Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτημα για αρχιτεκτονικές προεξοχές / κλειστούς εξώστες (ΕΡΚΕΡ)


Recommended Posts

43 minutes ago, Didonis said:

παραμένει όμως αναπάντητο ακόμα τι σχέση έχει σωλήνας νερού με το ΕΡΚΕΡ όπως και το αν είσαι Μηχανικός διόρθωση του προφίλ σου

Γιατί έχω την αίσθηση ότι απολογούμαι/ανακρίνομαι ….. έκανα μια ερώτηση για τον αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο άρθρο. αν έχεις κάποια άποψη πες μου, αν όχι αστό. Σε φόρουμ είμαστε όχι σε δικαστήριο.  Σαν μηχανικός δεν ενοχλείσαι από το πόσο ακαλαίσθητο είναι να προεξέχει μια σωλήνα 2 μέτρα? 

Οι επιλογές της ειδικότητας δεν με καλύπτουν και δεν μπορώ να επιτρέψω σε κάποιον να με ονομάσει όπως αυτός επιθυμεί ειδικά όταν αύτη η ονομασία παρεκκλίνει από την νομοθεσία. Είμαι Ηλεκτρονικός Μηχανικός, MSc, PhD.  Ο όρος Μηχανικός Τ.Ε.Ι δεν υπάρχει. Θα ήθελα να ρωτήσω σε τι ωφελεί το φορουμ να δηλώσει  κάποιος ότι είναι Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι. ή Διπλωματούχος  Πολιτικός Μηχανικός. Το ότι είναι Μηχανικός με συγκεκριμένη ειδικότητα (π.χ: Ηλεκτρολογία ή Μηχανολογία) δεν αρκεί?  Γιατί  βάζεις τίτλους που είναι ημιτελής  ή που δεν υφίσταται νομικά? Το  Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι  δεν υπάρχει νομικά και  με βάση το Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι. το  Διπλωματούχος  Πολιτικός Μηχανικός είναι ημιτελής? οι δυο σχολές είναι Α.Ε.Ι  και είναι ακαδημαϊκά ισότιμες, σύμφωνα με το νομό του 2001 (μην με ρωτήσεις ποιο νόμο) αλλά και με βάση το εθνικό πλαίσιο προσόντων που έχει καταθέσει ή Ελλάδα στην ευρωπαϊκή ένωση όπου το κριτήριο είναι οι πιστωτικές μονάδες που δίνει η κάθε σχολή. Θεωρώ ότι η διαθέσιμη κατηγοριοποίηση του φόρουμ είναι λανθασμένη  και έχει δόλο, αν όχι παρακαλώ να επανεξετάσετε την κατηγοριοποίηση.  

Φιλικά.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 21/12/2017 at 3:31 ΜΜ, melissa said:

Οι εξώστες, ανοιχτοί-κλειστοί, τοποθετούνται ελεύθερα στις όψεις του κτηρίου

Αν το κτήριο εφάπτεται με τα πλάγια όρια, μπορούν και οι εξώστες.

Αν το κτήριο αφήνει Δ ή δ, οι εξώστες, κλειστοί-ανοιχτοί μπορούν να εισέρχονται στις πλάγιες αποστάσεις 1/4 Δ ή δ και να απέχουν από το πλάγιο όριο όχι λιγότερο από 1,00μ.

υπάρχει και το έγγραφο Εγγ-47352/26-11-2015 ΔΑΟΚΑ 

Καλημέρα συνάδελφε....

Υπαρχει μηπως δυνατότητα να μου στειλεις το συγκεκριμένο έγγραφο της ΔΑΟΚΑ στο email μου [email protected] γιατί δεν μπορώ πουθενά να το βρω....

Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gianfoun said:

Υπαρχει μηπως δυνατότητα να μου στειλεις το συγκεκριμένο έγγραφο της ΔΑΟΚΑ

δες τα μηνύματα στο προφίλ σου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε σχέση με τον έλεγχο των κλειστών εξωστών (έρκερ):

5. Κλειστοί εξώστες (έρκερ) κατασκευάζονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις:

α) Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας όψεως.

