Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ...

 

Το γνωρίζω πως για τους ηχ δεν έχει υποχρέωση μεταφοράς αλλά ο ιδιοκτήτης θέλει να περάσει κι άλλες αυθαιρεσίες που δεν μπορούσε με τον παλιό νόμο...

Και απ' όσο γνωρίζω του βγαίνει και φθηνότερα στο πρόστιμο μιας και δεν το έχει εξοφλήσει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι Η/Χ δεν έχουν καμιά υποχρέωση μεταφοράς

 

Όσο για τις δηλώσεις 4014/11 

.............

 

Άλλως γενικά η μεταφορά πρέπει να γίνει πριν τη λήξη του 4178 (που είναι 8-2-16)

Από πού προκύπτει η υποχρεωτική μεταφορά????

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει η υποχρεωτική μεταφορά????

απ το ότι ο 4014 έχει κριθεί αντισυνταγματικός (τελεσίδικα) και τον αντικατέστησε ο 4178... 

δεν πάει αυτόματα απο τον ένα στον άλλο η υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Ν.4178/2013

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαί− ρετες χρήσεις: α)......................... ή ζ) που έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό 30% του συνολικού ποσού προστίμου ή του σχετικού παραβόλου εφόσον ορίζεται κατά τις διατάξεις του παρόντος και κατά τις διατάξεις του ν. 4014/2011 και υπό τις προϋποθέσεις του παρόντος νόμου (Α΄ 209).

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 3

Το αίτηµα για την µεταφορά των στοιχείων υποβάλλεται χωρίς χρονικό περιορισµό (στα πλαίσια χρονικής ισχύος του Ν.4178/2013) και εφόσον απαιτηθεί η υποβολή της βεβαίωσης πράξης υπαγωγής για την έκδοση διοικητικής πράξης από αρµόδιες αρχές ή η έκδοση βεβαίωσης για δικαιοπραξία. Mε την έκδοση του Π.∆/τος για την Ταυτότητα του Κτιρίου θα καθοριστεί κάθε αναγκαία λεπτοµέρεια για την υποχρέωση συµπλήρωσης της ταυτότητας κτιρίου για ολοκληρωµένες πράξεις υπαγωγής κατά τις διατάξεις του Ν.4014/2011 για τις οποίες τυχόν δεν θα απαιτηθεί η µεταφορά των στοιχείων των δηλώσεων.

 

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ?? 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

... µεταφορά των στοιχείων υποβάλλεται χωρίς χρονικό περιορισµό (στα πλαίσια χρονικής ισχύος του Ν.4178/2013)...

Προσωπικά και έχοντας υπ όψιν αυτό όπως και το ότι οι ερμηνείες και διευκρινίσεις και οι τροποποιήσεις στους νόμους στην Ελλάδα είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, συνιστώ σε όλους τους πελάτες μου να γίνει η μετάβαση από έναν νόμο που έχει κριθεί αντισυνταγματικό σε έναν που δεν έχει κριθεί.

Σήμερα ως είναι τα πράγματα η διαδικασία είναι απλή και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν αλλάζει το πρόστιμο.

Αύριο δεν ξέρω.

 

Οπότε εγώ συνιστώ αυτό ως πιο ορθή διαδικασία για την προστασία των συμφερόντων του ιδιοκτήτη.

Λύσε αυτό που μπορείς σήμερα διότι αύριο δεν έχω την νομική βεβαιότητα ότι θα είναι το ίδιο απλό.

 

Πράξε όπως νομίζεις. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συνιστώ κι εγώ. Αλλά γενικά υπάρχει άρνηση από τον κόσμο λόγω κρίσης. Οπότε δεν μπορώ να παραβλέψω ότι με τα ανωτέρω είναι γενικά καλυμμένοι (μέχρι νεωτέρας διάταξης).

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συνιστώ κι εγώ. ...

Οπότε περίπου το ίδιο λέμε. Σημείωσε εσύ και σε ένα δικό σου ημερολόγιο τι του είπες πότε του το είπες οπότε αν μετά από 3 με 5 χρόνια σου αρχίσει την γκρίνια δεν μου το είπες του λες μέρα τάδε σου είπα τα τάδε.

Του λες κι αυτό από την αρχή να το ξέρει για να καταλάβει το σοβαρό του ζητήματος και να είναι δική του συνειδητή επιλογή.

Προστατεύεις το όνομα σου και την φήμη σου έτσι (νομίζω).

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλλον αυτό είναι το σωστό θέμα:

Σε ενημέρωση τεραγωνικων δήλωσης Ν. 4014/11 μου βγάζει ένα υπόλοιπο που πρέπει να πληρωθεί. Οκ λογικό αφού αύξησα τετραγωνικά. ¨ομως λέει ημερομηνία λήξης πληρωμής 2/2014!!!! τι κάνω, το πληρώνω οκ, θα βγάλει και κάποιο πρόσθετο υπόλοιπο?Δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα για νεες ημερομηνίες??

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απολύτως καμία υποχρέωση για μεταφορά των ολοκληρωμένων δηλώσεων 4014 στον 4178 (για τις οποίες δεν θα γίνει εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος ή άλλη διοικητική πράξη για τον επόμενο τουλάχιστον χρόνο ή έστω τα επόμενα τρία χρόνια)!!!!

Με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας θα "ευθυγραμμιστούν" (το γράφω κομψά) με ότι, αναμένεται για τις του 4178.

 

Ο μόνος λόγος είναι αν ο πελάτης - ιδιοκτήτης είναι διατεθειμένος να πληρώσει τουλάχιστον ένα 500άρικο για την αμοιβή μηχανικού για τη μεταπήδηση της δήλωσης.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.