Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε δήλωση ν. 4178 με εφ απαξ πληρωμή έχει πληρωθεί  εμπρόθεσμα  το παράβολο,  αλλά όχι και η εφ απαξ πληρωμή που έληγε  την 10-02-15 .

Ήθελα να ρωτήσω :

α) Θα επιβαρυνθεί  με προσαύξηση 1% για μέχρι σήμερα και 2% από αύριο ;;; 

β)  εκδίδεται κάποια εντολή πληρωμής για την  προσαύξηση,  πως δηλαδή πρακτικά θα υπολογιστεί και πληρωθεί ;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι στιγμής δεν μπαίνει καμιά προσαύξηση 

και μπορείς να ολοκληρώσεις τη δήλωση

 

Όλα αυτά θα ρυθμιστούν εν καιρώ 

(Υπόψη ότι τα πρόστιμα ισχύουν σε ολόκληρο το πρόστιμο

και όχι μόνο στο ανεξόφλητο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω λοιπόν ότι θα ειδοποιηθεί ο ιδιοκτήτης μελλοντικά για την προσαύξηση, αφού στο αρ. 3 της αποφ.2254/13 δεν αναφέρεται ο τρόπος εφαρμογής της.

Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

Link to comment
Share on other sites

Δηλωση 4014 ολοκληρωμενη υπαγωγη (εξοφλημενο προστιμο) ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ.

Στο μεσοδιαστημα εγινε μεταβιβαση.

Ο ιδιοκτητης που ειχε κανει τη δηλωση του 4014 και που πουλησε το διαμερισμα λεει οτι δεν εχει ουτε τηλεφωνο ουτε θυμαται το ονομα του νεου ιδιοκτητη, ουτε υπαρχει καποιο τηλεφωνο συμβολαιογραφου. (ειναι ηλικιωμενος)

Εγω, σαν μηχανικος, εχω σε εκκρεμοτητα την ολοκληρωση της Β' φασης του 4014.........

 

Μου εχουν απομεινει 3 λυσεις:

1) Να παω να χτυπαω κουδουνια στην πολυκατοικια για να βρω ποιος ειναι ο νεος ιδιοκτητης.

2) Να στειλω καποιο εγγραφο (πρωτοκολλημενο) στο ΤΕΕ οπου να εξηγω το προβλημα.

3) Να ψαξω σε υποθηκοφυλακειο (εχοντας τα στοιχεια του ιδιοκτητη που εκανε τη δηλωση του 4014) για να βρω την συμβολαιογραφικη πραξη με την οποια εγινε η μεταβιβαση.

 

Σημειωση: Ο παλιος ιδιοκτητης μου λεει "σου υπογραφω υπευθυνη δηλωση" να το περασεις στον καινουργιο νομο(!!!)

(δεν ειναι ομως αυτος πλεον ο ιδιοκτητης του ακινητου οποτε δεν ειναι σωστο να μεταφερω στο 4178 ενα ακινητο που δεν ειναι δικο του γιατι καποια στιγμη στο μελλον θα εμφανιστει το προβλημα.....) (εστω και αν αργοτερα μπορω να επικαλεστω οτι δεν ειχα λαβει γνωση για την μεταβιβαση)

 

Εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση?

Ευχαριστω.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

από σύστημα ΤΕΕ

Αλλαγή ιδιοκτήτη λόγω μεταβίβασης και μεταφορά δήλωσης

Σε περίπτωση αλλαγής στο ιδιοκτησιακό καθεστώς λόγω μεταβίβασης, μπορεί ο μηχανικός να διορθώσει τα στοιχεία των ιδιοκτητών. Στα σχόλια της δήλωσης θα πρέπει να αναγραφεί ο αριθμός και η ημερομηνία του συμβολαίου καθώς και τα ονόματα των αρχικών ιδιοκτητών.

