Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

@Clemenza: Πιστεύω πώς πρέπει να περαστεί. Έχω κι εγώ τέτοια περίπτωση και θα την περάσω, αφού είναι σε αρχική υποβολή...

Το θέμα είναι τι θα γίνει μετά... Αφού δεν έχουμε ακόμα την γνωμοδότηση της επιτροπής δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε υπαγωγή και άρα το όποιο πρόστιμο θα τοκιστεί και θα χαθεί και η δυνατότητα εφάπαξ εξόφλησης;.....

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παραταση προθεσμιων

 

για Ιθακη και Κεφαλονιά

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231291859

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ισως γίνομαι κουραστικός αλλά εχώ μπερδευτεί κυριολεκτικά, πότε είναι η τελευταία ημερομηνία μεταφοράς.

 

4014 με οριστική υποβολή (6-2-14;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη για το offtopic, μία ερώτηση:

 

Παίζει κάποια επιστροφή προστίμου;

 

Ρωτάω για οικογενειακή υπόθεση (ο πάτέρας μου είχε ενταχθεί στον νόμο περί ημιυπαιθρίων....)

 

Τα φώτα σας please...

 

(Μήπως χρειάζεται μεταφορά στον Ν4178;)

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ένας μηχανικός να περάσει από μόνος του μια δήλωση από τον 4014 στον 4178.

Πρέπει να εξουσιοδοτηθεί νομίμως από τον πελάτη του.

Επίσης πρέπει ο πελάτης του να συμφωνήσει και να καταβάλλει στο μηχανικό την "αμοιβή μεταπήδησης της δήλωσης".

Μην το ξεχνάτε διότι χαλάτε την ....πιάτσα!!!!!

Επίσης πρέπει ο πελάτης του να συμφωνήσει και να καταβάλλει στο μηχανικό την "αμοιβή μεταπήδησης της δήλωσης".

Μην το ξεχνάτε διότι χαλάτε την ....πιάτσα!!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι εχω δηλωση σε προσωρινη υπαγωγη μια με δοσεις που πληρωνονται καθε μηνα. Η τελευταια δοση ειναι ληξιπροθεσμα (27/12/2013) απληρωτη (συνήθως τις πληρωνει μετα τη λήξη τους).

Δεν εχω καθόλου σχεδια και δικαιολογητικά. Πρέπει να τη βάλω στον 4178 μέχρι 6/2;

Link to comment
Share on other sites

από ΤΕΕ....

 

1. Υποχρέωση μεταφοράς έως 6.2.2014 [1]

Μέχρι τις 6.2.2014 πρέπει να μεταφερθούν υποχρεωτικά:

α/ οι δηλώσεις που είναι σε αρχική υποβολή στον 4014 με εξοφλημένο παράβολο

β/ οι δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή και παρουσιάζουν στις 6.2.2014 ληξιπρόθεσμες οφειλές (δηλ. δεν έχει καταβληθεί η πρώτη δόση ή τρεις συνεχόμενες).

Οι υπόλοιπες δηλώσεις μπορούν να μεταφερθούν εντός της χρονικής ισχύος του 4178.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια, εστω ανεπισημη, πληροφορια για τις "διαθεσεις" των πολεοδομιων για το πως θα χειριστουν εκεινες τις υποθεσεις του 3843 με ληξιπροθεσμες οφειλες οι οποιες δεν μπηκαν ουτε στον 4014, ουτε εχουν ακομα μπει στον 4178?

(θυμιζω οτι θεωρητικα θα επρεπε να εχουν παρει αριθ.πρωτοκολλου και να τους εχουν επικυρωθει προστιμα 30%ανεγερσης κλπ κλπ., κατι το οποιο δεν εχει ακομα γινει...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.