Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση για τον έλεγχο έργων και εργασιών δόμηση


nik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όλο το στατικό κομμάτι του ελέγχου το κατήργησαν. Ο λόγος άγνωστος.

 

Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση η αλλαγή λεκτικού σε σχέση με την απόφαση 9875 η οποία καταργήθηκε.

Στην τότε απόφαση έγραφαν

οι πλάγιες αποστάσεις που εμφανίζονται στα υποβαλλόμενα σχέδια

 

στην τωρινή απόφαση γράφουν:

οι πλάγιες αποστάσεις  στις θέσεις που εμφανίζονται στα υποβαλλόμενα σχέδια.

 

 Έστω ότι έχω από μια κορυφή του περιγράμματος ορίσει απόσταση από 2 άλλες κορυφές (σταθερά) του οικοπέδου. Αν καταλαβαίνω σωστά λέει ότι θα πρέπει ο ελεγκτής να μετρήσει τις αποστάσεις στα σημεία που ο μελετητής έχει βάλει ;

Link to comment
Share on other sites

Καλή παρατήρηση Pavlos33.

 

ΥΓ. Αν δεις ότι λείπει μία κολώνα, δεν πειράζει έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Υποτειθεται οτι ο ΕΔ οριστηκε για να "ελεγχει" κατα ποσο ο επιβλεπων κανει τη δουλεια του.

 

Οταν πας πχ μετα απο 30 χρονια να ενισχυσεις ενα κτηριο, τι να τον κανεις τον περιβαλλον χωρο, αν δεν εχεις σχεδια "ως κατασκευατηκε" και δεν ξερεις τι θεμελιωση εχει???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αλλά μου στερεί το δικαίωμα της εκ των υστέρων ενημέρωσης φακέλλου αν θέλω να τροποποιήσω τη θεμελίωση λόγω παραμέτρων που ανακάλυψα μετά την εκσκαφή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λες συνάδελφε; Να κάνεις πρώτα την ενημέρωση και μετά να ζητήσεις έλεγχο. Άσε που μπορεις να κάνεις ενημέρωση και μετά τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, την άποψή μου είπα... Δε σε προσέβαλα...

Κατά την φάση της κατασκευής ο επιβλέπων πρέπει να έχει δυνατότητες ευελιξίας. Ειδικά στη φάση της θεμελίωσης. Αυτή είναι η άποψή μου. 

Ο μελετητής και ο επιβλέπων μπορεί να έχουν ασχοληθεί ώρες ατελείωτες με ένα έργο. Ο ελεγκτής πάει για λίγο. Δεν μπορεί να έχει ποτέ την πλήρη εικόνα...

Την ευθύνη πρέπει να την έχει ο μελετητής και ο επιβλέπων. Όχι να επιμερίζεται...

Όταν γράφουμε κάτι συνάδελφοι, αυτό είναι μία άποψη. Δε σημαίνει ότι την επιβάλλουμε. Συζήτηση γίνεται. Χαλαρώστε και λίγο... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.