Εάν η όψη (56. Όψεις του κτιρίου είναι οι επιφάνειες του κτιρίου προς τους κοινόχρηστους ή και ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και ορίζονται, σύμφωνα με τον προσανατολισμό τους) μας δεν είναι συνεπίπεδη, αλλά είναι σε διαφορετικά επίπεδα ο έλεγχος θα πρέπει να γίνεται σε κάθε επιμέρους συνεπίπεδο τμήμα της ή στο σύνολό της; Εάν συμφωνούμε ότι γίνεται στο σύνολό της, τότε προσμετράται και η ορθή προβολή της εισόδου στο επίπεδο της pilotis;

Επισυνάπτω ενδεικτικό σκαρίφημα:

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

viber_image_2021-03-12_13-09-03.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

image.png.e030a00ec6db2b4bfb656183aa9b082d.png

 

Καλησπέρα

ΝΟΚ – Άρθρο 16 5. ε) Δεν επιτρέπεται η κατασκευή ανοιχτών εξωστών σε προέκταση κλειστών εξωστών. Είναι δυνατή όμως η κατασκευή κλειστών εξωστών δίπλα σε επαφή ή σε απόσταση από ανοικτούς εξώστες. Η πρόσβαση σε αυτούς μπορεί να γίνεται μέσω ανοιγμάτων, στις κλειστές πλευρές των κλειστών εξωστών, που είναι δίπλα στους ανοικτούς εξώστες. Ν.4258/14, Ν.4759/20

Το ερώτημα είναι το εξής αν μπροστά από το ερκερ υπάρχει κενό και σε συνέχεια έχω εξώστη όπως φαίνεται στο παραπάνω σχεδιάγραμμά;

 

Link to comment
Share on other sites

Το πνεύμα του νομοθέτη, με αυτήν την απαγόρευση, του να μην υπάρχει έμπροσθεν  του έρκερ εξώστης, είναι για να προβάλλεται ολόκληρος ο όγκος του έρκερ στην όψη του κτιρίου (κατά τα   αρχιτεκτονικά πρότυπα του λόγου κατασκευής του)

Δεν νομίζω να στο επιτρέψουν και αν καταφύγεις στο συγκεκριμένο  ερώτημα σίγουρα η απάντηση θα είναι αρνητική 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα,

Επαναφέρω το θέμα των Έρκερ για μια διαφωνία που προέκυψε με την πολεοδομία.

Σε μια τροποποίηση αρχιτεκτονικών που γίνεται σε ένα διαμέρισμα ΄Β ορόφου, βρίσκεται στα μπετά (άδεια του 2002), ζητάμε να γίνει  ένα Έρκερ πάνω σε πρόβολο που υπήρχε από την άδεια, βρίσκεται πάνω από τον δρόμο, έξω από την Ο.Γ. - Ρ. Γ. και καλύπτει όλες τις προϋποθέσεις των Ερκερ. Η υπάλληλος της πολεοδομίας μου λέει ότι δεν μπορεί να δεχθεί την κατασκευή γιατί ο δρόμος είναι 8.00m και o NOK λέει "άνω των 8.00m" και δεν συμπεριλαμβάνει τα 8.00 (αν ήταν 8.01 θα το δεχόταν). Πιά είναι η γνώμη σας;;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι χάνουμε την ουσία.
Η διατύπωση θα μπορούσε να είναι: "πλάτος δρόμου τουλάχιστον 8 μέτρα".
Τυπικά η παρατήρηση είναι σωστή. Γράψε στα σχέδια λίγο μεγαλύτερο πλάτος δρόμου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα τα προηγούμενα μυνύματα, είτε είναι έρκερ ή αρχιτεκτονικές προεξοχές ή εξώστες, πάντα από το όριο οικοπέδου αφήνουμε 1μ και ειδικά οταν κολλάμε.

Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει μόνο επαλήθευση από τον ΝΟΚ. Φανταστείτε δύο κτίρια που εφάπτονται, να εφάπτονται και οι εξώστες τους. Ενα τέλειο έκτρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.