Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.  Διαφορά ανεξόφλητης - ληξιπρόθεσμης. 

 

Ανεξόφλητη : Δόση που δεν έχει εξοφληθεί αλλά δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία πληρωμής. 

 

Ληξιπρόθεσμη : Δόση που δεν έχει εξοφληθεί και έχει παρέλθει η ημερομηνία πληρωμής

 

Παράδειγμα : 

 

Εστω ότι έχουμε να πληρώσουμε μια δόση του 4014 που λήγει στις 20 Μαρτίου.

 

Σημερα και μέχρι τις 20 Μαρτίου είναι απλά ανεξόφλητη.

 

Αν όμως δεν πληρωθεί στις 20 Μαρτίου ,από τις  21 Μαρτίου και μετά θα λέγεται ληξιπρόθεσμη. 

 

2. Το 2 στο #9 αφορά το εξής :

 

Εστω δήλωση του 4014 , όπου έχουν εξοφληθεί τα πρόστιιμα και έχουν  ανέβει όλα τα σχέδια και έγγραφα αλλά ο μηχανικός είτε δεν πρόλαβε είτε ξέχασε να πατήσει ξανά το κουμπάκι να την πάει σε ολοκληρωμένη υπαγωγή.

Μια τέτοια δήλωση θεωρείται εκκρεμής ή όχι ? 

 

Ο συνάδελφος Εvan απαντά στο #8 για το θέμα αυτό

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

για τις δηλωσεις 4014 σε προσωρινη αν δεν εχουν ληξιπροθεσμες ,η καταλυτικη ημερομηνια ειναι  6/2/15

Link to comment
Share on other sites

προκύπτει απο κάπου η υποχρέωση του μηχανικού να ελέγχει αν ο ιδιοκτήτης πληρώνει τις δόσεις του?

ή να είναι ενήμερος για αλλαγές στην νομοθεσία (εγκύκλιοι, παραεγκύκιοι κτλ) και να ασχολείται με εργασίες που έχουν ολοκληρωθεί πριν ένα και πανω χρόνια?

Εγώ προσωπικά δεν είμαι καν στη χώρα, πόσο μάλλον δεν ασχολούμαι με αυθαιρετα....πρέπει να αναζητώ πελάτες για να τους ενημερώσω?

Ξέρετε αν υπάρχουν ευθύνες του μηχανικού αν δεν πληρώνουν τις δόσεις και δεν τους ειδοποιήσω να μπουν στο νέο νόμο?

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

προκύπτει απο κάπου η υποχρέωση του μηχανικού να ελέγχει αν ο ιδιοκτήτης πληρώνει τις δόσεις του? ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ

ή να είναι ενήμερος για αλλαγές στην νομοθεσία (εγκύκλιοι, παραεγκύκιοι κτλ) και να ασχολείται με εργασίες που έχουν ολοκληρωθεί ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟΤΕ ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ , ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣ πριν ένα και πανω χρόνια?

Εγώ προσωπικά δεν είμαι καν στη χώρα, πόσο μάλλον δεν ασχολούμαι με αυθαιρετα....πρέπει να αναζητώ πελάτες για να τους ενημερώσω? ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥς ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ

Ξέρετε αν υπάρχουν ευθύνες του μηχανικού αν δεν πληρώνουν τις δόσεις και δεν τους ειδοποιήσω να μπουν στο νέο νόμο? ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσωνα, δεν έχω εκκρεμότητες, είχα ανεβάσει όλα τα αρχεία και τους έδωσα του κωδικούς πληρωμής. Μπαίνω τυχαία το michanikos.gr διαβάζω το θέμα και μετά τσεκάροντας τις πληρωμές βλέπω συγκεκριμένο πελάτη να έχει 10 δόσεις απλήρωτες (απο το καλοκαρι!). Εντωμεταξύ περιπτωση να κάνω τη  δουλειά αποκλειεται....Τι προτείνετε? Δεν έχω καμία όρεξη να ακουω τη γκρίνια του καθενός...που φταίει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

@banskoboy

 

Γιατί να ακούσεις γκρίνια; Αν έρθει να σου πει κάτι τώρα (ή μετά την προθεσμία) θα πεις ότι εαν δεν σκόπευε να πληρώνει τις δόσεις του έπρεπε τουλάχιστον να ενημερωθεί για τις επιπτώσεις. Δεν εξάγεται από πουθενά οτι ο μηχανικός οφείλει να παρακολουθεί οτι πληρώνονται οι δόσεις.

 

Το πρόβλημα προέκυψε από τη στιγμή που εσύ "τσέκαρες τις πληρωμές". Γιατί να το κάνεις; Τώρα που έγινε, "έμπλεξες". Καταλαβαίνω πως μπορεί να το πάθει κανείς, αλλά αν δεν έχει σκοπό να ασχοληθεί με μεταφορές αυθαιρέτων "ο μήτσος" (με το αζημίωτο) και έχει κάτι καλύτερο να κάνει τότε καλύτερα να μην μπαίνει να τσεκάρει πληρωμές.

Χωρίς να έχεις καμία υποχρέωση ή τον ενημερώνεις πως:

1) πληρώνει όλα τα χρωστούμενα τώρα

2) ή βρίσκει μηχανικό να του κάνει νέα δήλωση, εφόσον εσύ δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι τώρα διαθέσιμος.

 

Η άλλη περίπτωση είναι οτι δεν τσέκαρες τις πληρωμές...

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

...........Ξέρετε αν υπάρχουν ευθύνες του μηχανικού αν δεν πληρώνουν τις δόσεις και δεν τους ειδοποιήσω να μπουν στο νέο νόμο? ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ.......

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Δηλώσεις του 4014 που είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή ή προσωρινή αλλά δεν έχουν ανέβει τα σχέδια, τι πρέπει να γίνει?

Πρέπει να μεταφερθούν στο νέο νόμο μέχρι 6-2-13??

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρωτάω ξανά ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω μην έχω κάνει κάποιο λάθος.

Δήλωση ολοκληρωμένης υπαγωγής ή προσωρινής υπάγωγής 4014 εξοφλημένη αλλά με υπολειπόμενα στοιχεία για ανέβασμα, έχει όντως προθεσμία μετάβασης 6/2/2015 και από που προκύπτει αυτό ? (γιατί τώρα έχω κολλήσει άσχημα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.