Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πολιτικοί μηχανικοί - Μέλλον...λαμπρό;


mpalie

Recommended Posts

Επίσης σίγουρο δεν είναι τίποτα παρά μόνο αν μεμψιμοιρείς κατ εξακολούθηση  για αυτό ….

 

Σύμφωνοι, υπάρχουν κι ανατροπές στη ζωή. Αλλά όταν κάτι το ονομάζουμε σίγουρο κρίνουμε από τα μέχρι τώρα στατιστικά.

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε ότι οι σπουδές κρατάνε 5 χρόνια το λιγότερο συν 2 χρόνια στρατό σύνολο 7 χρόνια Ποιος μπορεί να κάνει πρόβλεψη , τι θα γίνει μετά από 7 χρόνια σε έναν κόσμο ευμετάβλητο και με ραγδαίες τεχνολογικές εξελίξεις Τα ίδια έλεγαν το 1985 που μπήκα εγώ και ευτυχώς δεν έδωσα σημασία τότε Τα ίδια ακούγονται και τώρα Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος ποτέ δεν σταματά να φτιάχνει έργα , μπορεί να φρενάρει κάποια διαστήματα αλλά κάποια στιγμή η ζωή συνεχίζεται άσε που  μερικές φορές έρχεται και η ανθρώπινη βλακεία και τα γκρεμίζει (κακή ώρα  στην Γάζα) και τότε υπάρχει ακόμη περισσότερη δουλειά 

Link to comment
Share on other sites

Τι ΠΜ τώρα, γιατί να δηλώσει κανείς αυτή τη σχολή δεν βλέπει στον περίγυρο του? Αφού είναι κατ'εξοχήν επάγγελμα ανάπτυξης και οικοδομής. Θα πάει ο άλλος μπας και σε 5-6 χρόνια ή θα συμβουλέψει ο άλλος το παιδί του τη στιγμή που η αγορά εργασίας του αντικειμένου είναι πεθαμένη, πλάκα κάνουμε? Να κάνει αυθαίρετα και δηλώσεις να περνάει η ώρα και ψωμί μηδέν?

Οι άλλοι που δηλώνουν ΜΜ, ΗΜ που έχουν υψηλότερες βάσεις έχει μια λογική των περισσότερων επιλογών και φυσικά της επιλογής του εξωτερικού μιας και οι σχολές "κουμπώνουν" στην ζήτηση για υψηλή τεχνολογία και ενέργεια... Βέβαια όποιοι ακολουθήσουν το δρόμο των κατασκευών-μελετών-οικοδομής τους έφαγε η μαρμάγκα...

Στα αντίστοιχα ΤΕΙ δεν περνάει ούτε από έξω κανείς που λέει ο λόγος...

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε ότι οι σπουδές κρατάνε 5 χρόνια το λιγότερο συν 2 χρόνια στρατό σύνολο 7 χρόνια Ποιος μπορεί να κάνει πρόβλεψη , τι θα γίνει μετά από 7 χρόνια σε έναν κόσμο ευμετάβλητο και με ραγδαίες τεχνολογικές εξελίξεις Τα ίδια έλεγαν το 1985 που μπήκα εγώ και ευτυχώς δεν έδωσα σημασία τότε Τα ίδια ακούγονται και τώρα Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος ποτέ δεν σταματά να φτιάχνει έργα , μπορεί να φρενάρει κάποια διαστήματα αλλά κάποια στιγμή η ζωή συνεχίζεται άσε που  μερικές φορές έρχεται και η ανθρώπινη βλακεία και τα γκρεμίζει (κακή ώρα  στην Γάζα) και τότε υπάρχει ακόμη περισσότερη δουλειά 

 

σ' αυτό συμφωνώ. Εγώ πέρασα ΠΜ στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας, όταν ακόμα μεσουρανούσε η εποχή της πληροφορίας και οι ΠΜ ήταν δευτεράντζα σε σχέση με τους Η/Υ. Στα μέσα των σπουδών μου ξαφνικά ανεβήκαμε πολύ και το μέλλον φαινόταν λαμπρό. Υπήρχαν δουλειές ακόμα και για μας τους φοιτητές! Μόλις πήρα πτυχίο γράφτηκα στο ΤΕΕ και μπήκα αμέσως ενθουσιασμένος στο στρατό για να ξεμπερδέψω και να ξεκινήσω αμέσως δουλειά μιας και το μόνο που μετράει είναι η εργοταξιακή εμεπιρία, όταν όμως βγήκα είχε ξεφουσκώσει το πράγμα και η απόρριψη πήγε και συνεχίζει ακόμα να πηγαίνει σύννεφο...

 

συμφωνώ και στα περί κυκλικότητας του επαγγέλματος και λογικά θα έρθουν οι καλύτερες μέρες, ωστόσο όταν η εποχή παρακμής σε πιάσει στα νιάτα σου, κινδυνεύεις να χάσεις τη σειρά και όταν ξαναφτιάξουν τα πράγματα να μην απολαύσεις κανένα όφελος. αυτό δηλαδή παθαίνει η δική μου γενεά.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο... πώς μπορούμε να διαγράψουμε ένα παραπανίσιο ποστ? πχ το προηγούμενο και το παρόν θα θελα να συγχωνευτούν για να μη φαίνονται άσχημα. και το πιο πάνω να το σβήσω τελείως γιατί δε χρειάζεται.

