Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


johnblac27

Recommended Posts

Έχουμε συνδέσει (κακώς) την τελική θεώρηση της άδειας αποκλειστικά με τη σύνδεση του ακινήτου με τα δίκτυα. Αυτό έχει δυστυχώς ως αποτέλεσμα πολλά κτίρια που είχαν ήδη ρεύμα (πχ προσθήκες) ή βρήκαν άλλο τρόπο να συνδεθούν, να μη λαμβάνουν ποτέ τελική θεώρηση. Πρόβλημα που βρίσκουμε μπροστά μας σήμερα. Ξεχνάμε ότι η τελική θεώρηση της άδειας ουσιαστικά σημαίνει την ολοκλήρωση των εργασιών και την επιβεβαίωση ότι αυτές υλοποιήθηκαν σύμφωνα με τις μελέτες. Ουσιαστικά ο ΕΟΠΠΕΠ αυτό θέλει να δει και γι αυτό ζητάει την τελική θεώρηση, όχι για να δει αν το κτίριο έχει ρεύμα άλλα ότι το κτίριο είναι νόμιμο και οι εργασίες υλοποιήθηκαν σύμφωνα με την οικοδομική άδεια. Γιατί ξέρω πολλές άδειες αλλαγής χρήσης που βγαίνανε μόνο στα χαρτιά και δε γινόταν καμία εργασία ενώ συνήθως απαιτούνταν ενισχύσεις γιατί άλλαζε η κατηγορία σπουδαιότητας και φυσικά δεν παίρναν ποτέ καμία θεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω φροντιστήριο κάτω των <75 άτομα χωρίς υπερβάσεις, το οποίο όμως αποτελείται από 4 ιδιοκτησίες (διαμερισμάτωση). Μπορώ να δώσω τη βεβαίωση - υπόδειγμα του ΕΟΠΠΕΠ; Αναφέρει τον όρο "νόμιμοι" χώροι, σε αντίθεση με το "χωρίς υπερβάσεις σε δόμηση, κάλυψη, ύψος" της βεβαίωσης μηχανικού η οποία είναι σαφώς πιο ξεκάθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο Σύλλογος διαμαρτυρήθηκε για το θέμα των καινούργιων δικαιολογητικών και φαίνεται πάμε για παράταση (ή ακόμα και κατάργηση...;)

http://www.palso.gr/?i=portal.el.news.445

Λογικό, αφού το θέμα με τις παλιές θεωρημένες άδειες ήταν τουλάχιστον αστείο...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Οι άδειες κάτω των 75 ετών ελέγχονται από πολεοδομία ? Ούτε καν ΒΚΧ δεν ζητάνε στα δικαιολογητικά. Κάποιος μου είπε ότι έρχεται εκ των υστερων η πολεοδομία και ελέγχει για αυθαιρεσίες όπως στα ΚΥΕ ? Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι, να κάνετε ανάλυση φωτισμού-αερισμού κάθε αίθουσας (ακόμα και της γραμματείας). Μου είχαν επιστρέψει πίσω φάκελο επειδή δεν είχα κάνει ανάλυση φωτισμού αερισμού και έκανα εκ νέου κάτοψη, όπου ανέγραφα τις διαστάσεις των ανοιγμάτων (πλάτος-ύψος-ποδιά) και σε πινακάκι έγραφα το εμβαδόν αυτών και ότι είναι μεγαλύτερα του 10% και 5% για τον φωτισμό και τον αερισμό αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2019 at 11:34 ΜΜ, kskempes said:

Συνάδελφοι, να κάνετε ανάλυση φωτισμού-αερισμού κάθε αίθουσας (ακόμα και της γραμματείας). Μου είχαν επιστρέψει πίσω φάκελο επειδή δεν είχα κάνει ανάλυση φωτισμού αερισμού και έκανα εκ νέου κάτοψη, όπου ανέγραφα τις διαστάσεις των ανοιγμάτων (πλάτος-ύψος-ποδιά) και σε πινακάκι έγραφα το εμβαδόν αυτών και ότι είναι μεγαλύτερα του 10% και 5% για τον φωτισμό και τον αερισμό αντίστοιχα.

Πάντα χρειάζεται αυτό. Το έχουν όντως στα sos.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα ,

χτίζω μία οικοδομή η οποία θα περιλαμβάνει και υπόγειο το οποίο δεν προσμετράτε στον σ.δ. και προορίζεται ως αποθήκες των κατοικιών.

Γίνεται στο υπόγειο να βγει άδεια για ένα φροντιστήριο με 2-3 μικρές αίθουσες γκρουπ; Γίνεται από τώρα να προβλέψω κάτι στην άδεια ή εκ των υστέρων με κάποια αλλαγής χρήσης υπογείου ή είναι μη υλοποιήσιμη η ιδέα γενικώς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μου ζητείται να διεκπεραιώσω τη διαδικασία αδειοδότησης φροντιστηρίου κάτω των 75 ατόμων. Έχω ελέγξει όλες τις προϋποθέσεις και όλα είναι μια χαρά. Με την απαραίτητη ΕΕΔΜΚ για κάποιες εσωτερικές διαρρυθμίσεις, είμαι απόλυτα ΟΚ! Αλλά...

Τα WC μου έχουν ελεύθερο ύψος 2,00 μ. καθότι εργολαβικά όλα τα γραφεία της πολύ μεγάλης πολυκατοικίας έχουν κατασκευαστεί με κλειστό εξώστη για το θερμοσίφωνα. Όταν υπογράφω Β.Χ.Κ.Χ. θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει και τα WC η δήλωση; Ποια η γνώμη σας; Πώς θα κινούσασταν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.