Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μετέφερα μια δήλωση απο το Ν.4014/11 ΣΤΟ ν. 4178/2013 και μου προεκυψε το εξής πρόβλημα:

Τα συνολικα τετραγωνικα των παραβάσεων δεν αλλαξαν. Αλλάξε η χρονολογια κατασκευης των επιμερους τμηματων, η μοναδικη κατοικια εγινε αλλαη κατοικια και οι λοιπες παραβάσεις απο 2 εγιναν 1. Και ενω περιμενα να αλλαξει  το προστιμο προς τα πάνω, εμεινε το ιδιο και πηρε και τη μειωση του 10%!!. Και ενω στη καθε περιγραφη της παραβασης γραφει το προστιμο που προκυπτει (ορθώς) στο πανω δεξια τμημα που περιγραφονται αναλυτικα το προστιμο εχει παραμείνει ιδιο.

Τι πρεπει να κάνω για να μπει το σωστο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μισο λεπτο, για μισο λεπτο........

Ενω η νομοθεσια προβλεπει ποιος υποβαλει ΝΕΑ δηλωση στον 4178 (αρθρο 11), η μονη αναφορα που εχουμε επι του θεματος οσον αφορα στην ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΔΗΛΩΣΗΣ απο 4014 σε 4178 στην περιπτωση αλλαγη ιδιοκτητη ειναι στις "ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΕΕ"  (οπου δεν ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ τιποτα).

 

Το ερωτημα μου ειναι:  Πως μπορει καποιος ο οποιος δεν ειναι πλεον ιδιοκτητης να προβει στην μεταφορα της δηλωσης, διχως την συναινεση του νεου ιδιοκτητη?  Αφου η συμπλήρωση των δικαιολογητικων της Β' φασης του 4178 απαιτει ΝΕΑ αυτοψια (αρα συναινεση για εισοδο στο σπιτι του ΝΕΟΥ ιδιοκτητη..........)

 

Μπορεί! Δική του εκκρεμότητα είναι και πρέπει να ολοκληρωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση που ο παλιος ιδιοκτητης (4014) μου λεει:   Δεν ξερω τιποτα, δεν με ενδιαφερει τιποτα. Εγω το πουλησα. Δεν ξερω γραμματα, μην μου δινεις καν εξουσιοδοτηση (δεν μου δινει καν το τηλεφωνο του νεου ιδιοκτητη). (ειναι μια ηλικιωμενη κυρια, 87 χρονων.....)

Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις?

Εχω σκεφτει 2 λυσεις:

 

1) Να παω στο διαμερισμα να χτυπησω το κουδουνι στον νεο ιδιοκτητη και να του εξηγησω οτι το θεμα τον αφορα αμεσα.....

2) Να μην ασχοληθω καν με τον νεο ιδιοκτητη (σιγα μην κανω και τον ντεντεκτιβ.....) και να κανω αιτημα στο ΤΕΕ (περιγραφοντας την αρνηση του παλιου ιδιοκτητη) να μου ανοιξει την δηλωση να ανεβασω τα αρχεια της Β' φασης.

 

Εσεις τι θα κανατε?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

1) Να παω στο διαμερισμα να χτυπησω το κουδουνι στον νεο ιδιοκτητη και να του εξηγησω οτι το θεμα τον αφορα αμεσα.....

Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση με τον ιδιοκτήτη για το πώς έχει η κατάσταση, τα υπέρ και τα κατά κάθε περίπτωσης.

Εάν αποδειχτεί τη μεταφορά και δώσει εξουσιοδότηση, αποδέχεται να πληρώσει τη διαφορά προστίμου και τη δική μας αμοιβή.

 

Σε διαφορετική περίπτωση τίποτα. Δεν φέρουμε εμείς την ευθύνη για να πρέπει να απολογηθούμε για κάτι..Τα παράπονά του στο ΥΠΕΚΑ, το ΣτΕ και όπου αλλού νομίζει.

