Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα υγρασίας


andris

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Με αυτο το ποστ ζηταω την βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα υγρασίας που αντιμετωπίζω.

Στο υπο ανακαίνιση σπίτι μου το οποίο για χρόνια λειτουργούσε σαν κατάστημα χωρίς θέρμανση, υπάρχουν 3 τοίχοι οι οποίοι είναι πέτρινοι πάχουσ 70 εκατοστών και χτισμένοι πάνω στο χώμα. Παρατηρώ λοιπόν σε 2 απ αυτούς υγρασία η οποία έρχεται απο κάτω. Οι τοίχοι είναι σοβαντισμένοι μέσα έξω αλλα εσωτερικά ποτέ δεν έχουν βαφτεί. Η υγρασία δεν έχει δημιουργησει μούχλα, απλά ο τοίχοσ μέχρι τη μέση φένεται βρεγμένος. Ρώτησα πολλούς εμπόρους που πουλάν μονωτικά υλικά και χρώματα και οι περισσότεροι μου πρότειναν να ξηλώσω σοβάδεσ εσωτερικά μέχρι να βρώ καθαρή πέτρα κια να εφαρμόσω το υλικο που ο καθένας μου πρότεινε. Επειδή θέλω να αποφύγω την όλη αυτή διαδικασία και επειδή απ ότι κατάλαβα η λύση αυτή δεν σταματά την ανιούσα υγρασία απλα δεν την εμφανίζει εσωτερικά, σκέυτηκα να επενδύσω εσωτερικά τον τοίχο με γυψοσανίδα με μια μονωση φελιζολ πίσω απ αυτή.

Τα ερωτήματά μου είναι: 1) Υπάρχει πιο έυκολη αλλα σίγουρη λύση αντί αυτήσ που μου πρότειναν; ...δεν με νοιάζει το κόστος αν είναι κάτι απλό...κάτι διάβασα για ενέσεις στον τοίχο με ειδικο υγρό...δουλευεί αυτό;

2) θα περάσει η υγρασία εντός του χώρου αν τελικά βάλω γυψοσανίδα με φελιζολ; θα χω κάποιο άλλο πρόβλήμα;

3) τι προτείνετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν πρεπει να βαλει γυψοσανιδα εστω ανθυγρη. Το προβλημα σου ειναι η ανιουσα υγρασια του εδαφους. Μια απο τις λυσεις ειναι να στεγανοποιησεις μεσα και εξω την τοιχοποιια. Εσωτερικα ισως δυσκολο. Εξωτερικα πρει σκαψιμο μεχρι κατω απο το θεμελιο και στεγανωση με διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω πρόβλημα λόφω φαινομενιυ θερμογεφυρας. Εχω ξεκινησει σε αλλη ενότηα το πρόβληαμ με φωτογραφιες. Για να μην το βαλω εδω, οποιος θελει να ριξει μια ματια και να βοηθησει

http://www.michanikos.gr/topic/37785-%CE%A5%CE%B3%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AF/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για το πέτρινο το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα δύσκολο διότι η υγρασία μπορεί να επηρεάσει την συνδετική ύλη. Είναι πολύ πιο δύσκολο απο το απλα σταματάω την υγρασία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ναι συμφωνώ οτι είναι δύσκολη υγρασία αλλα η λύση ποιά είναι; Τελικά θα βάλω γυψοσανίδα εσωτερικά για να μην φενεται και εξωτερικά θα κάνω οτι επέμβαση χρειάζεται για να τη σταματήσω. Επίσης εξωτερικά θα ντύσω τον τοίχο με πέτρα σε ύψοσ περίπου 70 εκατοστά. πιστευω ολα μαζι να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν έγινα αντιληπτός. Οι κύκλοι υγρασίας αποδομούν την συνδετική ύλη. Μπορεί να οδηγήσει σε καταστροφική αστοχία. Μια λύση είναι η χρήση κάποιου υλικού ανάπτυξης κρυστάλλων που θα οδηγήσει στην εξάλειψη της υγρασίας στην κονία. Απο εκεί και πέρα μπορεί ένα υδροφοβισμός για πέτρες να βοηθήσει. Αυτό θα πρέπει να γίνει αρχικά σε πιλοτικό επίπεδο και μετα να μετρηθεί. Μπορεί να είναι έμμεση η μέτρηση του D-Shore αλλα κάτω απο προϋποθέσεις μπορεί να δώσει μια ένδειξη αντοχής.    

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το υλικο αναπτυξης κρυσταλλων θα το εφαρμόσω εξωτερικα των τοιχων. Είναι η μέθοδος με τισ ενέσεις που ανέφερα αρχικά αν δεν κάνω λάθος. Οι τοίχοι είναι παλιοι και η συνδετική ύλη όπως λες είναι σαν χώμα. Ίσως με μια αρμολογιση ενισχυθεί κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το υλικο αναπτυξης κρυσταλλων θα το εφαρμόσω εξωτερικα των τοιχων. Είναι η μέθοδος με τισ ενέσεις που ανέφερα αρχικά αν δεν κάνω λάθος. Οι τοίχοι είναι παλιοι και η συνδετική ύλη όπως λες είναι σαν χώμα. Ίσως με μια αρμολογιση ενισχυθεί κάπως.

 

λέγοντας τα παραπάνω καταλαβαίνεις οτι το πρόβλημα σου είναι ήδη σοβαρό. Στην περίπτωση ολικής αποδόμησης της συνδετικής κονίας η ανάπτυξη κρυστάλλων δεν πρόκειται να σε βοηθήσει πουθενά. Αρμολόγιση και κάποια τσιμεντοενέματα ειναι η ενδεδειγμένη λύση. Στο ένεμα μάλιστα μπορεί να μπει και υλικό ανάπτυξης κρυστάλλων σε περίπτωση που η πηγή της υγρασίας δεν μπορεί να περιοριστή με άλλα μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη δουλειά οι τσιμεντοενέσεις; γίνονται με απλά μέσα ή χρειάζονται ειδικά εργαλεία...φαντάζομαι θα πάει ο κούκος αηδόνι ε; μιλάμε για ένα τοίχο 4,5 x 3m. θα μου πείς όσο και να κοστίζει πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ το κόστος είναι σχετικά μικρό και χρειάζονται κάποια εργαλεία αλλα βασικά γνώση του εργολάβου. Για τοίχο 4,5 x 3 χ 0,7m το κόστος είναι γελοίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.