Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

dsworks ακου περιπτωση.πελατης 4014 σε καθεστως τριμηνιαιων δοσεων με ποσοστο εξοφλησης 28%.πληρωσε καποιες τριμηνιαιες και τις υπολοιπες οχι(εξ ου και το ποσοστο 28%).τι πρεπει κατα τη γνωμη σου να πραξει?να μεινει στον 4014 και να πληρωνει δοσεις του 4014?πληρωνοντας μια ακομα δοση στον 4014 περναει το 30%,οποτε θα δικαιουται εκπτωση του 10% οταν με το καλο περασει στον 4178?αν περασει στον 4178 διχως να πληρωσει τιποτα,δηλαδη μεινει στο ποσοστο του 28% οποτε χανει το δικαιωμα της εκπτωσης του 10%?

Αυτό είναι η ερώτηση που ξέχασα να κάνω σήμερα (μάλλον πάει για Παρασκευή), η έκπτωση του 10%.

Από τη μία safe επιλογή η πρώτη, από την άλλη η έκπτωση του 10% στον 4178 μπορεί να συμβεί και τον Αύγουστο του 14 ή τον Φεβρουάριο του 15 (περιπτώσεις Β και Γ) αν κάνει την μεταφορά ανάλογα.

 

Δηλαδή σταμάτησε να πληρώνει ας πουμε πριν τον Αύγουστο; Πάει για ληξιπρόθεσμος.

 

* είτε πληρώνει μέχρι 6/2 ότι λέει η λίστα των δόσεων του 4014 και περνάει στον 4178 κάποια στιγμή αργότερα

* είτε περνάει τώρα στον 4178 αλλά θα του βγει μία εξαμηνιαία (τουλάχιστον 300άρι) από το υπόλοιπο άμεσα

* είτε τα αφήνει και «σκάνε», και κάνει νέα δήλωση κάποια στιγμή, επιλέγει ότι σχήμα δόσεων θέλει αλλά θα ξεκινήσει με παράβολο

Σε 2η σκέψη δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο το 3ο είναι εφικτό.

 

Evan

 

Evan #53

Εκκρεμείς υποθέσεις του Ν. 4014/11 διεκπεραιώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.

4178/13. Ως εκκρεμείς υποθέσεις νοούνται οι πράξεις υπαγωγής για τις οποίες είτε δεν έχει

καταβληθεί το σύνολο του προστίμου είτε δεν έχουν υποβληθεί στο πληροφοριακό

σύστημα όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και σχέδια. Σε αυτές τις περιπτώσεις, μετά από

αίτηση, απαιτείται η μεταφορά των στοιχείων της δήλωσης υπαγωγής στο πληροφοριακό

σύστημα κατά τις διατάξεις του Ν.4178/13

 

Δηλαδή περιπτώσεις που δεν έχουν υποβληθεί όλα τα απαιτούμενα στοιχεία-σχέδια διεκπεραιώνονται με τις διατάξεις του 4178, δεν υπόκεινται στις διατάξεις του 4178 (εφ΄ όσον δεν υπάρχει καμία μεταβολή) και μεταφέρονται μέχρι 6/2/15.

Σωστά;

 

Σωστά. Προθεσμία για υποβολή σχεδίων επίσης η 6/2/15

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά αν κάποιος με ληξιπροθεσμες οφειλες με τον 4014 πληρώσει το τελος ανταπόδοσης μεχρι 6/2/2014 του ΤΕΕ είναι ΟΚ  ή θα πρέπει να πληρώσει και τις 6 δόσεις του εξαμήνου;

Πως δεν τους εχουμε παρει με τις πέτρες δεν εχω καταλαβει ακομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση dsworks

 

 

Από τη μία safe επιλογή η πρώτη, από την άλλη η έκπτωση του 10% στον 4178 μπορεί να συμβεί και τον Αύγουστο του 14 ή τον Φεβρουάριο του 15 (περιπτώσεις Β και Γ) αν κάνει την μεταφορά ανάλογα.

 

 

 

Πολύ σωστά, γιατί σε όποιο εξάμηνο κι αν κάνεις τη μεταφορά εφαρμόζεται η έκπτωση του 10%, εφ΄όσον είναι πληρωμένο το 30% του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν κάποιος με ληξιπροθεσμες οφειλες με τον 4014 πληρώσει το τελος ανταπόδοσης μεχρι 6/2/2014 του ΤΕΕ είναι ΟΚ  ή θα πρέπει να πληρώσει και τις 6 δόσεις του εξαμήνου;

Πως δεν τους εχουμε παρει με τις πέτρες δεν εχω καταλαβει ακομα!!!!

