Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υγροποίηση εσωτερικά και εξωτερικά! τοιχοποιίας με φούσκομα και μούχλα


statik

Recommended Posts

Μετά απο θερμομόνωση οροφης δώματος με πολυουρεθάνη και εξωτερικο βαψιμο τοιχοποιίας με στοκάρισμα ολης της τοιχοποιίας-αστάρωμα-ακρ.βαφή το καλοκαίρι, μου παρουσιάστηκε υγρασία - φούσκωμα-μούχλα εσωτερικά στο σημειο τομής οροφής-τοιχοποιίας και υγροποίηση (βλεπω να κυλανε σταγονίδια και έχει αφήσει ίχνει απορροής) στην εξωτερική τοιχοποιία !

 

Εσωτερική μεριά

 

post-2519-0-51241400-1390133041_thumb.jpg

 

εξωτερική

 

post-2519-0-48916200-1390133059_thumb.jpg

 

Σίγουρα είναι φαινόμενο θερμογέφυρας.

1)Για το εσωτερικο, μπορω την άνοιξη να το καθαρίσω και να το περασω με μιά ειδική βαφή κατα υγροποίησης και μουχλας? Υπαρχει κατι τετοιο?

Μην μου πείτε την λύση της  θερμομόνωσης της τοιχοποιίας για να μην υπάρξει θεμογέφυρα, αυτο το Ξεχνάμε!

 

2) Πως σχημάτιστικε εξωτερικά υγροποίηση στον τοίχο ακομα ΔΕΝ το έχω καταλάβει. Αν δειτε προσεχτικα δεξιά  στον κιτρινο τοιχο φαινονται οι απορροές.

Αριστερα επάνω στην φώτο θα δείτε τμήμα του στεγάστου απο πολυκαρβουνικό. Σίγουρα η ύπαρξη του πολυκαρβουνικού και το στοκαρισμα με ασταρωμα του τοιχου εξωτερικά πέζουν κάποιο ρόλο του φαινομένου αλα δεν το εχω καταλαβει ακόμα.

Τι μπορω να κανω? Μονο λύση με ειδικες βαφες σκεφτομαι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Static μιας και είσαι μηχανικός αφού οι ιδιώτες σπάνια καταλαβαίνουν από αυτά και στραβομουτσουνιάζουν όταν τους τα λες  αν αποκλείσουμε πρόβλημα διαρροής ή υγρομόνωσης τότε μόνο μια είναι η επιλογή σου για να καταλάβεις το γιατί...

Να πάρεις ενα υγρασιόμετρο ένα θερμόμετρο υπερύθρων και να κατεβάσεις απο το ιντερνετ τον ψυχρομετρικό χάρτη για να βρείς το σημείο δροσού...

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΔΙΑΠΝΟΗ,

 

ΞΑΝΑ ΔΙΑΠΝΟΗ

 

ΞΑΝΑ ΔΙΑΠΝΟΗ

Link to comment
Share on other sites

Ως μηχανικος ξέρω οτι οφειλεται σε φαινομενο θερμογεφυρας οποτε εχω υγροποιηση του αερα . Δεν θελω να δωσω χρ΄ξματα για να αγορασω εξοπλισμο αλλα ρωταω οποιος ξέρει αν υπαρχει στο εμποριο ειδική βαφη που δεν επιτρεπη την υγροποιηση ή να μην δημιουρηται το παραπάνω φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πριν την μόνωση που έκανες πάνω στο δώμα υπήρχε πάλι το πρόβλημα αλλά ήταν ανοιχτό από πάνω και όπως λέει ο καθηγητής υπήρχε διαπνοή.Τώρα που έγινε η μόνωση δεν μπορεί να αποδράσει η υγρασία που είχε τόσα χρόνια μέσα η πλάκα με αποτέλεσμα να δείχνει τα σημάδια της τώρα και με συνδυασμό της θερμογέφυρας που αναφέρεις και εσύ ο ίδιος βλέπεις το αποτέλεσμα αυτό.

 

Γνώμη μου,πρέπει να καθαρίσεις όλη την βαφή από την οροφή,να το αφήσεις για κάποιες μέρες έτσι ώστε να αναπνεύσει η πλάκα και μετά να συνεχίσεις την διαδικασία στοκαρίσματος και βαφής με τα ειδικά χρώματα και αστάρια που αναφέρεις...

 

Κύριε καθηγητά ως νέος μηχανικός,έχω λανθασμένη άποψη ή σωστή?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Στην διαδικασία κάπου μπλόκαρε την διαπνοή. Εαν μας πει τα υλικά, την περιοχή και την σειρά πιο συγκεκριμένα μπορούμε να δούμε και ποιο επέδρασε καταλυτικά.

