Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


johnblac27

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ'ότι έμαθα από συνάδελφο που έχει κάνει 3 περιπτώσεις, και μετά από τηλεφώνημά μου στην πυροσβεστική, το πιστοποιητικό εκδίδεται μετά από προσκόμιση κάτοψης χώρου στην πυροσβεστική, αυτοψία και υπόδειξη μέτρων από αυτούς και μετά ΥΔ ιδιοκτήτη και μηχανικού ότι τα μέτρα που υποδείχθηκαν εγκαταστάθηκαν.

Μελέτη πυρασφάλειας γίνεται σε καινούρια κτίρια απ'ότι μου είπαν.
Γνωρίζει κάποιος σχετικά για να επιβεβαιώσει?

Link to comment
Share on other sites

Σε τακτοποιημενο ημιυπογειο με επαρκη φωτισμο-;αερισμο(σχεδον ισογειο-ξεμπαζωμενο μπρος-πισω ) απο ΒΧ σε υπηρεσιες μπορει να βγει αδεια φροντιστηριου?Η αλλαγ χρησης εχει γινει το 1978...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

ανέλαβα την άδεια για φροντιστήριο δυναμικότητας κάτω των 75 ατόμων και θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με την αίτηση στον ΕΟΠΠΕΠ στο κομμάτι που συμπληρώνεται απο τον μηχανικό:

1.Ειδος κτιρίου κεντρικό ή πρόσθετο τι εννοεί? (σελ.5 αίτησης)

2.Στη συνολική δυναμικότητα χώρων εκπαίδευσης και κατάρτισης συμπληρώνουμε το μικρότερο νουμερο που μας δίνουν το Ε.φροντιστηρίου/2,5, αιθ.διδασκαλίας/1,5 και WC/30 (σελ.5 αίτησης)

3. Στην δυναμικότητα κτιρίου που είναι εμβαδόν φορέα/2,5 εμένα μου βγαίνει μεγαλύτερο των 75 ενώ θελουμε να είναι μικρότερο των 75. Απο τον ΕΟΠΠΕΠ μου είπαν οτι αρκεί και η δήλωση του ιδιοκτήτη οτι θέλει να είναι <75 ανεξαρτητως εμβαδού φορεά. Στο συγκεκριμένο όμως πίνακα είμαι υποχρεωμένη να συμληρώσω το αποτέλεσμα του Ε.φορέα/2,5 (σελ.5 αίτησης)

4. Οι αύλειοι χώροι όταν υπάρχουν είναι υποχρεωτικό να συμπληρωθούν για φροντιστήριο δυναμικότητας κάτω των 75?

5. Στους χώρους διοικησης πρέπει να υπάρχει ανάλυση τύπου γραφείο διευθυντή κτλ ή αρκεί η ένδειξη γραφείο?

6.Οι αίθουσες αναμονής και η κουζίνα θεωρούνται λοιποι χώροι?

7. Ο ελεγχος φωτισμού και αερισμού απαιτείται μόνο στις αίθουσες διδασκαλίας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

@cve20126

 

Είναι λίγο μπέρδεμα ως προς την αλλαγή χρήσης. Το κομμάτι της πυροσβεστικής είναι πιο απλό.

 

Το φυλλάδιο του ΕΟΠΠΕΠ τα έχει κάνει κουλουβάχατα.

 

Λέει ότι εκτός από οικοδομική άδεια (με χρήση φροντιστήριο ή όχι ένας θεός ξέρει)

 

Μπορεί να είναι προ του 55, Ν4178 

 

Τί να πω ρε γαμώτο πάνε να βάλουν μία σειρά και τα διαβάζουμε εμείς που είμαστε του χώρου και πάλι άκρη δεν βγάζουμε.

 

Μέχρι τώρα κινούμασταν όπως με τα ΚΥΕ αν είναι πριν τον Κτιριοδομικό και έχει χρήση Κατάστημα/Γραφείο παίρναμε όλες τις επαγγελματικές χρήσεις αν ήταν μετά ήθελε αλλαγή χρήσης.

