς υφιστάμενο και ΔΕΝ εξετάζεται.

Οι αυθαιρεσίες που περιγράφεις πιο πάνω μπαίνουν σε μια δήλωση ΧΩΡΙΣ υπαρξη οικοδομικής αδείας.

 

Αυτό καταλαβαίνω από την διατύπωση του νέου παραρτήματος.

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και τότε οι περιπτώσεις αυθαιρεσιών που προήλθαν από κατάτμιση είναι πολύ ευνοϊκότερες από άλλες σε οικόπεδα που δεν έχουν προβλήματα και που χρεώνονται όλους τους συντελεστές προσαύξησης. Δε στέκει αυτό ρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.