Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και ολοκληρη η αυριανη μερα δεν μετραει για τις μεταφορες?

 

αρκει να μεταφερθουν οι δηλωσεις απλα στο νεο νομο ή να πανε και σε κατασταση προσωρινους υπαγωγης?

Link to comment
Share on other sites

Ή μεταφορά αρκεί, για να πάει σε προσωρινή υπαγωγή πρέπει να πληρωσεις το ανταποδοτικό

Link to comment
Share on other sites

εχω μεταφερει , ενημερωθηκε και η πληρωμη του ανταποδοτικου και ειμαι σε αρχικη υποβολη.

και ολη η μερα 6-2-2014 δεν μετραει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι κάποιος πελάτης με ολοκληρωμένη 100% αίτηση 4014 θέλει βεβαίωση για μεταβίβαση, πρέπει να μεταφερθεί η αίτησή του στον 4178 και μετά να βγει η βεβαίωση;

NAI.

Link to comment
Share on other sites

εχω μεταφερει , ενημερωθηκε και η πληρωμη του ανταποδοτικου και ειμαι σε αρχικη υποβολη.

και ολη η μερα 6-2-2014 δεν μετραει κανονικα?

 

Μετράει.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να διεκδικησει το 10% εκπτωσης αν φτασει να εχει πληρωσει το 30% του προστιμο ΕΝΤΟΣ ΧΡΟΝΙΚΗΣ ΙΣΧΥΟΣ του 4178 ή παιζει ρολο τι 6μηνο μπηκε στον νομο κλπ. κλπ.?

Link to comment
Share on other sites

Για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο: (Διορθώστε με όπου έχω λάθος)

1. Υποχρεωτική μέχρι σήμερα 6-2-14 η μεταφορά από 4014 των αρχικών υπαγωγών και των προσωρινών ή ολοκληρωμένων με ληξιπρόθεσμες οφειλές (κάπου διάβασα για πάνω από τρεις). Δε χρειάζεται να πληρωθεί άμεσα το τέλος.

2. Μέχρι τις 20-2-2014 σε όλες αυτές, συν αυτές του 4178 που ήδη έχουμε υποβάλει μέχρι τότε, θα πρέπει να πληρωθούν όλες οι δόσεις του 1ου εξαμήνου (μην μπλέκεστε με τον όρο μηνιαίες δόσεις). Αν θέλουμε εφάπαξ, δηλώνουμε εφάπαξ και πληρώνουμε μέχρι 20/2

3. Αν δεν πληρωθούν παίρνουν προσαύξηση 1% επί της συνολικής οφειλής και δε χάνεται η έκπτωση

4. Χάνεται ποτέ το δικαίωμα έκπτωσης 20 ή 10 %;;; (ρωτάω)

5. Το άρθρο της Ελευθεροτυπίας, που αναμετάδωσε το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ(#660586) ευχόμαστε να οφείλεται σε κακή δημοσιογραφία

Link to comment
Share on other sites

Για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο: (Διορθώστε με όπου έχω λάθος)

1. Υποχρεωτική μέχρι σήμερα 6-2-14 η μεταφορά από 4014 των αρχικών υπαγωγών και των προσωρινών ή ολοκληρωμένων με ληξιπρόθεσμες οφειλές (κάπου διάβασα για πάνω από τρεις). Δε χρειάζεται να πληρωθεί άμεσα το τέλος.

2. Μέχρι τις 20-2-2014 σε όλες αυτές, συν αυτές του 4178 που ήδη έχουμε υποβάλει μέχρι τότε, θα πρέπει να πληρωθούν όλες οι δόσεις του 1ου εξαμήνου (μην μπλέκεστε με τον όρο μηνιαίες δόσεις). Αν θέλουμε εφάπαξ, δηλώνουμε εφάπαξ και πληρώνουμε μέχρι 20/2

3. Αν δεν πληρωθούν παίρνουν προσαύξηση 1% επί της συνολικής οφειλής και δε χάνεται η έκπτωση

4. Χάνεται ποτέ το δικαίωμα έκπτωσης 20 ή 10 %;;; (ρωτάω)

5. Το άρθρο της Ελευθεροτυπίας, που αναμετάδωσε το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ(#660586) ευχόμαστε να οφείλεται σε κακή δημοσιογραφία

Γνώμη μου:

1. Σωστό. όπου ληξιπρόθεσμες τα σαΐνια εννοούν 3 μηνη καθυστέρηση. Διάβασε την ανακοίνωση του ΤΕΕ στην πρώτη σελίδα της ηλεκτρονικής εφαρμογής  

2. Οχι μέχρι 20/2 αλλά μέχρι 10/2 , στις 20/2 θα εμφανιστούν οι προσαυξήσεις στο σύστημα.

3. 1% επί των καθιστερούμενων για κάθε μήνα

4. Θέμα ερμηνείας του Αρθ.21 παρ.5 & παρ.6 λέει: εκάστης των περιπτώσεων...  γνώμη μου είναι οτι δεν χάνεται 

5. Αχαρακτήριστο !!! αν έχουν λίγη τσίπα θα πρέπει να προχωρήσουν σε άμεση απόλυση του υπευθύνου 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.