 

Τώρα τι λένε για τον ΓΟΚ 85 κτλ δεν μπορώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

ανέλαβα την άδεια για φροντιστήριο δυναμικότητας κάτω των 75 ατόμων και θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με την αίτηση στον ΕΟΠΠΕΠ στο κομμάτι που συμπληρώνεται απο τον μηχανικό:

1.Ειδος κτιρίου κεντρικό ή πρόσθετο τι εννοεί? (σελ.5 αίτησης)

2.Στη συνολική δυναμικότητα χώρων εκπαίδευσης και κατάρτισης συμπληρώνουμε το μικρότερο νουμερο που μας δίνουν το Ε.φροντιστηρίου/2,5, αιθ.διδασκαλίας/1,5 και WC/30 (σελ.5 αίτησης)

3. Στην δυναμικότητα κτιρίου που είναι εμβαδόν φορέα/2,5 εμένα μου βγαίνει μεγαλύτερο των 75 ενώ θελουμε να είναι μικρότερο των 75. Απο τον ΕΟΠΠΕΠ μου είπαν οτι αρκεί και η δήλωση του ιδιοκτήτη οτι θέλει να είναι <75 ανεξαρτητως εμβαδού φορεά. Στο συγκεκριμένο όμως πίνακα είμαι υποχρεωμένη να συμληρώσω το αποτέλεσμα του Ε.φορέα/2,5 (σελ.5 αίτησης)

4. Οι αύλειοι χώροι όταν υπάρχουν είναι υποχρεωτικό να συμπληρωθούν για φροντιστήριο δυναμικότητας κάτω των 75?

5. Στους χώρους διοικησης πρέπει να υπάρχει ανάλυση τύπου γραφείο διευθυντή κτλ ή αρκεί η ένδειξη γραφείο?

6.Οι αίθουσες αναμονής και η κουζίνα θεωρούνται λοιποι χώροι?

7. Ο ελεγχος φωτισμού και αερισμού απαιτείται μόνο στις αίθουσες διδασκαλίας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

στα λέω όπως ταχω καταλάβει γιατί έχω πάει αρκετές βόλτες από ΕΟΠΠΕΠ

 

1.  στο 1  είναι κεντρικό στις περισσότερες περιπτώσεις....δλδ δεν είναι πρόσθετο άλλου.....επειδή το έντυπο ειναι τυποποιημένο για αρκετές υποδομές ζητάνε και άλλους βοηθητικούς χώρους όπως τα νηπιαγωγεία και μερικά πρέπει να ειναι δίπλα στις αίθουσες και για άλλα δεν υπάρχει αυτή η απαίτηση

2. στο 2  πρέπει να ισχύουν και τα 3....δλδ   90 τ.μ αίθουσες /1,5= 60 παιδια      μαζί με διαδρόμους    175/2,5=70 παιδιά  δυναμικότητα.....λουτρά  60/2 =30  επομένως η δυναμικότητα σου είναι ΚΑΤΩ ΤΩΝ 75

3. εσένα σου βγάζει άνω των 75  βάση του 2.5  γιατί πιθανότατα έχεις  πολλούς κοινόχρηστους χώρους και άλλα γραφεία.....αλλά είσαι ΚΑΤΩ ΤΩΝ 75 βάση αιθουσών

4.για τους χώρους απλή συμπλήρωση όταν υπάρχουν αν και δεν είναι υποχρεωτικοί (μπορείς να έχεις και συμβόλαιο και που λέει ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί από το φροντιστήριο γιατί είναι κοινόχρηστος πολυκατοικίας)

5.ότι ΔΕΝ είναι αίθουσα διδασκαλείας  ΓΕΝΙΚΑ    αυστηρά για να έχεις χρήσεις  ΓΡΑΦΕΙΟ  σε ΟΛΑ  ακόμα και σε αποθήκη που μπορεί να γίνει γραφείο (ιδιαίτερα αν και δεν υπάρχει τέτοια έγκριση)

6.λοιποί χωροί είναι ότι δεν ππάει στα υπόλοιπα.......