Η δική μας αμοιβή γι αυτές τις περιπτώσεις που κυμαίνεται συνήθως? 

και κάτι ακόμα, αν στο μεσοδιάστημα ο ιδιοκτήτης (παλιός ή και νέος) έχει πραγματοποιήσει νέες αυθαιρεσίες στο ακίνητο οι οποίες εννοείται ότι έχουν γίνει μετά τον 7/2011, τότε του ζητάμε να τα γκρεμίσει για να μεταφερθεί η δήλωση ή δεν τη μεταφέρουμε? καθώς η ημερομηνία αυτοψίας υποθέτω οτι θα είναι στην παρούσα φάση και όχι η παλιά, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την αμοιβή είναι όσο εκτιμάς τον όγκο δουλειάς....Χοντρικά το κοστολόγιο μπορεί να αφορά τη νέα αυτοψία (εκτιμήσιμο κόστος), τα νέα σχέδια και τα νέα πινακίδια υπολογισμών σε αυτά (εκτιμήσιμο κόστος) και τέλος τις εργατώρες για να διαβάσουμε τον 4178 και τις ερμηνευτικές του (κόστος ανεκτίμητο!)

 

Ως προς τις νέες αυθαιρεσίες μπορείς κάλλιστα να μεταφέρεις τη δήλωση αλλά στο νέα σχέδια που θα συνταχθούν θα δείξεις ωραιότατα και τα νέα αυθαίρετα με την ανάλογη διαγράμμιση ως εκτός υπαγωγής και φυσικά δεν δίνεις βεβαίωση περαίωσης.

Προφανώς στην ΥΔ εξουσιοδότησης που θα λάβεις, φρόντισε να είναι σαφώς διατυπωμένο τι ρυθμίζεται και τι μένει εκτός.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δηλωση 4014 ολοκληρωμενη υπαγωγη ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ.

 

- Ο παλιος ιδιοκτητης αρνειται να συμμετασχει σε οποιαδηποτε διαδικασια.

- Βρισκω τον νεο ιδιοκτητη και μου υπογραφει εξουσιοδοτηση να μεταφερθει η δηλωση στον Ν.4178 για να ολοκληρωθει η Β' φαση του 4014 (και οχι για να κανω νεα αυτοψια)

 

Περναω στον 4178 και σκεφτομαι:

1) Αφηνω ημερομηνια αυτοψιας και αμοιβες ως ειχαν στον 4014.

2) Το προστιμο δεν αλλαζει (ειχε μονο ΔΔ)

3) Η κατοψη και η υπευθυνη δηλωση (και τυχον λοιπα δικαιολογητικα) πρεπει να πληρουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ προδιαγραφες 4178?

Δηλαδη δεν μπορω να ανεβασω απλα τα σχεδια και δικαιολογητικα που ειχα ετοιμασει στον 4014?

Το ξερω οτι πρεπει το προστιμο να υπολογιστει με τα κριτηρια του 4178, αλλα τα δικαιολογητικα? 

 

Αν ειναι υποχρεωτικα τα νεα δικαιολογητικα, τοτε ουσιαστικα ο νομος υποχρεωνει σε ΝΕΑ αυτοψια τον μηχανικο.....

Link to comment
Share on other sites

1) Αφηνω ημερομηνια αυτοψιας και αμοιβες ως ειχαν στον 4014. ΣΩΣΤΑ

2) Το προστιμο δεν αλλαζει (ειχε μονο ΔΔ) ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ....

3) Η κατοψη και η υπευθυνη δηλωση (και τυχον λοιπα δικαιολογητικα) πρεπει να πληρουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ προδιαγραφες 4178? ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΝΑΙ, ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΤΗΤΟ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΟΥ 4014 ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΤΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΝΕΑ, ΜΕ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ, ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ 4178

Δηλαδη δεν μπορω να ανεβασω απλα τα σχεδια και δικαιολογητικα που ειχα ετοιμασει στον 4014?

Το ξερω οτι πρεπει το προστιμο να υπολογιστει με τα κριτηρια του 4178, αλλα τα δικαιολογητικα? 

