Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Στις ημερίδες του ΥΠΕΚΑ πάντως εδώ στην Πελοπόννησο ειπώθηκε ξεκάθαρα οτι κατά την μεταφορά των δηλώσεων ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ τα πολεοδομικά μεγέθη, φροντίζουμε να διορθώσουμε την περιγραφή κάθε αυθαιρεσίας στο φύλλο καταγραφής της μόνο και παρότι θα προκύπτουν διαφορές στα πρόστιμα λογω αλλαγμενων συντελεστών ΤΙΣ ΑΓΝΟΟΥΜΕ και ολοκληρώνουμε τη δήλωση (Δίνει ενα προνόμιο δηλαδή στους ερχόμενους απο τον 4014 να μην πληρώσουν επιπλέον ΠΕΡΑΝ του ανταποδοτικου τέλους). Δεν το έχω πράξει ακόμα αλλά ελπίζω οτι επειδή ζητησαμε επανειλημμένως επιβεβαίωση και ηταν κάθετοι και οι 3 παριστάμενοι, τηλεφωνησαν μάλιστα και στο Υπουργείο στο διάλειμμα απο όπου δόθηκε η ίδια απάντηση, οτι θα ισχύει και στην πράξη. Το έχει δοκιμάσει κανείς;;;;

Edited by makdan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεταφέρεις δήλωση 4014 σε 4178 είτε λόγω οφειλών είτε γτ γουστάρεις. Τα σχέδια πότε υποβάλλονται;

Α.έως έξι μήνες από την πληρωμή παραβόλου του ΤΕΕ ή

Β.έως το τέλος του νόμου

 

ΠΡΟΣΟΧΗ επισημαίνω το άρθρο Άρθρο 30 παρ 6 του Ν4178

 

Μέσα σε 6 μήνες από την υπαγωγή της δήλωσης στον 4178.

Το πιθανότερο είναι ν' αλλάξει κι αυτό διότι δεν προλαβαίνουν ν' διορθώσουν την εφαρμογή για να τα υποδέχεται.

 

 

Στις ημερίδες του ΥΠΕΚΑ πάντως εδώ στην Πελοπόννησο ειπώθηκε ξεκάθαρα οτι κατά την μεταφορά των δηλώσεων ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ τα πολεοδομικά μεγέθη, φροντίζουμε να διορθώσουμε την περιγραφή κάθε αυθαιρεσίας στο φύλλο καταγραφής της μόνο και παρότι θα προκύπτουν διαφορές στα πρόστιμα λογω αλλαγμενων συντελεστών ΤΙΣ ΑΓΝΟΟΥΜΕ και ολοκληρώνουμε τη δήλωση (Δίνει ενα προνόμιο δηλαδή στους ερχόμενους απο τον 4014 να μην πληρώσουν επιπλέον ΠΕΡΑΝ του ανταποδοτικου τέλους). Δεν το έχω πράξει ακόμα αλλά ελπίζω οτι επειδή ζητησαμε επανειλημμένως επιβεβαίωση και ηταν κάθετοι και οι 3 παριστάμενοι, τηλεφωνησαν μάλιστα και στο Υπουργείο στο διάλειμμα απο όπου δόθηκε η ίδια απάντηση, οτι θα ισχύει και στην πράξη. Το έχει δοκιμάσει κανείς;;;;

 

Ναι έτσι είναι (με αρκετά όμως προβλήματα).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

1.Περιπτώσεις 4014 όπου έχει πληρωθεί το πρόστιμο και εχω ή δεν εχω μεταβεί σε ολοκληρωμένη υπαγωγή χωρίς ανέβασμα σχεδίων, πότε πρέπει να γίνει η μετάβαση στον 4178?

 

 

2.Ισχύει οτι το σύστημα θα βγάλει να πληρωθούν μέχρι 10.02 εξι δόσεις μαζεμένες σε καθεστώς 102 δόσεων? Αν δεν πληρωθούν παραμένουν οι 102 δόσεις,αλλά μπαίνει προσαύξηση 1% μόνο στις 6 αυτές δόσεις ή σε πιθανότατα περισσότερες που δεν πληρώθηκαν στον 4014?

 

3.Αν στον 4014 είχε επιλεγεί εφάπαξ καταβολή και δεν πληρώθηκε,τώρα κατά τη μετάβαση για να το πληρώσει εφάπαξ θα πρέπει να το πράξει μέχρι 10.02?Αν δεν πληρώσει μέχρι τότε χάνει το δικαίωμα στο εφάπαξ?