 

Τι ΠΜ τώρα, γιατί να δηλώσει κανείς αυτή τη σχολή δεν βλέπει στον περίγυρο του? Αφού είναι κατ'εξοχήν επάγγελμα ανάπτυξης και οικοδομής. Θα πάει ο άλλος μπας και σε 5-6 χρόνια ή θα συμβουλέψει ο άλλος το παιδί του τη στιγμή που η αγορά εργασίας του αντικειμένου είναι πεθαμένη, πλάκα κάνουμε? Να κάνει αυθαίρετα και δηλώσεις να περνάει η ώρα και ψωμί μηδέν?

Οι άλλοι που δηλώνουν ΜΜ, ΗΜ που έχουν υψηλότερες βάσεις έχει μια λογική των περισσότερων επιλογών και φυσικά της επιλογής του εξωτερικού μιας και οι σχολές "κουμπώνουν" στην ζήτηση για υψηλή τεχνολογία και ενέργεια... Βέβαια όποιοι ακολουθήσουν το δρόμο των κατασκευών-μελετών-οικοδομής τους έφαγε η μαρμάγκα......

 

φοβάμαι ότι η κατάσταση στους ΠΜ δεν είναι θέμα business cycle, να φτιάξει δηλαδή σε καμια πενταετία. διότι τις προηγούμενες εποχές, παίζαμε για την πρώτη θέση με τους ηλεκτρολόγους Η/Υ μόνο και όχι γενικά με ηλεκτρολόγους ΣΗΕτζήδες και ΣΑΕτζήδες. τώρα είμαστε κάτω κι από τους ΧΜ. δηλαδή γίναμε σαν μηχανικοί περιβάλλοντος..

 

η σημερινή ύφεση είναι άνευ προηγουμένου και δε μπορεί σε καμία περίπτωση να συγκριθεί με τις προηγούμενες. τότε ήταν και πολύ λιγότεροι οι πτυχιούχοι και το δημόσιο δεν είχε ακόμα κορεστεί και η προσδοκία ότι θα γίνουν διορισμοί ήταν βάσιμη και τελικά πραγματοποιήθηκε, ενώ τώρα δε προβλέπεται κάτι τέτοιο.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ακόμα και εντός ελλάδος, τα ηλεκτρομηχανολογικά έχουν κάποια κινητικότητα. ίσως απλά διατηρούν τις παλιές τους δυνάμεις και απουσία των ΠΜ φαίνονται οι καλύτεροι του χωριού.

 

γενικά πάντως η μηχανολογία είναι δουλειά με διάρκεια. η κατασκευή γίνεται μια φορά στα 30-40 χρόνια. μέσα της όμως θα μπουν μηχανές που θα δουλεύουν συνεχώς επί 30-40 χρόνια.

 

όμως κι ο τομέας του ΠΜ περιέχει μη κατασκευαστικές ειδικότητες και μάλιστα πολύ καινοτόμες: διαχείριση υδατικών πόρων, απόβλητα, μεταφορές... εγώ όταν επέλεξα να γίνω ΠΜ πιο πολύ αυτά είχα στο μυαλό μου κι όχι την οικοδομή. 

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην παίρνεις πολύ θάρρος με κάποια από αυτά γιατί μπερδεύονται και άλλες ειδικότητες με πιό πολλές γνώσεις στο αντικείμενο .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Το ποιός όμως έχει τις περισσότερες γνώσεις εξαρτάται από το άτομο, όχι από το πτυχίο από το οποίο ξεκίνησε.. τις τυχόν γνώσεις των άλλων ειδικοτήτων δεν έχεις παρά να τις αποκτήσεις και συ και να τις κατοχυρώσεις και με τις σχετικές πιστοποιήσεις (πτυχία, μεταπτυχιακά κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς όμως ότι πλέον δεν ειναι εύκολο εως αδύνατο να μπεις στα χωράφια άλλων ειδικοτήτων όπως κάποτε. Με τις εξιδεικευσεις ανά σχολή, πιστοποιήσεις κτλ καταλαβαίνεις ότι ψαχνεις μια εξαιρετικα δύσκολη περίπτωση..

Τουλάχιστον ο τεχνικος κόσμος εχει σπάσει σημερα σε πολλά κομμάτια και δεν μπορείς να τα γνωρίζεις όλα. Και ο εκάστοτε εργοδότης το γνωρίζει αυτό.

Τέλος δεν μπορείς με ένα πτυχίο να αποκτήσεις γνώσεις άλλης ειδικότητας όσες πιστοποιήσεις και να κανείς.. Θα είσαι ένα κλικ παρακάτω..

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Μα δε θα πας να εξειδικευτείς σε όλες τις ειδικότητες που περιλαμβάνει το πτυχίο του ΠΜ! Μία θα διαλέξεις, και αφού εξαντλήσεις ότι μπορεί να σου προσφέρει ο χώρος του ΠΜ, θα δεις τι λένε και οι άλλοι εμπλεκόμενοι.

 

 

όσο για τους εργοδότες, δε θα σκαλώσουν εκεί, ίσα ίσα, μπορεί με ένα άτομο να επανδρώσουν δύο θέσεις...

 

απλά το κριτήριό τους όπως λες συνεχώς, είναι η γνωριμία και το ρουσφέτι.

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το έθεσες συμφωνω απόλυτα.. Είναι καλύτερο ο καθενας να ακολουθει έναν τομέα και να γίνεται όσο μπορεί καλύτερος σε αυτόν παρα να γνωριζει λίγο απο όλα και στην ουσία τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.