 

Στο εμπόριο υπάρχουν βαφές ανοικτής διαπνοής για εσωτερικούς χώρους που είναι και υποχρεωτικός τύπος σε πολλές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Mηχανικοι και καθηγητες. Καλα με την διαπνοη να το καταλαβω. Εξωτερικα (φωτο 2) ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ το φαινομενο? Ειναι δυνατον ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ να εχω φαινόμενο υγροποίησης? Σας παρακαλώ κοιτάξτε προσεκτικά την κάτω φωτογραφία (εξωτερικός τοίχος) - φαίνοται ίχνη απορροής υγρασίας. Στη φωτο δεν φαίνεται καθαρά, στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο έντονο.

Οτι αφορα τα υλικά και στρωσεις.

α)Εξωτ.τοιχος.

Μπτατικο τουβλο και επιχρισμα. Εξωτερικα πανω απο το επιχρισμα εγινε (το καλοκαιρι)στοκαρισμα-ασταρωμα-βαψιμο με ακριλυκο. Ακροβως επανω και καθετα στον τοιχο (βλεπε φωτο) υπαρχει στεγαστρο (προεκταση της πλακας) απο πολυκαρβουνικό .

Χωρις να ειμαι ειδικος,  λογω του πολυκαρβουνικό το οποιο ειναι τελειος αδιαπεραστο σε υγρασια και λογω του στοκαρισματος-ασταροματος , πρεπει να εγλωβιζεται υγρασια η οποια αρχιζει και ρεει στον τοιχο. Αλλα απο την άλλη πως μπορει να γινει αυτό αφου ειμαστε σε εξωτερικο χώρο που το χτυπαει ο αέρας.

 

β)οροφη

Οπλισμ.σκυροδεμα 10 εκ. καλυμενο εξωτερικα με πολυουρεθανη (επεσε ψεκαστή το καλοκαιρι) παχους 3 εκ. Προστατευεται απο τον ήλιο με μια επάληψη πίσσας και πανω απο την πισσα επεσε περλομπετον για τις ρύσεις.

 

Περιοχη Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Mηχανικοι και καθηγητες. Καλα με την διαπνοη να το καταλαβω. Εξωτερικα (φωτο 2) ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ το φαινομενο? Ειναι δυνατον ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ να εχω φαινόμενο υγροποίησης? Σας παρακαλώ κοιτάξτε προσεκτικά την κάτω φωτογραφία (εξωτερικός τοίχος) - φαίνοται ίχνη απορροής υγρασίας. Στη φωτο δεν φαίνεται καθαρά, στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο έντονο.

Οτι αφορα τα υλικά και στρωσεις.

α)Εξωτ.τοιχος.

Μπτατικο τουβλο και επιχρισμα. Εξωτερικα πανω απο το επιχρισμα εγινε (το καλοκαιρι)στοκαρισμα-ασταρωμα-βαψιμο με ακριλυκο. Ακροβως επανω και καθετα στον τοιχο (βλεπε φωτο) υπαρχει στεγαστρο (προεκταση της πλακας) απο πολυκαρβουνικό .

Χωρις να ειμαι ειδικος,  λογω του πολυκαρβουνικό το οποιο ειναι τελειος αδιαπεραστο σε υγρασια και λογω του στοκαρισματος-ασταροματος , πρεπει να εγλωβιζεται υγρασια η οποια αρχιζει και ρεει στον τοιχο. Αλλα απο την άλλη πως μπορει να γινει αυτό αφου ειμαστε σε εξωτερικο χώρο που το χτυπαει ο αέρας.

 

β)οροφη

Οπλισμ.σκυροδεμα 10 εκ. καλυμενο εξωτερικα με πολυουρεθανη (επεσε ψεκαστή το καλοκαιρι) παχους 3 εκ. Προστατευεται απο τον ήλιο με μια επάληψη πίσσας και πανω απο την πισσα επεσε περλομπετον για τις ρύσεις.

 

Περιοχη Αθηνα.

 

α) Γιατί βλέπεις εγκλωβισμό της υγρασίας και όχι απλή διαβροχή. Θεωρώ οτι η έξω δεν έχει σχέση με την μέσα. Εαν είχε θα έβλεπες αποδόμηση της βαφής με blistering. 

 

β) Με λίγα λόγια δεν έχεις καμία διαπνοή. Επειδή υπάρχει σίγουρα θερμογέφυρα και άρα υδρο-γέφυρα στην ακμή εμφανίζετε το πρόβλημα.

 

Σαν λύση ανάγκης θα πρότεινα να μπει ενας εξαεριστήρας στην πλάκα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.