 

4.Κατά τη μετάβαση αν κατάλαβα καλά πρέπει να πληρωθεί το τέλος υπερ ΤΕΕ και το όποιο παράβολο πιθανότατα προκύψει λόγω αρχικής δήλωσης 4014 με μειωμένα τετραγωνικά και να μεταβεί η δήλωση σε κατάσταση "υπαγωγής".

 

=> ΠΡΕΠΕΙ απο τώρα να γίνει ο επαναυπολογισμός του προστίμου βάσει 4178,ώστε οι 6 μαζεμένες δόσεις που θα πληρώσει μέχρι 10.02 να ανταποκρίνονται στον 4178 ή το άμεσο αφορά μόνο τη μετάβαση και μπορώ μετά να κάνω τις όποιες διορθώσεις?Το μόνο που "ρισκάρω" σε περίπτωση μη επαναυπολογισμού του προστίμου τώρα,αλλά μετά τις 10.02 είναι η προσαύξηση του 1%?

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το ίδιο ερώτημα πάλι:Τελικά δηλώσεις με πληρωμένο πρόστιμο χωρίς ολοκληρωμένη υπαγωγή και χωρίς σχέδια πρέπει να μεταφερθεί μέχρι 6.2.2014;Δήλωση που πληρωνονται κανονικα οι δόσεις αλλά δεν έχω ανεβάσει σχέδια πρέπει και αυτή να μεταφερθεί;Ευχαριστώ και συγνώμη για την επανάληψη

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το ίδιο ερώτημα πάλι:Τελικά δηλώσεις με πληρωμένο πρόστιμο χωρίς ολοκληρωμένη υπαγωγή και χωρίς σχέδια πρέπει να μεταφερθεί μέχρι 6.2.2014; OXI ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΩΣ 6.2.2015 Δήλωση που πληρωνονται κανονικα οι δόσεις αλλά δεν έχω ανεβάσει σχέδια πρέπει και αυτή να μεταφερθεί; OXI ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΩΣ 6.2.2015 Ευχαριστώ και συγνώμη για την επανάληψη

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 επειδη απο αυτά που διαβάζω μπερδευτηκα αντί να διαφωτιστω θα ήθελα να μου πειτε αν ισχύουν αυτά που πιστεύω.

Κατα την άποψή μου πρέπει να μεταφερθούν έως τις 06/02/2014 όσες δηλώσεις είναι σε αρχική υποβολή και όσες σε προσωρινή με ληξιπρόθεσμες οφειλές.Οι υπολοιπες που είναι σε προσωρινή υπαγωγή και πληρώνονται κανονικά ή έχουν αποπληρωθεί και όσες είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή και δεν εχουν ανέβει τα σχεδια και τα λοιπά στοιχεία έχουν προθεσμία ως τις 06/02/2015.

Επίσης, σε οσες μεταφέρονται θεωρούνται υπαγμένες όσες έχουν πληρώσει το τέλος ανταπόδοσης μονο ή πρέπει να προχωρήσουν στο επόμενο στάδιο?

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι αν καποιος μπει σημερα στον νομο και διαλεξει πχ. τις 102 δοσεις, το συστημα του εμφανιζει ως προθεσμια πληρωμης των δοσεων απο Αυγουστο 2013 εως Ιανουαριο 2014 την 10.2.2014.

Ισχυει ή οχι?  (γιατι αν ειναι ετσι, τοτε οι δοσεις ειναι 102-6=96...) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να πληρώσει τις 6 πρώτες δόσεις εντός του πρώτου εξαμήνου ισχύος του νόμου, δηλαδή, έως 10.2.2014!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι αν καποιος μπει σημερα στον νομο και διαλεξει πχ. τις 102 δοσεις, το συστημα του εμφανιζει ως προθεσμια πληρωμης των δοσεων απο Αυγουστο 2013 εως Ιανουαριο 2014 την 10.2.2014.

Ισχυει ή οχι?  (γιατι αν ειναι ετσι, τοτε οι δοσεις ειναι 102-6=96...) 

Ναι ισχύει, δεν το έχω δει προσωπικά αλλά το έχουν αναφέρει και άλλη συνάδελφοι στο forum. αν δεν θέλει ο πελάτης να πληρώσει 6 μαζεμένες και υπόλοιπο 96 θα κάνεις την δήλωση μετά της 6-2-2014 με υπόλοιπο δόσεων 84.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.