Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με υπεύθυνη δήλωση η άδεια λειτουργίας επιχείρησης


Engineer

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

περί αρχείων τεκμηριώσεως:

 

Δεν είναι ευθύνη μας η τήρηση των αρχείων, ωστόσο μπορούμε απλά να κάνουμε μία ενημέρωση, άλλωστε ακόμα και τους υγειονολόγους να ρωτήσετε δεν μπορούν να σας κατατοπίσουν. Ο ενδιαφερόμενος δύναται να τηρεί όλα τα αρχεία εκτός - μετά βεβαιότητος - από το αρχείο Απεντομώσεως-Μυοκτονίας. Θα απευθυνθεί σε κάποια εταιρεία από αυτές που αναλαμβάνουν την τήρηση των αρχείων τεκμηριώσεως. Ενδέχεται και το αρχείο Καθαριότητος και Απολυμάνσεως να μη δύναται να το τηρεί εφόσον π.χ. απαιτείται να γίνεται Επικύρωση και Επαλήθευση με τα κατάλληλα τεστ (έλεγχος υπάρξεως ATP με λουμινόμετρο, δειγματοληψία και επώαση δείγματος, swab tests κ.λπ.). Και εδώ τίθεται το μεγάλο ερώτημα !! Ποιά αρχεία πρέπει να τηρεί η εκάστοτε επιχείρηση και ποιό το περιεχόμενο εκάστου αρχείου ; Η απάντηση δεν είναι εύκολη. Έχουν εκδοθεί ΚΥΑ, Εγκύκλιοι επί Εγκυκλίων και το θέμα δεν είναι απολύτως και μονοσήμαντα ξεκαθαρισμένο. Ωστόσο, ο ΕΦΕΤ ήδη επιβάλλει πρόστιμα για ελλιπή τεκμηρίωση εδώ και πάνω από ένα έτος. 2000 Ευρώ η ελάχιστη κύρωση. Οι εταιρείες τηρήσεως γνωρίζουν κάτι παραπάνω άραγε ; Δε γνωρίζουν αλλά όποιους αναλαμβάνουν είναι προστατευμένοι ; Με τη συχνότητα των ελέγχων τι συμφέρει ; Να τα τήρεις όπως μπορείς και ας "φας" κανένα πρόστιμο αντί να πληρώνεις τις εταιρείες τηρήσεως ; Ακόμα και οι ευσυνείδητοι και ικανοί επιχειρηματίες με διάθεση να πράττουν ορθά χωρίς να χρειάζεται να απευθυνθούν κάπου - κατά το δυνατόν - και επιθυμώντας να πληρούν όλους τους υγειονομικούς όρους πέφτουν σε σύγχυση. Συνεπώς, όχι απλά δεν είναι ευθύνη μας αλλά θεωρώ ότι δε δυνάμεθα να παράσχουμε τέτοιες υπηρεσίες.   

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

apier....έλεος ό,τι περιλαμβάνεται στην άδεια γνωστοποίησης δεν είναι ευθύνη του μηχανικού ! Έχεις κάνει γνωστοποίηση ? Ο Δήμος σου δίνει ένα έντυπο όπου τικάρεις κάποια πράγματα.

 

Στις ευθύνες του μηχανικού περιλαμβάνονται μόνο τα κτιριολογικά και η πυροσβεστική ! 

 

Τα περί αρχείων με 6 φακέλους είναι ευθύνη του υγειονομικώς υπεύθυνου

 

Η φορολογική έναρξη κ.τ.λ. είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη !

 

Μην ρίχνουμε ευθύνες στους εαυτούς μας που δεν υπάρχουν. 

 

Επίσης η πυροσβεστική και να θες...δεν σου πιστοποιητικό πυρασφάλειας σε τέτοιες περιπτώσεις. Δϊνει μόνο όταν είναι δικαιολογητικό και το ζητάει κάποια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες ότι 'ο πελάτης θα πει ότι δεν του είπες';

Του λες ότι χρειάζεται 2 6κιλους, 1 ΠΕ, 1 έξιτ... τα βάζει... υπογράφεις!

(αφού ελέγξεις και την παθητική)

Και αν δεν τα βρει η πυροσβεστική, ποιον νομίζεις ότι θα γλεντήσει; Εσένα;

Σιγά να μην πηγαίνω και κάθε πρωί να βλέπω...

 

Τα κουτάκια αυτά τα συμπληρώνει ο ιδιοκτήτης, είναι δική του ευθύνη.

Η δική σου σταματά σε ότι αναφέρεται στην Υ.Δ.

 

Το σίγουρο είναι ότι θα τον ενημερώσω, αλλά μέχρι εκεί!

