Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτημα για αρχιτεκτονικές προεξοχές / κλειστούς εξώστες (ΕΡΚΕΡ)


Recommended Posts

Γεια σας,

 

οι περιορισμοί του άρθρου 16 καθορίζουν τις προυποθέσεις σχεδιασμού των κλειστών εξωστών ώστε να μην προσμετρούν στη δόμηση ή καθορίζουν περιορισμούς που δεν μπορούμε να παρεκλινουμε ? Δηλαδή αν θέλω να κάνω έρκερ με προεξοχή 2,5 μ και να καταλάμβάνει το 50 % την όψης και εσωτερικά να είναι χώρος ωστόσο ΠΡΟΣΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗ/ ΚΑΛΥΨΗ μπορώ ?

 

έχω την πεποιθηση πως το άρθρο 16 γράφτηκε ώστε να δίνει συγκεκριμένες προυποθέσεις για διακοσμητικά στοιχεία τα οποία δεν προσμετρώνται στο ΣΔ και έτσι νομίζω πως αν παρεκλίνεις από τις προυποθέσεις μπορείς ενδεχομένως να τα κάνεις ωστόσο προσμετρώντας τα σε ΣΔ, ΣΚ, σεβόμενος τα Δ κλπ

 

παραθέτω παρακάτω αποσπάσματα από τα άρθρα 6 και 16

 

με εκτίμηση

Βασίλης

 

σύμφωνα με το ΝΟΚ αρθρο 6, ιστ (συντελεστής δόμησης - τι δεν προσμετράται). Γράφει πως ό,τι αναφέρεται στο άρθρο 16 και έχει τις διαστάσεις που αναφέρει δεν προσμετράται.

"αρ6. παρ6. ιστ. Οι κατασκευές που ορίζονται στα άρθρα 16,17 και 19 του παρόντος με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά."

 

στο άρθρο 16 αναφέρει στοιχεία για τους κλειστούς εξώστες (ερκερ)

16. παρ5.

Κλειστοί εξώστες (έρκερ) κατασκευάζονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις:
α) Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας
όψεως.
β) Η μέγιστη προεξοχή να μην υπερβαίνει το 0,80 μ..
γ) Σε περίπτωση που η οικοδομική γραμμή συμπίπτει με τη ρυμοτομική γραμμή και το κτίριο τοποθετείται σε αυτήν οι κλειστοί εξώστες επιτρέπονται μόνο για πλάτος δρόμου άνω των 8 μέτρων και σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρίσκεται πάνω από 5,00 μέτρα από την οριστική στάθμη του πεζοδρομίου.
δ) Οι κλειστοί εξώστες επιτρέπονται εντός των πλαγίων υποχρεωτικών ακαλύπτων, σε ύψος άνω των 3,00 μ..
ε) Δεν επιτρέπεται η κατασκευή ανοιχτών εξωστών σε συνέχεια κλειστών εξωστών.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπορείς αλλά δε θα το ονομάσεις erker και φυσικά δε μπορεί να προεξέχει της οικοδομικής γραμμής

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπερα συμφωνα με τον 4315/14 αλλαξε τη θεση των κλειστων εξωστων και πλεον δε μπορουν πλεον να μπαινουν σε αποσταση εντος 1μ. απο τα ορια του οικοπεδου και αρα και με το ομορο οικοπεδο?? γιατι μου εκανε εντυπωση αυτος ο περιορισμος γιατι νομιζω δεν υπηρχε ποτε σε κανενα νομο

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φίλε μου, εννοείς αυτό:

 

ΝΟΚ αρθρο 16 παρ 5(δ)

"Οι κλειστοί εξώστες επιτρέπονται εντός των, υποχρεωτικών ακαλύπτων, σε ύψος άνω των 3,00 μ. και όταν βρίσκονται εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ του κτιρίου από τα όρια ή από άλλο κτίριο του ίδιου οικοπέδου δεν επιτρέπεται να κατασκευάζονται με πλάτος μεγαλύτερο του 1/4 Χ Δ ή 1/4 Χ δ και η απόστασή τους από τα όρια του οικοπέδου δεν μπορεί να είναι μικρότερη από 1,00 μ. Δεν επιτρέπεται η κατασκευή ανοιχτών εξωστών σε προέκταση κλειστών εξωστών. Είναι δυνατή όμως η κατασκευή ανοικτών εξωστών δίπλα (σε επαφή ή σε απόσταση) από κλειστό εξώστη."

 

Αφορά την τροποποίηση του 4067 από το νόμο που αναφέρεις, και όντως θέτει ως ελάχιστη απόσταση το 1 μ από τα όρια του γηπέδου. Αλλά επίσης πρόσεχε γιατί έχεις και το 1/4*Δ ή 1/4*δ ως περιορισμό πλάτους.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω την περίπτωση που θα είναι 1/4 μέσα στο δ ή Δ και η απόσταση από το όριο θα είναι < 1,00μ

Ίσως με την διαδικασία της 9μετρης???

Link to comment
Share on other sites

αρα πρεπει αναγκαστικα να αφησω 1μ. δεξια και αριστερα απο ομορα για κλειστο εξωστη ανεξαρτητως αν ειμαι μεσα σε Δ η΄δ? ή οταν ειμαι μεσα σε Δ η δ πρεπει να εχω τουλαχιστον 1μ απο τα ομορα?

Link to comment
Share on other sites

οι περιορισμοί είναι δύο και ισχύει το δυσμενέστερο

1. προεξοχή<=Δ/4 ή δ/4

2. απόσταση άκρου από όριο >=1 μ

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

αρα πρεπει αναγκαστικα να αφησω 1μ. δεξια και αριστερα απο ομορα για κλειστο εξωστη ανεξαρτητως αν ειμαι μεσα σε Δ η΄δ? ή οταν ειμαι μεσα σε Δ η δ πρεπει να εχω τουλαχιστον 1μ απο τα ομορα?

 

Αν το κτήριο κολλάει στα πλάγια όρια, μπορούν και οι εξώστες (κλειστοί και ανοιχτοί) να κολλήσουν σε αυτά.

Αν το κτήριο έχει υποχρέωση απόστασης Δ η δ, τότε ισχύουν οι περιορισμοί 1/4 Δ ή δ με ελάχιστη απόσταση από τα όρια 1μ. 

Link to comment
Share on other sites

το κτιριο κολλαει στα ορια. αρα μπορω να κολλησω και κλειστο εξωστη συμφωνα με σενα melissa που συμφωνω και εγω. αλλα πανω ο συναδελφος tetris νομιζω εχει αλλη αποψη και με βαζει σε σκεψεις

Link to comment
Share on other sites

Οι εξώστες, ανοιχτοί-κλειστοί, τοποθετούνται ελεύθερα στις όψεις του κτηρίου

Αν το κτήριο εφάπτεται με τα πλάγια όρια, μπορούν και οι εξώστες.

Αν το κτήριο αφήνει Δ ή δ, οι εξώστες, κλειστοί-ανοιχτοί μπορούν να εισέρχονται στις πλάγιες αποστάσεις 1/4 Δ ή δ και να απέχουν από το πλάγιο όριο όχι λιγότερο από 1,00μ.

υπάρχει και το έγγραφο Εγγ-47352/26-11-2015 ΔΑΟΚΑ 

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.