Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

αυτό που έλεγα... όσοι ληξιπρόθεσμοι δεν μπουν τώρα απλά  χάνουν το "πλεονέκτημα" της μεταφοράς της δήλωσης και θα πρέπει αν κάνουν νέα υποβολή.
Όμως το "πλεονέκτημα" αυτό δεν είναι πλεονέκτημα για όλους... όσοι μπουν τώρα θα πρέπει να δώσουν 6 μαζεμένες μηνιαίες δόσεις κατι που δε μπορούν να κάνουν αρκετοί.

Εγώ σε πελάτες συνέστησα αναλόγως την κάθε περίπτωση πάντα..

είτε να μπουν στο 2ο εξάμηνο (ξαναπληρώνουν παράβολο αλλά συμψιφίζεται το παλιό βλ: 4178 αρ 20)

είτε να αποπληρώσουν κάποιες δόσεις του 4014 ώστε να μην είναι ληξιπρόθεσμοι

είτε να μπουν τώρα γιατί τους συμφέρει΄..

η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@verda

 

για τον συμψιφισμό του παραβόλου είμαστε σίγουροι ότι ισχύει?

 

Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας για την απορία μου στο, 

post #196

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις 6 μαζεμένες δόσεις δεν είναι και τόσο τραγικό , γιατί κολλάμε. Στους περισσότερους η δόση γίνεται 50 ευρώ.Επομένως αν δεν πληρώσουν τις 6 δόσεις μαζεμένες θα πάρουν προσάυξηση 6Χ50=300 Χ 1% = 3 ευρώ.. μικρό το κακό δηλαδη

Γνώμη μου περάστε τους όλους από τώρα να μην μπερδεύεστε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ένας μηχανικός να περάσει από μόνος του μια δήλωση από τον 4014 στον 4178.

Πρέπει να εξουσιοδοτηθεί νομίμως από τον πελάτη του.

Επίσης πρέπει ο πελάτης του να συμφωνήσει και να καταβάλλει στο μηχανικό την "αμοιβή μεταπήδησης της δήλωσης".

Μην το ξεχνάτε διότι χαλάτε την ....πιάτσα!!!!!

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

@verda

 

για τον συμψιφισμό του παραβόλου είμαστε σίγουροι ότι ισχύει?

 

αδελφέ.. ο νόμος το λέει στο άρθρο 20 στην πρώτη παράγραφο.. τώρα αν αλλάξουν το νόμο είναι άλλη υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ένας μηχανικός να περάσει από μόνος του μια δήλωση από τον 4014 στον 4178.

Πρέπει να εξουσιοδοτηθεί νομίμως από τον πελάτη του.

Επίσης πρέπει ο πελάτης του να συμφωνήσει και να καταβάλλει στο μηχανικό την "αμοιβή μεταπήδησης της δήλωσης".

Μην το ξεχνάτε διότι χαλάτε την ....πιάτσα!!!!!

 

+1

 

μερικοί πονηρήδηδες με πήραν τηλέφωνο να πατήσω το "κουμπί" ..

έτσι άκουσαν στην τηλεόραση είπαν..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ένας μηχανικός να περάσει από μόνος του μια δήλωση από τον 4014 στον 4178.

Πρέπει να εξουσιοδοτηθεί νομίμως από τον πελάτη του.

Επίσης πρέπει ο πελάτης του να συμφωνήσει και να καταβάλλει στο μηχανικό την "αμοιβή μεταπήδησης της δήλωσης".

Μην το ξεχνάτε διότι χαλάτε την ....πιάτσα!!!!!

+1 για το πολύ σωστό "Επίσης πρέπει ο πελάτης του να συμφωνήσει και να καταβάλλει στο μηχανικό την "αμοιβή μεταπήδησης της δήλωσης".

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις 6 μαζεμένες δόσεις δεν είναι και τόσο τραγικό , γιατί κολλάμε. Στους περισσότερους η δόση γίνεται 50 ευρώ.Επομένως αν δεν πληρώσουν τις 6 δόσεις μαζεμένες θα πάρουν προσάυξηση 6Χ50=300 Χ 1% = 3 ευρώ.. μικρό το κακό δηλαδη

Γνώμη μου περάστε τους όλους από τώρα να μην μπερδεύεστε..

 

υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν μπορούν να κρατηθούν τα ίδια τετραγωνικά ή οι ίδιες λοιπές παραβάσεις κατά τη μετάβαση στον 4178 και επομένως το πρόστιμο αλλάζει σημαντικά.

Μην ξεχνάμε ότι η σύγκριση των τμ γίνεται όχι στο σύνολο αλλά κύριοι χώροι με κύριους και βοηθηκοί με χώρους με μειωτικό συντελεστη.

Αν και οι δόσεις στις δικές μου περιπτώσεις δεν είναι της τάξεως των 50€ δε διαφωνώ με το σκεπτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλωση 4014 σε παραδοσιακο οικοσμο που ειχε πληρωσει το παραβολο και ειναι σε αναμονη εγκρισης απο την επιτροπη.   (αρα η δηλωση στον 4014 ειναι σε ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ)

Κατα τη γνωμη σας πρεπει να περασει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στον 4178 έως 6.2.2014 εστω και αν μελλοντικα η απαντηση της επιτροπης ειναι αρνητικη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Συνάδελφε πιστεύω ότι πρέπει να την μεταφέρεις.Εξάλλου το παράβολο έχει πληρωθεί οπότε δεν έχεις να χάσεις τίποτα και απλά περιμένεις την απάντηση της επιτροπής.Αν είναι θετική συνεχίζεις,αν όχι την αφήνεις και ακυρώνεται μόνη της.

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με μια δική μου δήλωση στον 4014.Δήλωσα ένα αυθαίρετο πριν 2 χρόνια περίπου.Το πρόστιμο πληρώθηκε εφάπαξ και προχώρησα αμέσως την δήλωση σε ολοκληρωμένη υπαγωγή γιατί ήθελαν την βεβαίωση,χωρίς όμως να έχω ανεβάσει τα σχέδια και τα λοιπά δικαιολογητικά.Πολύ αργότερα(λίγο πριν τις 30/9/2013),ανέβασα όλα τα δικαιολογητικά στο σύστημα.Χρειάζεται να την μεταφέρω οπωσδήποτε στον 4178 ή να περιμένω να την μεταφέρω όταν μου ξαναζητήσουν βεβαίωση??(Η προηγούμενη βεβαίωση έληξε και δεν την χρησιμοποίησαν).Εδώ που ρώτησα μου είπαν ότι δεν πρέπει λέει να την μεταφέρω αλλά να ζητήσω νέα πράξη ολοκλήρωσης.Ξέρει κανείς πώς γίνεται αυτό??

 

 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.