Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κάγκελα τύπου inox (ανοδιωμένο αλουμίνιο)


Kane

Recommended Posts

Παρακαλώ του συναδέλφους κατασκευαστές, ή τους έχοντες τη γνώση περί της "νέας" αυτής μόδας, να δώσουν τα φώτα τους.

 

α) Αξίζουν τα χρήματα τους;

β) Απο μαστόρια έχω ακούσει πως "χάνουν" τη ζωντάνια του χρώματος σε 3-4 χρόνια, ειδικά αν τα βλέπει ο ήλιος και σε λιγότερο απο 10 πως "ξεφτίζουν".

Μου παν να αγοράσω μια σωλήνα και να τη συγκρίνω με κατασκευές 2-3-4 ετών για να πειστώ...

Οι κατασκευαστές πάλι, μιλούν για 10ετή εγγύηση και συναφή...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ αρκετά "προκάτ" κατάσταση, σαν καινούργιο λάμπει και εντυπωσιάζει τους πελάτες, Ειδικά κοντά σε θάλασσα με το καιρό μπορεί να μην έχουν βάλει τις κατάλληλες βίδες, να σκουριάσουν και να πάει όλο στράφι. Γενικά παίζει πολύ μαιμουδιά σε αυτά. Απ'ότι έχω καταλάβει inox από inox διαφέρει. Προσωπικά όσες φορές έχω πάει να σχεδιάσω κάγκελο, δε το έχω επιλέξει. Με λιγότερα λεφτά κάνεις παπάδες με απλό σίδερο. Όρεξη να έχεις να σχεδιάσεις κάτι ωραίο. Ειδικά αν μπορείς οικονομικά να πείσεις για χρήση σκληρού ξύλου (iroko) πχ για κουπαστές κτλ μπορείς να κάνεις απ΄σιτευτα πράγματα. Μπορεί να μη λάμπουν αλλά ότι λάμπει δεν είναι ωραίο...

Link to comment
Share on other sites

Brasco, δώσε σε παρακαλώ τιμή κιλού για το AISI 316. Και μετά, πόσο θέλει εργατικά να γυαλίσει και να "στιλβώσει" ο τεχνίτης, που σημειωτέον πρέπει να έχει και καλά εργαλεία... tig κλπ, και να είναι και μερακλής. Δύσκολο το εγχείρημα.....

 

Καλό το ανοιξοίδωτο, αν πληρώνει άλλος...........

Link to comment
Share on other sites

Ακριβά τα έρμα...

 

Το κλασσικο σχέδιο με τα κατακόρυφα κωλονάκια και 5 οριζόντιες βέργες απο ανοδιωμένο αλουμίνιου περίπου 55ε/μμ , με πλεξι γκλας και μια ή 2 οριζόντιες βέργες 75ε/μμ και το ιδιο σχέδιο με γνήσιο inox...105 ε/μμ

 

Ανευ τοποθέτησης, πανηγυρικά άλλα 10ε/μμ. (αν και δεν ειναι και τόσο δύσκολα στη τοποθέτηση, αλλά λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Θα τολήσω να προτείνω μια πολύ πιο εύκολη/γρήγορη/καθαρή/φτηνή λύση για κάγκελα, ειδικά αν ένα τμήμα είναι στηθαίο (ας πούμε 40 cm σε ύψος):

 

Διπλό γυαλί (triplex), 5/5 ή 8/8, το οποίο πιάνεται ή μόνο με τακάκια τζαμιού, ή με ειδική βάση και από πάνω, σκέτο ή με κουπαστή, Όσο μεγαλύτερο το ύψος, τόσο έχει ανάγκη είτε της κάτω βάσης ή/και της κουπαστής.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή έχω ήδη αναφερθεί. Είναι τα 75ε/μμ.

 

Ομως μιλάμε για κάγκελα άνευ στηθαίου (στη περίπτωση μου). Συνεπώς ύψος 1.05 περίπου. Απο την άλλη μπορείς να αφαιρέσεις απ'το σχέδιο τις 1-2 οριζόντιες βέργες και να αφήσεις μόνον το πλεξιγκλας (διπλό γυαλί, χάνομαι λιγο με αυτά) και τη κουπαστή.

Εκεί άντε να πέσει το κόστος ακόμη λίγο.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα προκατ ανοξειδωτα (για να μην εχεις συγκολητη κατα την τοποθετηση) κατα τη γνωμη μου ειναι απο τα πλεον αντιαισθητικα καγκελα.

ειναι στο συνολο τους χοντροκομμενα ενω τελικα απο συναρμογη ειναι απο μετρια μεχρι χαλι μαυρο. 

ακομα χειροτερα τα αλουμινιου

 

οπως ειπε ο brasco , η 316L συγκολλητο σατιναρισμενο/γυαλισμενο η κατι αλλο εστω και τσιμεντο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.