 

πρέπει να πληρώσει και τις 6 δόσεις μέχρι 10/2/14. Απόφαση 2184, άρ. 3, Α iii

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Έχω δήλωση στον 4014 σε κατάσταση προσωρινή υπαγωγή.Έχει πληρωθεί και το παράβολο και το πρόστιμο με εφάπαξ καταβολή και έκπτωση 20%

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Κατά την μεταφορά της δήλωσης στον 4178 με μοναδική αλλαγή  από κύρια και μοναδική κατοικία σε άλλη κατοικία υπάρχει περίπτωση να μου βγει το ποσό της έκπτωσης του 20% σαν οφειλή;

Κάπου το είχα διαβάσει στο forum αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ…

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Έχω δήλωση στον 4014 σε κατάσταση προσωρινή υπαγωγή.Έχει πληρωθεί και το παράβολο και το πρόστιμο με εφάπαξ καταβολή και έκπτωση 20%

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Κατά την μεταφορά της δήλωσης στον 4178 με μοναδική αλλαγή  από κύρια και μοναδική κατοικία σε άλλη κατοικία υπάρχει περίπτωση να μου βγει το ποσό της έκπτωσης του 20% σαν οφειλή;

Κάπου το είχα διαβάσει στο forum αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ…

 

η τροποποίηση της δήλωσης θα σου βγάλει νέο πρόστιμο, στο οποίο παίρνεις την έκπτωση 10%  εφ' όσον έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου και αφαιρείται το χρηματικό ποσό που έχει ήδη πληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Έχω δήλωση στον 4014 σε κατάσταση προσωρινή υπαγωγή.Έχει πληρωθεί και το παράβολο και το πρόστιμο με εφάπαξ καταβολή και έκπτωση 20%

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Κατά την μεταφορά της δήλωσης στον 4178 με μοναδική αλλαγή  από κύρια και μοναδική κατοικία σε άλλη κατοικία υπάρχει περίπτωση να μου βγει το ποσό της έκπτωσης του 20% σαν οφειλή;

Κάπου το είχα διαβάσει στο forum αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ…

 

η τροποποίηση της δήλωσης θα σου βγάλει νέο πρόστιμο, στο οποίο παίρνεις την έκπτωση 10%  εφ' όσον έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου και αφαιρείται το χρηματικό ποσό που έχει ήδη πληρωθεί.

 

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την απάντηση της silia. Πιθανότατα δεν θα μπορέσει να αλλάξει σχήμα δόσεων, θα μείνει σε εφάπαξ και έκπτωση 20% (βλ. ΦΕΚ 2184/Β/2013 αρ 4§11

 

Σήμερα στο ΤΕΕ μου είπαν ότι η αλλαγή από κύρια & μοναδική σε άλλη, από μόνη της δεν θα προκαλέσει επανϋπολογισμό προστίμου. Θα το επιχειρήσω σε μία δική μου περίπτωση μάλλον σήμερα και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή περιπτώσεις που δεν έχουν υποβληθεί όλα τα απαιτούμενα στοιχεία-σχέδια διεκπεραιώνονται με τις διατάξεις του 4178, δεν υπόκεινται στις διατάξεις του 4178 (εφ΄ όσον δεν υπάρχει καμία μεταβολή) και μεταφέρονται μέχρι 6/2/15.

Σωστά;

 

διεκπεραιώνονται=υπόκεινται=επαναυπολογισμός προστίμου + δικαιολογητικά 4178

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την απάντηση της silia. Πιθανότατα δεν θα μπορέσει να αλλάξει σχήμα δόσεων, θα μείνει σε εφάπαξ και έκπτωση 20% (βλ. ΦΕΚ 2184/Β/2013 αρ 4§11

 

Σήμερα στο ΤΕΕ μου είπαν ότι η αλλαγή από κύρια & μοναδική σε άλλη, από μόνη της δεν θα προκαλέσει επανϋπολογισμό προστίμου. Θα το επιχειρήσω σε μία δική μου περίπτωση μάλλον σήμερα και θα επανέλθω.

 

Έχεις δίκιο όταν δεν γίνεται επανυπολογισμός προστίμων.

Η κύρια και μοναδική κατοικία έχει άλλο συντελεστή από την άλλη κατοικία γι' αυτό το σκέφτομαι έτσι.

Θεωρώ ότι εμπίπτει στις περιπτώσεις όπου μεταβάλετε η δήλωση, άρα εμπίπτει στις διατάξεις του 4178 κλπ. το ψάχνω ξανά και θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

διεκπεραιώνονται=υπόκεινται=επαναυπολογισμός προστίμου + δικαιολογητικά 4178

 

Άρα γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις  επανυπολογισμός προστίμου και υπόκεινται στις διατάξεις του 4178....

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.