Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


johnblac27

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι σχετικά με τις κτιριολογικές προδιαγραφές για αδειοδότηση φροντιστηρίου

 

ισχύουν μόνο αυτές που καθορίζονται από το Μνημόνιο ΙΙΙ, παράγραφος Θ3 ??

 

Δεν ισχύουν δηλαδή τα παλιά, πχ οι πόρτες να ανοίγουν προς τα έξω,

απαγόρευση χώρων διδασκαλίας σε υπόγεια κλπ ??

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας όσον αφορά το πιστοποιητικό πυρασφάλειας.

Για τα <89 πάει με έκθεση επιθεώρησης. οκ

Για τα >89 θέλει μελέτες ενεργητικής και παθητικής πυροπροστασίας σύμφωνα με το άρθρο 7 του ΠΔ71/88.

Η μεν ενεργητική εγκρίνεται από πυροσβεστική η μεν παθητική αν κατά την άποψη του αξιωματικού της πυροσβεστικής έχει λάθει κοινοποιείται στην πολεοδομία της περιοχής με ερωτήματα.

Έχω την εξής ερώτηση: Τι γίνεται για δομές που είναι στον 2ο όροφο με δυναμικότητα <49 ατόμων με τις κατακόρυφες εξόδους διαφυγής? Πχ 30.

Διαβάζοντας το ΠΔ αύτη την περίπτωση δεν την αναλύει. Η λογική μου λεει 1 κλιμακοστάσιο. Σαφώς και με τα δύο είσαι καλύτερα καλυμμένος γιατί είναι δυσμενέστερη περίπτωση αλλά έτσι όπως το διαβάζω με την παράγραφο 2.2.3 του άρθρου 7 των ειδικών(εκπαιδευτήρια) και την παράγραφο 2.2.1 του άρθορυ 2 των γενικών το ένα κλιμακοστάσιο με καλύπτει.

Γνώμες, απόψεις, εμπειρίες?

Να σημειωθεί ότι έχω καταθέσει γραπτό ερώτημα στην ΔΟΚΚ και αναμένω απάντηση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και απο εμένα μια ερώτηση γενικής φύσεως

μου ανατέθηκε έκδοση πιστοποιητικού πυροπροστασίας για φροντιστήριο με άδεια άδεια του 1992 .

Στο κτίριο όμως υπάρχουν αυθαιρεσίες .

Επιτρέπεται να προχωρήσω στην μελέτη και έκδοση του πιστοποιητικού ;

Ή η ΠΥ δεν εξετάζει νομιμότητα ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

μόλις μίλησα με εοππεπ και μου είπαν πως η διαδικασία θα πάρει παράταση μέχρι 31/7 η οποία θα ανοικοινωθεί από την ιστοσελίδα τους το αργότερο αύριο.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκαιο ο GriGaS. Πραγματικά πριν από λίγο που κοίταξα στη σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ έχει αναρτηθεί το εξής:

http://www.eoppep.gr/index.php/el/announcements/570-paratasi_prothesmias_epikairopoiisi_adeion

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στην εξής περίπτωση.

 

Έχω εκπαιδευτήριο υπό μία επωνυμία. Στον χώρο αυτό θα λειτουργεί ως φροντιστήριο και ως κέντρο ξένων γλωσσών. Δηλαδή, υπάρχουν γραφείο, τουαλέτες κοινές και 2 αίθουσες για κάθε λειτουργία. Μου είχαν πει από τον ΕΟΠΠΕΠ, το διάβασα και εγώ μετά, ότι επιτρέπεται αυτό και θα βγει μία άδεια λειτουργίας. Δηλαδή έχω ένα χώρο με 2 αίθουσες φροντιστηρίου, 2 ξένων γλωσσών, ένα γραφείο, διάδρομο, τουαλέτες.

 

Ωστόσο, δεν μου είπαν ξεκάθαρα αν θα πρέπει να καταθέσω ξεχωριστά δύο αιτήσεις στον ίδιο φάκελο (εδώ έχω θέμα για τους κοινούς χώρους, θα πρέπει να είναι και στα δύο? ο υπολογισμός πληθυσμού θα μπερδευτεί λίγο), δύο παράβαλα?

Θυμάμαι μου είπαν στην ίδια κάτοψη απλά να είναι ξεκάθαρο για ποια χρήση προορίζεται η κάθε αίθουσας διδασκαλίας. και τα υπόλοιπα από δύο φορές.

 

Το λογικό για εμένα είναι να κάνω μία αίτηση και να γράφω για φροντιστήριο - κέντρο ξένων γλωσσών. να υπολογίσω το πληθυσμό σαν σύνολο.

 

Γνωρίζεται κάτι σχετικό; ποια η γνώμη σας; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σχετικά με τις κτιριολογικές προδιαγραφές για αδειοδότηση φροντιστηρίου

 

ισχύουν μόνο αυτές που καθορίζονται από το Μνημόνιο ΙΙΙ, παράγραφος Θ3 ??

 

Δεν ισχύουν δηλαδή τα παλιά, πχ οι πόρτες να ανοίγουν προς τα έξω,

απαγόρευση χώρων διδασκαλίας σε υπόγεια κλπ ??

Καλησπέρα,πραγματικά έχει διευκρινιστεί αυτό κάπου?Ασχολούμαστε δηλαδή μόνο με αριθμό ατόμων,φωτισμό,αερισμό,στατική επάρκεια και τέλος

ή παίρνουμε και τα κριτήρια καταλληλότητας του 1975 ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.