Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

πιστευω οτι θα δωσουν παραταση και στο 4178 (αφου δεν νομιζω να ειναι ετοιμη η ταυτοτητα κτηριου....) αλλα και στην καταθεση των σχεδιων και λοιπων διακοιλογητικων.....

με την εννοια οτι ενας μηχανικος δεν εχει προλαβει να καταθεσει για χ,ψ λογο τι θα γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

 

γενικα δεν λειτουργει και κατι καλα....σε δηλωση μου ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ....μου ξεπελεξε το κουτακι που λεει για τον παραδοσιακο οικισμο και δεν μπορουσα να παω σε οριστικη υπαγωγη αλλα ουτε και να επιλεξω κατι αλλο..!!!και εστειλα μνμ στο τεε και μου το ξεμπλοκαρε....

 

και πανω απο 10 φορες μου εχει αντιγραψει στοιχεια δηλωσης σε αλλη δηλωση!!

και προχτες εβαλε αρχειο σε αλλη επιλογη απο αυτη που ειχα επιλεξει!!

 

δεν ξερω μπορει να συμβαινουν μονο σε εμενα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιασωνα δεν ξερω αν εχουν συμβει σε σενα ή σε κανενα αλλο αλλα εμενα με εχουν τρελανουν ευτυχως που κραταω αντιγραφα γιατι αλλιως θα απορουσα και εγω μην γραφω τα στοιχεια του ενος στην δηλωση του αλλου....

συμφωνεις οτι δεν μπορει να μην παρει παραση και η καταθεση των σχεδιων και η ο νομος?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι θα δωσουν παραταση και στο 4178 (αφου δεν νομιζω να ειναι ετοιμη η ταυτοτητα κτηριου....) αλλα και στην καταθεση των σχεδιων και λοιπων διακοιλογητικων.....

με την εννοια οτι ενας μηχανικος δεν εχει προλαβει να καταθεσει για χ,ψ λογο τι θα γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

 

γενικα δεν λειτουργει και κατι καλα....σε δηλωση μου ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ....μου ξεπελεξε το κουτακι που λεει για τον παραδοσιακο οικισμο και δεν μπορουσα να παω σε οριστικη υπαγωγη αλλα ουτε και να επιλεξω κατι αλλο..!!!και εστειλα μνμ στο τεε και μου το ξεμπλοκαρε....

 

και πανω απο 10 φορες μου εχει αντιγραψει στοιχεια δηλωσης σε αλλη δηλωση!!

και προχτες εβαλε αρχειο σε αλλη επιλογη απο αυτη που ειχα επιλεξει!!

 

δεν ξερω μπορει να συμβαινουν μονο σε εμενα...

αυτό που αντιγράφει τα στοιχεία μιας δήλωσης σε άλλη είναι τρομακτικό!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω κι εγώ ότι, θα πάρουν.....

Κομβικό σημείο και καθοριστικό παράγοντα γι' αυτό αποτελεί η απόφαση της ολομέλειας του ΣΤΕ για την αντισυνταγματικότητα ή μη του νόμου.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω ορισμενες ερωτησεις που σιγουρα εχουν χιλιο-απαντηθει, αλλα εκμεταλλευομαι τη διαθεσιμοτητα σας:   :mrgreen:

 

1) Δηλωση 4014, ολοκληρωμενη υπαγωγη, ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ:   Πρεπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να μου αναθεσει ο ιδιοκτητης να μεταφερω την δηλωση στον 4178 ή μπορω και μονος μου να κανω την μεταφορα, ετσι ωστε να ανεβασω τα απαραιτητα δικαιολογητικα???

 

2) Οταν μεταφερουμε μια δηλωση και δεν αλλαζουμε καθολου το προστιμο, ειμαστε υποχρεωμενοι να ανεβασουμε νεα δικαιολογητικα συμφωνα με τις προδιαγραφες του 4178? (δηλαδη χρειαζεται νεα υπευθυνη δηλωση κλπ.?)

 

 

Αν δεν κανω λαθος, η νομοθεσια λεει οτι, μεταφεροντας μια δηλωση απο τον 4014 στον 4178, ουσιαστικα ειμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να επανυπολογισουμε το προστιμο αναζητωντας αυθαιρεσιες συμφωνα, πλεον, με τα κριτηρια του 4178. Σωστα?

Αρα, ουσιαστικα:

 

- Νεα αυτοψια  (θα πρεπει ν'αλλαξει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και η ημερομηνια αυτοψιας, σωστα?)

- Νεα δικαιολογητικα 

- Νεα σχεδια (να προστεθει, οπου χρειαζεται, πχ. εκεινη η υπευθυνη δηλωση οτι τα σχεδια που θα ανεβασουμε θα ειναι ταυτοσημα κλπ κλπ)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, τη ζητά και ο νόμος αλλά και η κοινή λογική.

2) Και πάλι ναι.

 

Εκτός από νέα αυτοψία, νέα δικαιολογητικά, νέα σχέδια και νέο υπολογισμό προστίμου, θέλει και .... νέα αμοιβή!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

@yian

Συμφωνω μαζι σου, απλα 2 παρατηρησεις:

 

1) Αν ο ιδιοκτητης αρνηθει να περασει στον 4178, εγω, σαν μηχανικος, θα περασω στον 4178 ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ, αφου ειχα προθεσμια εως τελος Σεπτεμβριου 2013 για να ανεβασω τα δικαιολογητικα του 4014 και ΞΑΦΝΙΚΑ μου εκλεισαν το συστημα απο τον Αυγουστο...........

 

2) Ο ιδιοκτητης υπαρχει περιπτωση να κατηγορησει τον μηχανικο οτι δεν ανεβασε εγκαιρα τα δικαιολογητικα Β' φασης 4014 (δες σκεπτικο παραπανω)........

Link to comment
Share on other sites

@yian

Συμφωνω μαζι σου, απλα 2 παρατηρησεις:

 

1) Αν ο ιδιοκτητης αρνηθει να περασει στον 4178, εγω, σαν μηχανικος, θα περασω στον 4178 ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ, αφου ειχα προθεσμια εως τελος Σεπτεμβριου 2013 για να ανεβασω τα δικαιολογητικα του 4014 και ΞΑΦΝΙΚΑ μου εκλεισαν το συστημα απο τον Αυγουστο...........

 

2) Ο ιδιοκτητης υπαρχει περιπτωση να κατηγορησει τον μηχανικο οτι δεν ανεβασε εγκαιρα τα δικαιολογητικα Β' φασης 4014 (δες σκεπτικο παραπανω)........

Συμφωνω απολυτα ειδιακ για το 1)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.