Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπεύθυνος μηχανικός σε κατάστημα με πυροσβεστική είδη


peratis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κάποιος την έννοια του αρμόδιου ατόμου; Έμαθα πως αφορά καταστήματα με πυροσβεστικά είδη κ αφορά μηχανικούς (ηλ ή μηχ) που έχουν την ευθύνη ελέγχου του εξοπλισμού.

 

Τίποτα πιο συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Που αναφέρεσαι σχετικά με την έννοια του αρμόδιου ατόμου και τα πυροσβεστικά ειδη ?

 

Για δώσε να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Θα το μεταφέρω όπως μου ειπώθηκε από άνθρωπο που έχει κατάστημα τέτοιο

 

Κάθε κατάστημα λοιπόν απαιτείται να συνεργάζεται με έναν ηλ/μηχ ο οποίος θα υπογράφει ότι οι πυροσβεστήρες που παρελήφθησαν είναι όπως αρμόζει κ σύμφωνα με τα πιστοποιητικά τους. Αν όχι, επιστρέφονται.

 

Αυτό το παράδειγμα μου έδωσε ο ίδιος. Παρακολουθείς κάποια σεμινάρια και μετά δίνεις κάποιες εξετάσεις και αποκτάς αυτή την πιστοποίηση αρμόδιου ατόμου.

 

Είναι μία έννοια που δεν είχα ακούσει και την ανέφερα προς γνώσιν και των υπολοίπων συναδέλφων....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, δηλ σε κατάστημα πώλησης πυροσβεστικών συστημάτων και αναγόμωσης πυροσβεστήρων

 

Δεν ήξερα οτι απαιτείται τέτοια διαδικασία αλλα με τόση νομοθεσία που έχει κυκλοφορήσει τα 2-3 τελευτία χρόνια, έχω χασει το μπούσουλα....

Link to comment
Share on other sites

 Παρακολουθείς κάποια σεμινάρια και μετά δίνεις κάποιες εξετάσεις και αποκτάς αυτή την πιστοποίηση αρμόδιου ατόμου.

 

....Για να ελέγχεις πυροσβεστήρες στο κατάστημα.....Κάπως χλωμό το κόβω...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μηχανολογο μηχανικο τε που το κανει. Κι εγω παραξενευτηκα στην αρχη. Περισσότερα δεν γνωρίζω. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει, ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Για να πουλας πυροσβεστηρες απλα σαν εμποριο δεν χρειαζεται τιποτα. Για να τους ελεγχεις ομως καθε χρονο που χρειαζονται κ.λ.π χρειαζεσαι πιστοποιηση πχ εβεταμ. Αν εισαι πτυχιουχος γλυτωνεις καποιες ωρες στο σεμιναριο και δινεις.. Αν δεν εχεις τελειωσει τιποτα χρειάζονταν οταν εδωσα απλα προϋπηρεσία να εχεις 2 χρονια αν θυμαμαι καλα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.