7. έλεγχος φωτισμού αερισμού  σε  όλα  να είσαι ήσυχος , έτσι και αλλιώς  η πυροσβεστική σε ΚΑΘΕ χώρο  ΚΥΡΙΟ ζητά αν θυμάμαι καλά  0,5 τ.μ άνοιγμα

 

 

και κάποια γενικά......ο όρος ΜΕΛΕΤΗ  που τόσο παίζει τελευταία  ΔΕΝ υπάρχει...είναι ΑΤΥΠΟΣ......για να είσαι ήσυχος βγάζεις μέσης εκπαίδευσης....

επίσης δείξε  αίθουσα  υπολογιστών  γιατί θέλει σύστημα πυρανίχνευσης  από πυροσβεστική...

επειδή έγιναν  πολλά τα φροντιστήρια  πέφτουν καταγγελίες  πολλές...

άνω των 75 πας και για ΑΜΕΑ

 

 

επίσης αυτά που λέει για χρήσεις  επειδή τα φροντιστήρια ειναι ΕΙΔΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ  θέλουν  χρήση γενικής κατοικίας και όχι αμιγούς  όπως παιδικοί και νπιαγωγεία......και επειδή παλιά ο ΕΟΠΠΕΠ δεν το εξέταζε  υπάρχουν  αρκετά φροντιστήρια  σε περιοχές που ΔΕΝ επιτρέπεται  η χρήση τους.....η πολεοδομία κουνά το κεφάλι και δεν μιλά εκτός αν πάει με καταγγελία.....

 

 

επίσης  καλό είναι επειδή παιδάκια θα είναι μέσα να θυμόμαστε ότι αν βγάζαμε  άδεια  ΔΟΜΗΣΗΣ  για ΝΕΟ ΚΤΙΡΙΟ τώρα θα ήθελε  Σ3  βαθμό σπουδαιότητας  ως προς τα στατικά  επομένως την Υ/Δ για στατική επάρκεια  μην την θεωρούμε  λες και είναι ΤΥΠΙΚΟ......

 

 

 

στα υπόλοιπα το έχω πει και σε άλλο θέμα......ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1000  είναι ΞΕΦΤΙΛΑ....

στην τελική τόσο είναι περίπου το πακέτο ενός έτους για lower

 

 

ελπίζω να βοήθησα και τα ξαναλέμε αφου  που θα πάω γιατί θέλω για  παιδικό (πολεοδομία) -νηπιαγωγείο-δημοτικό  ΣΥΣΤΕΓΑΣΗ

 

 

leo_zen

τα  μέτρα πυρασφαλείας μετά από υπόδειξη είναι για ΠΑΛΙΑ ΚΤΙΡΙΑ  προ 85

Edited by akius
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

[...]

στα υπόλοιπα το έχω πει και σε άλλο θέμα......ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1000  είναι ΞΕΦΤΙΛΑ....

στην τελική τόσο είναι περίπου το πακέτο ενός έτους για lower

[...]

 

Πες τα ρε akius!!!

Άσε γιατί έχω δει και με 300....

Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε akius!!!

Άσε γιατί έχω δει και με 300....

Έλεος!

 

 

τώρα τι θέλεις να σου πω ότι σε ένα  που είναι μέτοχος συγγενικό μου άτομο  δεν είπα τιμή ΚΑΘΟΛΟΥ.....του είπα , ξεφτίλα τιμή σου είπε ο καλύτερος είναι..το έπαιξα ΚΑΙ πνιγμένος από δουλειά....

 

από το να δουλεύω  ΤΣΑΜΠΑ , κάθομαι σπίτι μου με τα παιδάκια μου και περνάω όμορφα

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.