Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Ερώτηση: σε δηλώσεις του Ν.4014 που οριστικοποιήθηκαν (εξόφληση παραβόλων, προστίμων, υποβολή αρχείων) έγκαιρα, πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθούν στο Ν.4178?

Το ίδιο ερώτημα και για δηλώσεις του Ν.4178 έγκαιρα περαιωμένες, πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθούν στο Ν.4495?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 20/9/2020 at 8:38 ΜΜ, haspr said:

Ερώτηση: σε δηλώσεις του Ν.4014 που οριστικοποιήθηκαν (εξόφληση παραβόλων, προστίμων, υποβολή αρχείων) έγκαιρα, πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθούν στο Ν.4178? Όχι! Εξαιρούνται μόνον οι περιπτώσεις εκείνες που θέλουν να προχωρήσουν στο άμεσο μέλλον σε εγγραφή νέου εμπράγματου δικαιώματος επί του ακινήτου.

Το ίδιο ερώτημα και για δηλώσεις του Ν.4178 έγκαιρα περαιωμένες, πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθούν στο Ν.4495? Όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μου ήρθε δήλωση 4014 για μεταβίβαση (ο συνάδελφος είναι συνταξιούχος πλέον) . Αν κάνω αίτημα μεταφοράς σε μένα, θα μπορώ μετά να τη μεταφέρω στον 4178; 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως πρώτα ηλεκτρονικά ο μηχανικός ο Α που την έκανε πρέπει να το δηλώσει στο ηλεκτρονικό σύστημα ΤΕΕ από διαχειριστής μηχανικός ότι παραιτείται αυτής και κατόπιν εσύ νομίζω μέσα στο σύστημα ΤΕΕ να δηλώσεις ψηφιακά ότι την αποδέχεσαι με τον α/α της, υποθέτω θα θέλει και μια ανάθεση σε σένα σαν Μηχ να σου κάνει ο ιδιοκτήτ για να την πάρεις. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, cve20126 said:

Ακριβώς έτσι έγινε και τη μετέφερα εγώ στο 4178 κανονικά (με το αναλογούν ποσοστό ανταπόδοσης βέβαια..)

Είχα την αίσθηση ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις απο 4014 σε 4178 επειδή ο 4178 έχει καταργηθεί, επίσης όσες φορές μετέφερα από 4178 σε 4995 δήλωση σε υπαγωγή δεν πλήρωσα ποτέ ανταποδοτικό.

Με βάση τα παραπάνω επιβεβαιώνεις ότι μετέφερες από 4014 σε 4178 δήλωση σε υπαγωγή και πλήρωσες ανταποδοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη,δεν μπορείς να μεταφέρεις σήμερα στον 4178 και να  αφήσεις την δήλωση εκεί,ο νόμος δεν είναι σε ισχύ.Πρέπει να μεταφερθεί στον 4495 περνώντας από τον 4178 εξαιτίας της σύνδεσης των Συστημάτων (ο 4178 είναι η ενδιάμεση στάση😀)

 

image.png.150d5cbc698932019fa8aceb4f6cbcfe.png

(Εγχειρίδιο μεταφοράς)

  • Like 3
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χριστίνα και ευχαριστώ, δεν το θυμόμουν για το ανταποδοτικό δεν μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό  μάλλον βγαίνει λόγω αλλαγής συστήματος σε κάθε μεταφορά,απ' ό,τι καταλαβαίνω κι εγώ (νέο σύστημα-νέο τέλος κλπ.).

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.