Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωριζει κάποιος συναδελφος εαν σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με σχεδια κλπ του 4014 υπαρχει υποχρέωση μεταβασης κ στον 4178? Διαβασανβστο νομο οτι η μετάβαση μπορεί να γινεινειτε με αίτηση του ιδιοκτήτη ειτε Αυτόματα??!

 

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Θα ήθελα να ενημερώσω τους συναδέλφους ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα

με το Help Desk, στην παραπάνω ερώτηση μου απάντησαν ότι ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η μετάβαση όλων των δηλώσεων και

η συμμόρφωσή τους με τον Ν.4178.

Link to comment
Share on other sites

Συν/φε

τα λόγια ..είναι πτερόεντα!! 

 

ίσως  εννοούν

ότι και η αυτόματη μεταφορά που προβλέπεται από το Ν και την Υ.Α

(χωρίς επιπλέον διευκρινίσεις για το πότε και πως θα γίνει) 

και αυτή υποχρεωτική θεωρείται 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ήταν ξεκάθαρη μαζί μου και μάλιστα στην επόμενη ερώτηση για ολοκληρωμένες Ν.4014 περιπτώσεις με σοφίτα,

μου σύστησε αν δεν είναι ακόμα ανάγκη -μιας που πήρε παράταση ο νόμος- να περιμένω και να την κάνω αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευτηκε το ΦΕΚ της παράτασης?

Δες εδώ.

 

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Θα ήθελα να ενημερώσω τους συναδέλφους ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα

με το Help Desk, στην παραπάνω ερώτηση μου απάντησαν ότι ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η μετάβαση όλων των δηλώσεων και

η συμμόρφωσή τους με τον Ν.4178.

Αμαρτωλή ιστορία... Ακόμα μία.

Ο νόμος και η εγκύκλιοι κ.λπ. λένε ότι ΔΕΝ απαιτείται μεταφορά στις ολοκληρωμένες.

Και ΘΑ ρυθμιστούν θέματα με την ταυτότητα

Γνώμη μου είναι όμως, ότι από τη στιγμή που ο μεν 4014 είναι αντισυνταγματικός

ο δε 4178 φημολογείται ότι θα είναι συνταγματικός,

να μεταφερθεί.

 

Έχεις θέμα με μέτρα που αλλάζουν κουτάκι κ.λπ.;;;;

Και θα σου βγει μεγαλύτερο πρόστιμο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 30

Μεταβατικές διατάξεις Κεφαλαίου Α΄

1. Από τη δημοσίευση του παρόντος κάθε διάταξη που ρυθμίζει ζητήματα του παρόντος νόμου καταργείται αυτοδικαίως με την επιφύλαξη των οριζομένων στον παρόντα νόμο.

2. Για τις ολοκληρωμένες πράξεις υπαγωγής για τις οποίες έχει καταβληθεί το σύνολο του προστίμου και έχει περαιωθεί η διαδικασία αυτομάτως ή μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχεις θέμα με μέτρα που αλλάζουν κουτάκι κ.λπ.;;;;

Και θα σου βγει μεγαλύτερο πρόστιμο;;;;

 

Έχω δήλωση του Ν.4014 σε ολοκληρωμένη υπαγωγή και όλα τα στοιχεία πλήρη, με περίπτωση όμως σοφίτας

που δεν είναι σύμφωνη με τον ΝΟΚ. Το πρόστιμο επανυπολογίζεται και φυσικά εκτινάζεται... 

Link to comment
Share on other sites

1. στο ΓΟΚ 85 δεν υπήρχε ο ορισμός σοφίτα

2, άρθρο 18 παρ 6. 4178 

Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%.

3.στη Εγκ 4   σχετ με την Παρ. 6 άρθρου 18

: Διευκρινίζεται ότι η αναφορά στο άρθρο 2 του ν. 4067/12 αφορά αποκλειστικά στον ορισμό της σοφίτας.

Ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση κατασκευής αυθαίρετου εσωτερικού εξώστη παταριού και σοφίτας, καθώς και σε κάθε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης νομίμου εσωτερικού εξώστη παταριού ή χώρου στέγης (σ.σ σοφίτας) και ανεξαρτήτως μεγέθους.

 

επομένως για τις σοφίτες συνεχίζει να ισχύει το 50% του προστίμου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.