Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι ότι, αυτό το πρόβλημα λύνεται με τον εξής απλό τρόπο:

Εξουσιοδότηση για τη μεταφορά στον 4178 από το παλαιό ιδιοκτήτη, με κατάλληλο κείμενο "εισαγωγικό", στο οποίο ν' αναφέρεται ότι, εξουσιοδοτεί τον τάδε μηχανικό για τη μεταφορά της δήλωσης 4014 στον 4178, που είχε γίνει τότε που ο ίδιος ήταν ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου ακινήτου που σήμερα έχει άλλον ιδιοκτήτη κ.λπ.

Ανεβάζεις τα σχέδια κ.λπ., δεν δίνεις τίποτα σε κανέναν και τελείωσες.

Ο νόμος δεν προσδιορίζει απόλυτα το τι ακριβώς γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.....

Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι, η εκκρεμότητα αυτή έχει προκύψει από την υπαγωγή του ακινήτου στο νόμο του παλαιού ιδιοκτήτη, ο οποίος οφείλει και να την ..."ολοκληρώσει"!

Κρατάς στο αρχείο σου πλήρη φάκελλο της δήλωσης!!!!

Σε λίγο χρόνο θα έρθει να σε βρει ο νέος ιδιοκτήτης (θα σε ψάξει τότε αυτός) για να σου ζητήσει τον πλήρη φάκελο!!!!!

Έτσι αντιστρέφονται οι όροι του παιχνιδιού.....

Τότε χρέωσε κι εσύ extra κι ένα 500άρικο ....έτσι για να μάθει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχήν άγνοια του νόμου δεν υπάρχει. Οπότε δεν έχεις θέμα. Ο νέος ιδιοκτήτης οφείλει να γνωρίζει.

Αν παρόλα αυτά για να είσαι πιο ήρεμος μπορείς να θέσεις το έρώτημά σου στο ΤΕΕ -Δνση Επαγγελματικής Δραστηριότητας, εγγράφως με mail.

Δες και τηλεφωνικά.

http://web.tee.gr/contact/

 

Δεν είχες καμμία επαφή με τον συμβολαιογράφο του παππού για να βρεις τον νέο ιδιοκτήτη?

Μπορείς ίσως και μέσω του υποθηκοφυλακείου. (πολύ τραβηγμένη κίνηση... κόπος...χρόνος ... έξοδα)

 

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα τίποτα --στην θέση σου θα θεωρούσα ότι είμαι καλυμμένος, όπως λέει και ο Brasco.

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ

Αυτό που περιγραφεις ηταν, φυσικα, το 1ο που σκεφτηκα.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι "βαζω χερι" σε ακινητο ενός αλλου ιδιοκτητη και μελλοντικα μπορει να προσφυγει δικαστικα εναντιον μου ο νεος ιδιοκτητης ισχυριζόμενος ότι δεν ειχε λαβει γνωση της ολης υπόθεσης και για τον α ή β λογο το ακινητο του υπεστη ζημια.....   (φαντασου πχ. μελλοντικα να μπει χαρατσι στις δηλωσεις του 4178, ο νεος ιδιοκτητης να μην εχει να το πληρωσει κλπ κλπ και να ερθει να μου πει:  "Ρε φιλε, με ρώτησες εμενα αν ηθελα να μπω στον 4178?....."

 

Νομιζω ότι όπως και να το δω το θεμα, οι επιλογες μου είναι πολύ συγκεκριμένες και περιορισμένες:

1) Αρχιζω να χτυπάω κουδούνια στην πολυκατοικια για να βρω τον νέο ιδιοκτητη........

2) Ψαχνω υποθηκοφυλακειο (δεν εχω ιδεα όμως αν με διευθυνση ακινητου, ΑΦΜ παλιου ιδιοκτητη κλπ μπορεις να βρεις το "ιστορικο" αγοραπωλησιών)

3) Ενημερωση ΤΕΕ για την περιπτωση (με κατατεθημενη πρωτοκολλημενη αιτηση για να εχω αποδεικτικο στοιχειο)   (και ισως το ΤΕΕ επιτρεψει, κατά παρεκκλιση, ν'ανοιξει η δηλωση, αν και μπορει να ισχυριστεί ότι μεχρι 6.2.2016 δεν συντρεχει λογος να γινει κατι τετοιο......)