 

Αν ειναι υποχρεωτικα τα νεα δικαιολογητικα, τοτε ουσιαστικα ο νομος υποχρεωνει σε ΝΕΑ αυτοψια τον μηχανικο..... ΝΕΑ ΑΥΤΟΨΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΥΤΟΨΙΑΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΑ - ΣΗΜΕΡΙΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.  Μετα απο διαβασμα νομου, εγκυκλιων, εφημεριδων, περιοδικων, σαιτ, μπλογκς κλπ, κατεληξα στα εξης (αν θελετε πειτε κι εσεις τη γνωμη σας):

 

ΔΕΔΟΜΕΝΟ νο1:   Ολοκληρωμενη υπαγωγη 4014, χωρις σχεδια =  ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟΝ 4178 εως 6.2.2015

ΔΕΔΟΜΕΝΟ νο2:   Στην περιπτωση που εχει αλλαξει ιδιοκτητη το διαμερισμα, πουθενα στην νομοθεσια δεν προκυπτει με σαφηνεια ποιος εχει υποχρεωση να το ενταξει στον 4178.

Μον αναφορα που γινεται επι του θεματος ειναι στις ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΕΕ Εγχειριδιο οπου λεει επακριβως "μπορει ο μηχανικος να αλλαξει τα στοιχεια του ιδιοκτητη"  (δεν προκυπτει απο πουθενα δηλαδη ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ).

ΔΕΔΟΜΕΝΟ νο.3:  Οταν περναμε μια δηλωση στον 4178, ειμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να επανυπολογισουμε το προστιμο συμφωνα με τα κριτηρια του 4178.

(ο ιδιοκτητης βεβαια μπορει να πληρωσει, αν τον συμφερει, αυτο του 4014 εφοσον δεν αλλαζουν τα πολεοδομικα μεγεθη κλπ κλπ.)

 

Με βαση τα παραπανω, σκεφτομαι να κανω το εξης (για την περιπτωση μου):

i) Εχω εξουσιοδοτηση απο τον ΝΕΟ ιδιοκτητη να περασω τη δηλωση στον ν.4178 (για να ολοκληρωσω την Β' φαση του 4014 και μονο)

ii) Δεν με εξουσιοδοτει ομως να κανω νεα αυτοψια.

Αρα: 

 

1) Αφηνω ιδια ημερομηνια αυτοψιας

2) Αφηνω ιδιο Α/Α αμοιβων

3) Πληρωνει ο νεος ιδιοκτητης το Τελος ΤΕΕ μεταφορας της δηλωσης (το δεχτηκε)

4) Αφηνω τα στοιχεια του ΠΑΛΙΟΥ ιδιοκτητη στην δηλωση.

5) Ανεβαζω Υ.Δ., Εξουσιοδοτηση, Ε9 του ΠΑΛΙΟΥ ιδιοκτητη.

6) Ανεβαζω Κατοψη με το ποιημα-υπευθυνη δηλωση μηχανικου του Ν.4178

7) Γραφω στην τεχνικη εκθεση οτι δεν εκανα νεα αυτοψια.

 

Πως σας φαινεται?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρε παιδιά βοήθεια. (Συγνώμη που ξεκινώ νέο θέμα άσχετο με το παραπάνω).

 

Έχω κάνει το 2011 ένταξη στον 4014 με πληρωμή παραβόλου 500 € για έκδοση αδείας εντός τριετίας η οποία έχει λήξει.

Πριν λήξει η τριετία (αρχές 2014), μετέφερα τη δήλωση στον 4178. Η τριετία μετρά από τη μεταφορά, ή απο την αρχική ημερομηνία?

Εάν μετρά η αρχική τριετία, μπορώ να υποβάλλω σήμερα νέα δήλωση με τον 4178 (πληρώνοντας νέο παράβολο) και να έχω άλλη μια τριετία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις.

Το αρχικό μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο [Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.