Διόρθωση τυχόν συντελεστών που διαφοροποιούνται λόγω νέου ιδιοκτήτη οι οποίοι επηρεάζουν τον υπολογισμό του προστίμου (πχ. ειδικές συνθήκες, κύρια και μοναδική κατοικία) δεν μπορεί να εφαρμοστεί, εκτός εάν εκδοθεί σχετική νομοθετική ρύθμιση

 

από ε/α ΤΕΕ Περ τμήματος

56. Σε περίπτωση που μετά την ολοκλήρωση Ν.4014 έγινε μεταβίβαση εάν η υπαγωγή περάσει σε Ν.4178 ποιος ιδιοκτήτης αιτείται και ολοκληρώνει το αίτημα; Βγάζει το σύστημα τη δυνατότητα για στοιχεία νέου ιδιοκτήτη;

 

 

Η δήλωση θα γίνει από τον νέο ιδιοκτήτη. Υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του ονόματος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλωση 4014 ολοκληρωμενη υπαγωγη (εξοφλημενο προστιμο) ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ.

 

Εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση?

Ευχαριστω.

Νομίζω πως θα πρέπει ο νέος ιδιοκτήτης να μεριμνήσει και να σου υπογράψει αίτηση προκειμένου να κάνεις την μεταφορά στον τρέχοντα νομο.

Δεν έχω διαβάσει κάτι στην νομοθεσία που να θέτει τους μηχανικούς υποχρεους στην μεταφορά.

Αν θέλεις να είσαι και τυπικά ενταξη με τον άνθρωπο που σε πλήρωσε

απλά δωστου τις μελέτες για τις οποίες πληρωθηκες βάση 4014.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω οτι πρεπει ο ΝΕΟΣ ιδιοκτητης να με εξουσιοδοτησει (εμενα ή αλλο μηχανικο της αρεσκειας του) να τον περασω στον 4178.

Αυτο ομως δεν ειναι δυνατο γιατι δεν μπορω να μαθω ποιος ειναι ο νεος ιδιοκτητης(!!!!!) και ταυτοχρονα "στα χαρτια" εγω αυτη τη στιγμη εχω μια ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ:

Εχω ετοιμα τα σχεδια και δικαιολογητικα της Β' φασης του 4014 , εχω ηδη πληρωθει, αλλα δεν μπορω να τα ανεβασω στο συστημα !!!!!

 

@architect_duth

Κατοψη με προδιαγραφες 4014 χρησιμοποιηθηκε για το συμβολαιο.  (αν περνουσε στον 4178, τωρα θα ηταν ΚΑΤ.1 και το προστιμο θα ηταν ακριβως το ιδιο)

 

 

υ.γ. Μηπως η λυση θα ηταν να καταθεσω στο ΤΕΕ μια αιτηση με ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ τα σχεδια και δικαιολογητικα που εχω για να ειμαι καλυμμενος για οποιοδηποτε προβλημα ηθελε προκυψει στο μελλον?

Σημειωνω οτι δεν εχω μαλωσει με τον παλιο ιδιοκτητη αλλα ειναι ηλικιωμενος και εχω πραγματικα βαρεθει να τον παρακαλαω να μου δωσει τηλεφωνο, ονομα του νεου ιδιοκτητη.....

Εχω αυτη την υποθεση σε "εκκρεμοτητα" και μου την εχει σπασει εντελως.

Θελω να κανω μια κινηση να ειμαι καλλυμενος και οποτε αξιωθουν να κανουν συμβολαιογραφικη πραξη (οποτε λογικα θα εμφανιστει το θεμα), ας ερθουν να με παρακαλανε αυτοι και οχι εγω αυτους.......

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν κάνεις απολύτως τίποτα

δεν φέρεις ουδεμία ευθύνη.

Δεν είναι δική σου εκκρεμότητα αλλά εκκρεμότητα αποκλειστικά του νέου ιδιοκτήτη να μεριμνήσει σχετικά.

Ως έχει η κατάσταση σήμερα

εσύ είσαι τυπικά και ουσιαστικά εντάξη.

Link to comment
Share on other sites

Και αν παρελθει η προθεσμια μεταφορας στον 4178 και αυτος ισχυριστεί ότι δεν ειχε λαβει γνωση της εκκρεμοτητας της υποβολης και σχεδιων της Β' φασης του 4014?

Μπορει να προσφυγει εναντιον μου δικαστικα και να ισχυριστεί ότι του προκαλεσα ΖΗΜΙΑ στην αξια περιουσιακου του στοιχειου.

Νομιζω ότι πρεπει να συμβουλευτω το ΤΕΕ και αν δεν βγαλω ακρη, δικηγορο.....

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.