Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Απλώς διότι στον 4014 δεν υπήρχε! Μετά το εφηύρε το ΤΕΕ για να κονομήσει και κάτι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 12/29/2022 at 6:57 PM, ChristinaK said:

Καλησπέρα Άκη,δεν μπορείς να μεταφέρεις σήμερα στον 4178 και να  αφήσεις την δήλωση εκεί,ο νόμος δεν είναι σε ισχύ.Πρέπει να μεταφερθεί στον 4495 περνώντας από τον 4178 εξαιτίας της σύνδεσης των Συστημάτων (ο 4178 είναι η ενδιάμεση στάση😀)

 

image.png.150d5cbc698932019fa8aceb4f6cbcfe.png

(Εγχειρίδιο μεταφοράς)

Καλησπέρα

Επομένως δήλωση Ν. 4014/11 που είχε εξοφληθεί αλλά δεν είχε περαιωθεί, μεταφέρθηκε στον Ν. 4178/13 πριν 2 βδομάδες μετά από εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη , και διαπιστώθηκε αύξηση >20%  στα μ2 υπέρβασης δόμηςης σε σχέση με αυτά που υπήρχαν στον Ν. 4014/11.

Μπορεί  να υπολογιστεί το πρόστιμό εκ νέου με διατάξεις  Ν 4178/13 , να γίνει οριστική υπαγωγή και μετά να μεταφερθεί σε 4495/17 ή πρέπει υποχρεωτικά  να μεταφερθεί στον Ν. 4495/17 και να υπολογιστεί το πρόστιμο με διατάξεις Ν. 4495/17   ?

Πρέπει να περάσει επιτροπή για την υπέρβαση των πολεοδομικών μεγεθών??

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθεί στον 4495 και να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις αυτού του νόμου (ως νέα δήλωση)... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθεί στον 4495 και να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις αυτού του νόμου (ως νέα δήλωση)... 

Οκ ευχ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα, 

σε δήλωση του ν.4178/13 είχα βάλει «προς έκδοση αδείας» αλλά τελικά δεν κατέστη εφικτό να εκδοθεί, οπότε  αφού παρήλθε το επιτρεπόμενο διάστημα το είχα γυρίσει «προς ρύθμιση » πλήρωσε ο τότε ιδιοκτήτης ένα ποσό  και μετά το μετέφερα στο Ν.4495/17. Τώρα το ακίνητο αυτό πλειστηριάστηκε και ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να συνεχίσουμε την τακτοποίηση.
Η απορία μου είναι αν μπορώ σε αυτή τη δληλωση να συνεχίσω κανονικά με το νέο ιδιοκτήτη ή πρέπει να κάνω νεα δήλωση.
Με μπερδευει η εγκυκλιος 2/2019 που λέει: 

Δηλώσεις υπαγωγής κατά το άρθρο 23 παρ.1α του ν.4178/13, για τις οποίες έχει παρέλθει το οριζόμενο χρονικό διάστημα για την έκδοση της οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης, δεν είναι δυνατόν να μεταφερθούν στον ν.4495/17, παρά μόνο να γίνει εξ’ αρχής υπαγωγή, είτε για τακτοποίηση είτε για έκδοσης άδειας νομιμοποίησης με συμψηφισμό των καταβληθέντων παραβόλων.

Μα αν κάνω νέα δήλωση πώς θα συμψηφιστούν τα καταβληθέντα?

ΣΟΡΡΥ το θέμα έλεγε από 4014 σε 4178 ενώ εγώ έχω 4178 σε 4495....αν θέλει κάποιος διαχειριστής να το μεταφέρει, ευχαριστώ!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

@Roukat στη νέα δήλωση θα συμπληρώσεις το συνολικό ποσό παλαιότερων πληρωμών και έτσι θα γίνει ο συμψηφισμός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2023 at 12:49 ΜΜ, Roukat said:

.................... πλήρωσε ο τότε ιδιοκτήτης ένα ποσό  και μετά το μετέφερα στο Ν.4495/17.....

Προσοχή....

 

Link to comment
Share on other sites

@Ευκλείδης @ΙΑΣΟΝΑΣΜόλις μίλησα με το helpdesk του ΤΕΕ και μου είπαν ότι αν την ώρα που έκανα την μεταφορά στο 4495 η δήλωση ήταν με τύπο αυθαιρεσίας ΠΡΟΣ ΡΥΘΜΙΣΗ τότε δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα να συνεχιστεί κανονικά τώρα η αίτηση στο 4495 με το νέο ιδιοκτήτη. Αν ήταν όμως με τύπο «Προς έκδοση οικοδ. αδείας» τότε αφενός κάνεις ΝΕΑ ΔΗΛΩΣΗ στο ν.4495/17, αφετέρου κάνεις αίτημα στην Πολεοδομία να σου ακυρώσει τη δήλωση του ν.4178/13 (στέλνει αίτημα η πολεοδομία προς τεε). Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ μπορώ να έχω δύο δηλώσεις για το ίδιο ακίνητο, μου το τόνισαν.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.