Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

σε μια δήλωση 4014 ο ιδιοκτήτης πληρώνει δώσεις. Έχει πληρωθεί το 50% του προστίμου.

Αν την μεταφέρω στον 4178 και επιλέξω τρόπο πληρωμής 30% και 10% έκπτωση τι θα ζητηθεί;

θα μου ζητηθεί να πληρωθεί το 30% του προστίμου και να μου μείνει σε δώσεις το 20% του προστίμου

Η θα πάρω την έκπτωση 10% λόγω του  ότι έχει πληρωθεί το 50% του προστίμου και θα συνεχίσει με τις υπόλοιπες δώσεις του 50% του προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι μου προέκυψε το εξής παρακάτω πρόβλημα

 

Σε δήλωση  στο σύστημα του 4178 η οποία μεταφέρθηκε από το σύστημα του 4014, έγινε επαναϋπολογισμός προστίμου διότι αρχικά εκ παραδρομής είχαν καταχωρηθεί λιγότερα τ.μ. Μετά την επιλογή της υπαγωγής της δήλωσης υπολογίστηκε νέο πρόστιμο όπως ήτανε λογικό. Όμως  δεν διατηρήθηκε η έκπτωση 20% και το σύστημα το υπολόγισε σε δόσεις χωρίς την έκπτωση. Σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις δεν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα, μήπως κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί κάποιος καλός συνάδελφος να μου απαντήσει;

Πώς γίνεται η μεταφορά από 4014 σε 4178 για δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή;

Γράφουμε όλα τα στοιχεία από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Από το πεδίο "αιτήσεις" (ως η μοναδική επιλογή πλέον) ....και στη συνέχεια αυτομάτως μεταφέρονται όλα τα δεδομένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα μια δήλωση του 4014 σε 4178 που αφορούσε μια απλή περίπτωση αλλαγής χρήσης υπογείου και μου βγάζει παράβολο υπέρ ΤΕΕ 15 €.

Είναι φυσικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

και ποιος θα τα πληρώσει αυτά; Εγώ;

Ακόμη κι αν το πω στον πελάτη μετά από τόσον καιρό θα δημιουργήσω κακή εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης σου!

Όπως επίσης, ο πελάτης σου πρέπει να πληρώσει και την όποια αμοιβή σου για τη μεταφορά της δήλωσής του.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1)  Για να σου βγάλει τις νέες δόσεις πρέπει να πληρωθεί το ανταποδοτικό του ΤΕΕ;

2) Σε περιπτώσεις μεζονετών που το ποσοστό ΥΔ βγαίνει μεγαλύτερο, τι γίνεται;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.