Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λέβητας αερίου (συμπύκνωσης με αντιστάθμιση ή απλό;)


karmagos

Recommended Posts

θερμοκρασια λαθος μπορει να δειξει επειδη πχ το βαραει ο ηλιος η εχει μπει κοντα στο λεβητα η διπλα στο μΠουνι του απορροφητηρα κλπ.

 

οσο για το τελευταιο σιγουρα ισχυει. 

 

 

ημαρτον , που ειχε παει το Π ....

Edited by pankrok
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τον δικό μου εξωτερικό αισθητήρα δεν τον βαράει ο ήλιος και οι μετρήσεις βγήκαν να διαφέρουν όταν ο λέβητας δεν ζέσταινε για πολύ ώρα και με τον απορροφητήρα κλειστό. Θα ξαναδώ και τον χειμώνα πόσο μεγάλο είναι το λάθος.

 

Ελπίζω με το ανέβασμα της καμπύλης αντιστάθμισης να έχω καλό αποτέλεσμα. Αν δεν τα καταφέρω είναι καλύτερα να αποσυνδέσω των αξεωτερικό αισθητήρα από το να το βάζω στο 30C (εσωτερικό θερμοστάτη) για να πετυχαίνω 20C); Αν ναι, πόσο πρέπει να ρυθμίσω την μέγιστη θερμοκρασία νερού προσαγωγής; Ο ίδιος διακόπτης που ρυθμίζει την μέγιστη θερμοκρασία προσαγωγής όταν έχουμε αντιστάθμιση  ασκεί τη λειτουργία ρύθμισης του συντελεστή διασπορά Kt. Δεν ξέρω αν είναι όντως σωστό αυτό που μου είπε ο τεχνικός, δηλαδή να το έχω στο 23C όταν έχω τον θερμοστάτη μέσα μέχρι 23C και αν θέλω παραπάνω στον εσωτεριό θερμοστάτη να τον βάζω στο 30C τον διακόπτη αυτόν του λέβητα.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε σχέση με το προηγούμενο μου πρόβλημα, πείραξα τον διακόπτη που ρυθμίζει την μέγιστη θερμοκρασία νερού προσαγωγής προς τα καλοριφέρ έξω στον λέβητα. Όταν έχουμε αντιστάθμιση όμως ο διακόπτης αυτός κάνει άλλη την ρύθμιση συντελεστή διασποράς Kt( ;). Μου είχε πει ο τεχνικός όταν βάζω τον εσωτερικό θερμοστάτη κάτω από 23C να τον έχω στο 23C και αν θέλω να βάλω τον εσωτερικό πάνω από 23C να βάλω τον διακόπτη αυτό στο μέγιστο του δηλαδή 30C. Tα προηγούμενα προβλήματα που είχα (να μην πιάνει 20C o εσωτερικός χώρος όταν ο θερμοστάτης είναι στο 20C και να πιάνει ένα 18,5C μετά από ώρες) λύθηκαν σε μεγάλο βαθμό με το να βάζω τον εσωτερικό θερμοστάτη στους 20C και αυτόν τον διακόπτη στους 30C χωρίς να έχω πειράξει την καμπύλη αντιστάθμισης.

 

Τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά αν και αργεί κάπως δικαιολογημένα αφού κάνω μη συνεχή λειτουργία του λέβητα. Έτσι (μη ξηλώνοντας την αντιστάθμιση όπως μου πρότεινε ο υδραυλικός-εγκαταστάτης) θα έχω τα οφέλη του συνδυασμού αντιστάθμισης με συμπύκνωση.

 

Τ(C )       ώρα

15          11:06 (έναρξη λειτουργίας μετά τον αερισμό το χώρου)

17          11:25

18          11:41

18,5       11:55

19          12:06

19,5       12:43

20          13:05

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Υπάρχουν έμαθα και σώματα με σειριακή ροή νερού εσωτερικά (πχ KERMI X2) που επιτυγχάνουν μεγαλύτερη θερμοκρασιακή διαφορά ανάμεσα στην παροχή και την επιστροφή, αφού το νερό που κυκλοφορεί πρέπει να διατρέξει μεγαλύτερη διαδρομή μέσα στο σώμα (στα τρία ελάσματα σειριακά και όχι παράλληλα) πράγμα που θα βοηθάει πολύ στο να επιτευχθεί συμπύκνωση πιστεύω στον λέβητα συμπυκνωμάτων και όχι να πληρώνουμε ακριβό λέβητα και να δουλεύει σαν απλός!

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα παιδια. φτιαχνω σπιτι και θελω να διαλεξω λεβητακι. απο θεμα μαρκας εχω επιλεξει την ariston επειδη εδω στο βολο μονο απο αυτη τη μαρκα εχουμε εξουσιοδοτημενο σερβις.

 

λοιπον εχουμε κι λεμε ειναι ενα σπιτι 90τμ με απωλειες 16,200 θερμιδες και 2 μπανια.  φοβαμαι να βαλω 24αρι λεβητα γιατι το χειμωνα με μπανιο wc κουζινα και καλοριφερ δεν νομιζω να τα καταφερνει οποτε παμε για 28 η 30αρι. λετε μεσα για αντισταθμιση το οποιο δεν καταλαβαινω τι κανει? και κατι τελευταιο για οσους εχουν , αν βαλω ενα συμβατικο σε σχεση με ενα συμπυκνωματων τι διαφορες θα δω στην καταναλωση?  οι ωρες που θα λειτουργει ειναι απο 6 το απογευμα μεχρι τις 11 το βραδυ. 

Link to comment
Share on other sites

μηχαναλογος ειμαι και εγω καθησα εβγαλα τις θερμιδες αλλα δεν ξερω εαν επαρκει στην πραγματικοτητα ενα 25 αλλιως πρεπει να παω σε 28 η 30

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. φτιαχνω σπιτι και θελω να διαλεξω λεβητακι. απο θεμα μαρκας εχω επιλεξει την ariston επειδη εδω στο βολο μονο απο αυτη τη μαρκα εχουμε εξουσιοδοτημενο σερβις.

 

λοιπον εχουμε κι λεμε ειναι ενα σπιτι 90τμ με απωλειες 16,200 θερμιδες και 2 μπανια.  φοβαμαι να βαλω 24αρι λεβητα γιατι το χειμωνα με μπανιο wc κουζινα και καλοριφερ δεν νομιζω να τα καταφερνει οποτε παμε για 28 η 30αρι. λετε μεσα για αντισταθμιση το οποιο δεν καταλαβαινω τι κανει? και κατι τελευταιο για οσους εχουν , αν βαλω ενα συμβατικο σε σχεση με ενα συμπυκνωματων τι διαφορες θα δω στην καταναλωση?  οι ωρες που θα λειτουργει ειναι απο 6 το απογευμα μεχρι τις 11 το βραδυ. 

Ναι αλλά δεν δουλεέυουν ταυτόχρονα το νερό χρήσεως με την θέρμανση στα επίτοιχα λεβητακία αερίου....

Και επίσης αν ένα σπίτι 90τμ φίλε ducatista χρειάζεται μεγαλύτερο λεβητακι απο 24kW τότε δεν χρειάζεται λεβητακι αλλά μόνωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν δουλεέυουν ταυτόχρονα το νερό χρήσεως με την θέρμανση στα επίτοιχα λεβητακία αερίου....

Και επίσης αν ένα σπίτι 90τμ φίλε ducatista χρειάζεται μεγαλύτερο λεβητακι απο 24kW τότε δεν χρειάζεται λεβητακι αλλά μόνωση.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.