4) Δικηγορο για κοινοποιηση στον παλιο ιδιοκτητη του ότι εχω στη διαθεση μου όλα τα σχεδια και δικαιολογητικα της Β' φασης του 4014.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ

Αυτό που περιγραφεις ηταν, φυσικα, το 1ο που σκεφτηκα.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι "βαζω χερι" σε ακινητο ενός αλλου ιδιοκτητη ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΤΣΙ και μελλοντικα μπορει να προσφυγει δικαστικα εναντιον μου ο νεος ιδιοκτητης ισχυριζόμενος ότι δεν ειχε λαβει γνωση της ολης υπόθεσης και για τον α ή β λογο το ακινητο του υπεστη ζημια.....   (φαντασου πχ. μελλοντικα να μπει χαρατσι στις δηλωσεις του 4178, ο νεος ιδιοκτητης να μην εχει να το πληρωσει κλπ κλπ και να ερθει να μου πει:  "Ρε φιλε, με ρώτησες εμενα αν ηθελα να μπω στον 4178?....." ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΥΓΕΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

Νομιζω ότι όπως και να το δω το θεμα, οι επιλογες μου είναι πολύ συγκεκριμένες και περιορισμένες:

1) Αρχιζω να χτυπάω κουδούνια στην πολυκατοικια για να βρω τον νέο ιδιοκτητη........

2) Ψαχνω υποθηκοφυλακειο (δεν εχω ιδεα όμως αν με διευθυνση ακινητου, ΑΦΜ παλιου ιδιοκτητη κλπ μπορεις να βρεις το "ιστορικο" αγοραπωλησιών)

3) Ενημερωση ΤΕΕ για την περιπτωση (με κατατεθημενη πρωτοκολλημενη αιτηση για να εχω αποδεικτικο στοιχειο)   (και ισως το ΤΕΕ επιτρεψει, κατά παρεκκλιση, ν'ανοιξει η δηλωση, αν και μπορει να ισχυριστεί ότι μεχρι 6.2.2016 δεν συντρεχει λογος να γινει κατι τετοιο......)

4) Δικηγορο για κοινοποιηση στον παλιο ιδιοκτητη του ότι εχω στη διαθεση μου όλα τα σχεδια και δικαιολογητικα της Β' φασης του 4014.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖAΜΠΑ ΚΟΠΟΣ, ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ, ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΚΟΣΤΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γιατι είναι λαθος ΙΑΣΟΝΑ?

Εχω στα χερια μου Υπευθυνη δηλωση του παλιου ιδιοκτητη που βεβαιωνει ότι σημερα που μιλαμε το ακινητο είναι δικο του?  Δεν εχω.

Βαζω ή δεν βαζω χερι σε περιουσια αλλου διχως να εχω την συγκαταθεση του?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο της εξουσιοδότησης για τη μεταπήδηση της δήλωσης, όπως επίσης και ο Ν.4178 δεν θέτουν ως απόλυτο προαπαιτούμενο την εξουσιοδότηση αυτή να την κάνει ο έχων την "πλήρη κυριότητα" του ακινήτου την ημερομηνία θεώρησης του γνησίου υπογραφής της! Παραθέτω ένα "τυχαίο" κείμενο:

 

"......εγώ, ο ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥΧΟΣ, ιδιοκτήτης (την ημέρα υπαγωγής στο Ν.4014) του ακινήτου επί της οδού ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ 27 - 16562 ΓΛΥΦΑΔΑ, οροφοδιαμερίσματος του α' ορόφου, με ποσοστό και είδος ιδιοκτησίας 100% ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ, εξουσιοδοτώ (σήμερα) τον ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΑΡΑ, ειδικότητα Πολιτικός Μηχανικός, με ΑΜ ΤΕΕ 55555, για να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες σχετικά με τη μεταφορά και την υπαγωγή της δήλωσης με Α.Α. 41111 του Ν.4014/2011, που έχω ήδη υποβάλλει και βρίσκεται στο στάδιο της "οριστικής υπαγωγής", στις διατάξεις του Ν.4178/2013, (για τη νόμιμη ολοκλήρωση αυτής). (Σημειώνω επίσης ότι, σήμερα η πλήρης κυριότητα του εν λόγω ακινήτου έχει μεταβιβαστεί με το υπ. αρίθμ. 14567/12-3-2013 συμβόλαιο σε άλλον ιδιοκτήτη)".

 

Συμπληρωματικά αναφέρω επίσης πως όχι δεν "βάζεις χέρι σε κανενός την περιουσία". Απλώς ολοκληρώνεις με βάση τον ισχύοντα νόμο μια "ανοιχτή σήμερα" διαδικασία.

 

Απλώς καταθέτω τη γνώμη μου! Αν εσύ κρίνεις διαφορετικώς, πράττεις αναλόγως.....

