Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


Recommended Posts

τότε υποθέτω ότι και για τις 2 θα κάνεις την ίδια κάτοψη 

(ώστε να ελέγξεις αν πληρούνται οι προβλ απαιτήσεις wc κλπ)

και κάπου (στην κάτοψη των αιθουσών διδασκαλίας )θα διευκρινίζεις το ιδιοκτησιακό και λειτουργικό

κομμάτι κάθε επιχείρησης μαζί με την γενική αναφορά περί συστέγασης τους

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν επιτρέπεται η συστέγαση 2 φορέων που έχουν διαφορετικό ιδιοκτήτη....

Μόνο Νηπιαγωγείο με Παιδικό Σταθμό....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται η συστέγαση 2 φορέων που έχουν διαφορετικό ιδιοκτήτη....

Μόνο Νηπιαγωγείο με Παιδικό Σταθμό....

 

Επιβεβαιώνω το παραπάνω κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον ΕΟΠΠΕΠ.

 

Είμαστε σε αναζήτηση σύστασης νομικού προσώπου. Παρεπιπτόντως μήπως γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτή η ένωση προσώπων που αναφέρει ο ΕΟΠΠΕΠ σαν εναλλακτική του νομικού προσώπου;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κάποιον συνάδελφο να μου διευκρινίσει τα εξής:

1η Περίπτωση. Απαιτείται η αλλαγή χρήσης από κατοικία σε φροντιστήριο σε κτίσμα με οικ. άδεια του 1968. (για κέντρο ξένων γλωσσών κάτω των 75 ατόμων);

2η Περίπτωση. Αν στην οικ. άδεια αναφέρετε ένα (1) ενιαίο ισόγειο κατάστημα και στην πραγματικότητα υπάρχουν δύο (2) καταστήματα, υποχρεούται ο ιδιοκτήτης να πάει προς τακτοποίηση στο 4178; ή δεν ενδιαφέρει τον ΕΟΠΠΕΠ το συγκεκριμένο; στην κάτοψη θα φαίνονται και θα περιγράφονται μόνο οι χώροι που χρησιμοποιούνται απο το κέντρο ξένων γλωσσών ή θα συμπεριληφθεί το 2ο κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα. Σχετικά με την βεβαίωση στατικής επάρκειας που ζητάνε , έχω μια περίπτωση ισόγειου καταστήματος (χρήση κατά την άδεια του 1985 συνεργείο αυτοκίνητων) που τμήμα του θέλουν να το κάνουν Κεβιδιμ 1.Τμήμα του καθώς ο ιδιοκτήτης έχει κρατήσει ως αποθήκη το πίσω μέρος. Για την  βεβαίωση στατικής επάρκειας χρειάζεται να έχει μελετηθεί το κτήριο με σπουδαιότητα Σ3 (εκπαίδευση) για να τη δώσουμε?  προφανώς και δεν επιβαρύνει με νεα φορτία η νέα χρήση και προφανώς η οικοδομή έχει Σ2... το αν θα θέλει αλλαγή χρήσης είναι μια άλλη ιστορία που ακόμη δεν μπορώ επίσης να διευκρινίσω ... Για τις κατόψεις πάντως σε επικοινωνία με τον ΕΟΠΠΕΠ μου ειπανε ότι δεν θελουν θεωρημένες και ότι θα είναι αποτύπωση πραγματικής κατάστασης απλά...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ρώτησαν, το ότι δεν απαιτείται δυνατότητα πρόσβασης σε Άτομα με Ειδικές Ανάγκες (ΑΜΕΑ) σε φροντιστήρια <75 εκπαιδευομένων ανά ώρα το γράφει στο 2.2 (σε αντίθεση με το 2.1 όπου απαιτείται) εδώ: http://www.eoppep.gr/images/Foreis_Dia_Biou/Egxeiridio_axiologiton_okt_2014.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχετε κάποια ενημέρωση για το αν θα δοθεί κάποια παράταση;

 

Για να γίνει δεκτή η αίτηση θα πρέπει να έχουν κατατεθεί όλα τα δικαιολογητικά, δηλαδή και το πιστοποιητικό πυρασφάλειας.

 

Έχω κάποιες υποθέσεις που έχουν κολλήσει στην Πυροσβεστική, όχι λόγω κάποιου προβλήματος αλλά λόγω φόρτου εργασίας της υπηρεσίας.

 

Γνωρίζετε κάτι; Τηλεφωνικώς μου είχαν πει πριν κάποιες εβδομάδες ότι το νομοσχέδιο για την παιδεία θα προέβλεπε παράταση αλλά δεν βλέπω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Στην πυροσβεστική του Ελληνικού, μου είπαν

ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την καθυστέρηση

η υπηρεσία (λόγω φόρτου εργασίας).

Θέλω να μιλήσω ωστόσο με το ΕΟΠΠΕΠ να δω πώς

θα γίνει η διαδικασία εάν προσκομιστεί το πιστοποιητικό

αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα χθες με τον ΕΟΠΠΕΠ,

είπαν ότι μπορεί να σταλεί ο φάκελος εμπρόθεσμα με όλα τα υπόλοιπα στοιχεία

(πχ αν λείπει το πιστοποιητικό) και κατόπιν στέλνουμε τα στοιχεία που λείπουν ως

συμπληρωματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.