 

Υ.Γ. Αλήθεια, για ποιο λόγο να κάνεις και μελέτη παθητικής;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα που πουλάνε καφέ σε περαστικούς περιλαμβάνονται στις δραστηριότητες της ΚΥΑ 34824 ; 

 

Αν όχι, με ποια διάταξη αδειοδοτούνται ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι Συνάδελφοι,

 

@sdim Πιθανολογώ ότι αναφέρεσαι σε Αναψυκτήριo χωρίς Καθίσματα, άρα είσαι Κατηγορία IV, Υποκατηγορία Α, Περίπτωση 1 της ΥΔ 96967 και τα δικαιολογητικα καθώς και η διαδικασία εκδόσεως αδείας ιδρύσεως και λειτουργίας περιγράφονται στην ΚΥΑ ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.2.1/31600. Θα σε παραπέμψω και στον Οδηγό του forum εδώ: http://tinyurl.com/patp6p2

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

apier....έλεος ό,τι περιλαμβάνεται στην άδεια γνωστοποίησης δεν είναι ευθύνη του μηχανικού ! Έχεις κάνει γνωστοποίηση ? Ο Δήμος σου δίνει ένα έντυπο όπου τικάρεις κάποια πράγματα.

αν εννοείς ότι σου δίνω την εντύπωση ότι δεν έχω κάνει, μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε. 

ακριβώς επειδή έχω κάνει μερικές, το έχω αντιληφθεί το έντυπο που λες, και το έχω διαβάσει και λίγο.

 

Στις ευθύνες του μηχανικού περιλαμβάνονται μόνο τα κτιριολογικά και η πυροσβεστική ! 

Τα περί αρχείων με 6 φακέλους είναι ευθύνη του υγειονομικώς υπεύθυνου

Η φορολογική έναρξη κ.τ.λ. είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη !

είπα εγώ ότι θα του κάνω έναρξη; 

 

Μην ρίχνουμε ευθύνες στους εαυτούς μας που δεν υπάρχουν. 

ακριβώς επειδή έχω κάνει μερικές, έχω διαπιστώσει επίσης ότι ο πελάτης σπάνια ασχολείται, και τα περιμένει όλα έτοιμα, "με το κλειδί στο χέρι"

ανεξάρτητα από τις επίσημες ευθύνες του μηχανικού.

κι επειδή εγώ είμαι σε μία αγορά που τους βλέπω όλους τους πελάτες και εν δυνάμει πελάτες κάθε μέρα στο δρόμο, 

δεν έχω την πολυτέλεια να περιορίζομαι στις τυπικές ευθύνες και να τους διώχνω.

 

Επίσης η πυροσβεστική και να θες...δεν σου πιστοποιητικό πυρασφάλειας σε τέτοιες περιπτώσεις. Δϊνει μόνο όταν είναι δικαιολογητικό και το ζητάει κάποια αρχή.

μα δεν είπα ότι θα πάρεις πιστοποιητικό. Είπα ότι πρέπει να του βάλεις  τις μελέτες μέσα στο φάκελο

(η παθητική έχει νόημα σε κάποιες περιπτώσεις, όταν η κάτοψη δεν συμφωνεί με την άδεια και προκύπτει από ρύθμιση ας πούμε)

 

ούτε και είπα βέβαια ότι θα του τηρώ τα βιβλία ή τους φακέλους ή οτιδήποτε.

θα του δώσω τα απαραίτητα, κι ας κάνει ότι νομίζει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

η ΒΚΧ δεν έχει σχέση με την προέγκριση. Κακώς κατατέθηκε. Εκτός αν δεν ήταν ΒΚΧ αλλά χρήσεων, οπότε ίσως καλώς ίσως και κακώς κατατέθηκε (εξαρτάται από την περίπτωση)

η ΒΚΧ αφορά την άδεια λειτουργίας και απαιτεί ως νομιμοποιητικά όσα αποδεικνύουν τη νομιμότητα

(όπως τα είπε και ο tasxan 206 πολύ σωστά)

και βέβαια δεν αρκεί η συμπλήρωση της δήλωσης, αφού απαιτείται και το σχέδιο με τα σχετικά (εμβαδά, "ccp" κλπ) 

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, μια ερώτηση έχω.

Την υπευθυνή δήλωση εποπτέυοντος μηχανικού για (άδεια λειτουργίας) κατάστημα ψιλικών,τσιγάρων και τυποποιημένων τροφίμων μπορεί να την σφραγίσει μηχανολόγος μηχανικός?

Επίσης και για την κάτοψη καταστήματος που ζητάει ο δήμος ισχύει η ίδια ερώτηση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανολόγος έχει δικαίωμα να υπογράψει αρχιτεκτονικά ? Από εκεί εξαρτάται πιστεύω. Κάνεις έλεγχο ΝΟΚ και κτιριοδομικού. Το υγειονομικό θα σου πει σίγουρα να και η απάντηση του είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι σαφής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.