 

P.S. Ζητώ συγγνώμη αν σε αποπροσανατόλισα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω ΙΑΣΟΝΑ.

Ο 4178 στην παρ.1 του αρθ.11 οριζει ποιος εχει δικαιωμα υπαγωγης στον νομο, αρα ουσιαστικα εμπεριεχει και την περιπτωση μεταβασης απο 4014 αφου δεν οριζεται πουθενα κατι διαφορετικο (ουτε στην Υπουργικη Αποφαση 2254, ουτε στις Εγκυκλιους 3,4 αν δεν κανω λαθος).

Αλλωστε ειναι και λογικο αν το σκεφτεις. Αυτη τη στιγμη το διαμερισμα ειναι στην ιδιοκτησια καποιου αλλου. Ειναι τρελο να μεταβω σε εναν καινουργιο νομο και να κανω ενεργειες που επηρεαζουν την αξια του ακινητου του, χωρις να με εχει πρωτα εξουσιοδοτησει ο νεος ιδιοκτητης...

Η ευθυνη θα εφευγε απο πανω μου αν με εξουσιοδοτουσε ο παλιος ιδιοκτητης και πουθενα δεν ανεφερε στην εξουσιοδοτηση οτι το ακινητο δεν του ανηκει πλεον (θα επαιρνε αυτος την ευθυνη με το ψεμα που θα δηλωνε).

 

υ.γ. Τι συγνωμη ζητας ρε φιλε?  Δωρεαν γνωμες ζηταω γι'αυτο και εθεσα το θεμα.....

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι σημαινει ο ηλικιωμενος  συμβ/φος...ο παππους ο αγοραστης...

 

δεν λειτουργει ετσι το συστημα...

εχει την δικη σου βεβαιωση, άρα εχεις νομιμο δικαιωμα να  τηλεφωνησεις  στον συμβολαιογραφο, ....σου λεει  ονομα  και τηλεφωνο και ειδοποιεις τον αγοραστη για τα περαιτερω..

Ουτως ή αλλως, στο συμβολαιο επρεπε να ειχε αναφερθει οτι η ολοκληρωση της διαδικασιας θα γινει απο τον νεο ιδιοκτητη

 

 

αρθρο 3

4. Κατ` εξαίρεση, μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου ή ποσοστού 30%
αυτού, επιτρέπεται, για το ίδιο χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο, η
μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί η
αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, τη δε υποχρέωση ολοκλήρωσης της
διαδικασίας αναλαμβάνει ο νέος κύριος με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω μια ερώτηση και χρειάζομαι τα φώτα σας αφού πλέον helpdesk δεν υπάρχει. Απαιτείται για συμβόλαιο βεβαίωση νομιμότητας μεζονέτας που έχει τακτοποιηθεί παλιότερα με 4014/2011. Εγώ έβγαλα βεβαίωση νομιμότητας βάσει 4178/2013 εφόσον όλα τα αυθαίρετα τμήματα είναι τακτοποιημένα. Ο ιδιοκτήτης έχει αλλάξει μετά την υπαγωγή στο 4014 και ο μηχανικός απ ότι ξέρω έχει βγει στην σύνταξη. Πρέπει υποχρεωτικά να μεταφερθεί στο 4178 η δήλωση και πως γίνεται αυτό δεδομένο ότι όλοι που τότε είχαν εξουσιοδότηση (παλιός ιδιοκτήτης, μηχανικός ) έχουνε αλλάξει ? Έχει δίκιο η συμβολαιογράφος που μου ζητάει 5σέλιδο 4178 με σχέδια τακτοποίησης ? Έκανα πατάτα που έβγαλα βεβαίωση νομιμότητας χωρίς να σιγουρέψω εάν υπάρχει μεταφορά στο 4178? Απλά να σημειώσω ότι το πρόστιμο είναι πληρωμένο. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ έβγαλα βεβαίωση νομιμότητας βάσει 4178/2013 εφόσον όλα τα αυθαίρετα τμήματα είναι τακτοποιημένα.

 

Πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα?

Έχεις σχέδια τακτοποίησης, τεχνική έκθεση κλπ

όπως έγιναν (αν έγιναν) upload στο σύστημα??

 Έχει δίκιο η συμβολαιογράφος που μου ζητάει 5σέλιδο 4178 με σχέδια τακτοποίησης ?

 

Ναι.

Έκανα πατάτα που έβγαλα βεβαίωση νομιμότητας χωρίς να σιγουρέψω εάν υπάρχει μεταφορά στο 4178?

 

Μάλλον ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.