Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Mπαταρίες για total station


Kane

Recommended Posts

Κύριοι καλημέρα

 

Πολλή ένταση δημιουργήθηκε πάλι, ίσως όχι άδικα. Για μια ακόμη φορά θα πάρω θέση επώνυμα, ως πιστοποιημένος τεχνικός της Leica, με 10ετή εμπειρία.

Η αλήθεια είναι πως οι κατασκευαστές πουλάνε πολύ ακριβά τις μπατταρίες. Είναι όμως επίσης αλήθεια πως η ποιότητα είναι πολύ υψηλή. Σαφώς οι κατασκευαστές τοπογραφικών οργάνων δεν έχουν δικά τους εργοστάσια παραγωγής πμεταριών. Τις προμηθεύονται από άλλους, οι οποίοι όμως τις κατασκευάζουν με πολύ αυστηρές προδιαγραφές και υπόκεινται σε αυστηρούς ελέγχους.

Οι επίσημες μπατερίες, δεν είναι απλώς κουτιά με στοιχεία, οι περισσότερες έχουν ενσωματψμένα κυκλώματα για να "μιλάνε" με τα όργανα.Οι Κινέζικες μποατταρίες, ή οι μπαταρίες μαιμού δεν έχουν ούτε την ίδια ποιότητα κατασκευής, ούτε υπόκεινται σε ελέγχους, ούτε περιλαμβάνουν τα εν  λόγω κυκλώματα.

 

Τώρα αν τα παραπάνω δικαιολογούν τη διαφορά τιμής, μάλλον θα το κρίνει ο καθένας μόνος του. Εγώ αυτό που έχω να καταθέσω είναι πως εμείς στη METRICA είχαμε προσπαθήσει στο παρελθόν αν φέρουμε φθηνότερες μπαταρίες και το μετανιώσαμε πικρά, γιατί το ποσοστό αποτυχίας τους ήταν τραγικό. Οπότε προτιμάμε να μας θεωρείτε ακριβούς παρά αναξιόπιστους. Επιπλέον ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν προτείνουμε την αντικατάσταση στοιχείνα σε σύγχρονες μπαταρίες ιόντων λιθίου. Όποιος τεχνικός το προτείνει αυτό είναι μάλλον ανεύθυνος απέναντι στο όνομα και της εταιρίας που εργάζεται.

 

Μην ξεχνάτε πως οι μπαταρίες δεν είναι απλώς αναλώσιμα τα οποία δεν έχουν και πολύ σημασία. Μία καλή μπαταρία μπορεί να κάνει τη διαφορά μεταξύ του "Δουλεύω στο πεδίο ή πηγαινοέρχομαι άπραγος". Τα σωστά και ποιοτικά παρελκόμενα είναι το ίδιο σημαντικά με ένα καλό όργανο. Αυτό ισχύει και για τα τρικόχλια και για τα πρισματα και για τους τρίποδες και για τις κάρτες μνήμης.

 

Τέλος, δεν θέλω να μιλήσω για άλλες εταιρίες, αλλ΄στη METRICA η έννοια του υπερκέρδους δεν υφίσταται και αυτό μπορείτε να το διαπιστώσετε αν συγκρίνετε τιμές Leica με άλλες χώρες της Ευρώπης.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να συμφωνήσω και εγώ με το πιο πάνω ποστ του anto_n , γιατί είμαι παθών Είναι ακριβώς όπως τα γράφει καλύτερα να απευθυνθείτε στην αντιπροσωπία του κάθε οργάνου για την αλλαγή των μπαταριών σας Μπορεί να πληρώσετε κάτι παραπάνω , αλλά η διάρκεια ζωής της μπαταρίας θα είναι και μεγαλύτερη Κάτι ξέρω που το λέω , αφού όπως είπα την πάτησα όχι μια αλλά δυο φορές και δεν το ξανακάνω (βέβαια σε εφεδρική μπαταρία το έκανα αλλά τελικά αποδείχθηκε λάθος επιλογή και τις δυο φορές αφού μετά που έκανα το σωστό πλέον η μπαταρία κράτησε πολύ παραπάνω και κατά την χρήση και συνολικά σε διάρκεια ζωής )

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να υπενθυμίσω ότι καλό είναι όταν δεν χρησιμοποιείται το όργανο, να βγάζουμε τις μπαταρίες και να τις βάζουμε στο...ψυγείο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή απο μένα ξεκίνησα και δεν έγραψα, στην ίδια την αντιπροσωπεια άλλαξα εγώ τα στοιχεία της μπαταρίας με κόστος 1/3 σχεδόν απ'την αγορά καινούργιας.

 

Υπενθυμίζω πως αν ειχα όργανο οπως πχ τα λεικα που παιρνουν εσωτερική μπαταριούλα δεν θα χα θέμα, μιας και ειναι πολυ φθηνές, κάνα 80ρι ευρώ αν θυμάμαι καλα. Στο δικό μου όμως όργανο, είναι ολόκληρη κατασκευή/τμήμα του οργάνου με τα ip , τις φλάντζες κτλ...αλλά 350ε παιδιά για μπαταρία ΔΕΝ δίνονται.

 

Με λιγότερα χρήματα, έχω πλέον 2 μπαταρίες με καινούργια στοιχεία. Και λιγότερο να μου κρατήσουν κερδισμένος έιμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπαταρίες για Stonex Total Station STS να απευθυνθώ στόν προμηθευτή ή υπάρχει φτήνοτερη λύση. Έχουν αρχίσει και 2 σιγά-σιγα να δείχνουν σημάδια φθοράς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις τα στοιχεία των μπαταριών. 

Ίσως και με καλύτερες (μεγαλύτερα Amh). 

Εγώ έχω χρόνια να αγοράσω "εργοστασιακές" μπαταρίες. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα , εχω το Stonex Sts απο το 2009.

Κοστος μπαταριων γνωριζουμε;

Τις φορτισα και τις αναβω το οργανο και σε 5 λεπτα σβηνει.

Θα τηλεφωνησω να δω το κοστος απο εκει που το αγορασα.

 

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , εχω το Stonex Sts απο το 2009.

Κοστος μπαταριων γνωριζουμε;

Τις φορτισα και τις αναβω το οργανο και σε 5 λεπτα σβηνει.

Θα τηλεφωνησω να δω το κοστος απο εκει που το αγορασα.

 

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτη εδω τη μπαταρια εχει :

86d7c308d138950ee655f77073b267a2.jpg

Ειναι 5ΑΑ της Sanyo ,Ni Mh 2700maH 6V

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη εδω τη μπαταρια εχει :

86d7c308d138950ee655f77073b267a2.jpg

Ειναι 5ΑΑ της Sanyo ,Ni Mh 2700maH 6V

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πηγα σε καταστημα με ηλεκτρονικα 25 € η μπαταρια, ακριβως ιδιες θα αντικατασταθουν.Ο φορτιστης δουλευει μια χαρα.

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.