Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξύλινα σπίτια


ztakis

Recommended Posts

5) Την άποψη αυτή δεν την συμμερίζονται όλα τα μέλη του forum και το να ακούω και την αντίθετη άποψη το βρίσκω πολύ χρήσιμο. Όπως θα κατάλαβες είμαι και εγώ κατά της ξύλινης κατοικίας εκτός της περίπτωσης που ανέφερα παραπάνω.

Να σε ρωτήσω κάτι και ελπίζω να πάρεις πίσω την απόφασή σου να μη συνεχίσεις.

Το να χρησιμοποιείται ξυλεία από τόσο βόρεια δεν είναι αρνητικό;

Δεν θα έχει πρόβλημα η ξυλεία αυτή με τις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούν το καλοκαίρι στην Ελλάδα που ακόμα και στα βουνά ξεπερνούν τους 30°C; Δεν θα χρειάζονται σε πιο κοντινά χρονικά διαστήματα συντήρηση;

Link to comment
Share on other sites

Η αντίθετη άποψη είναι σεβαστή μόνο όταν κυμαίνεται σε κάποιο σεβαστό επίπεδο, αυτό έχω μάθει από μικρό παιδί. Οι υπερβολές και οι εντυπωσιολογίες δεν βοηθούν.

 

Όσο για την βόρεια ξυλεία, αντιπαραθέτω την νότια.. Γιατί χρησιμοποιούμε κατά κόρον αφρικανικό ξύλο σε πατώματα που πρόκειται να υποστούν μεγάλη καταπόνηση;

 

Μην κοιτάτε το θέμα με το σκεπτικό "κι εμείς έχουμε ξύλο, γιατί να πάρουμε το ξένο;"...

Μιλάμε για ΥΛΙΚΑ διαφορετικών προδιαγραφών, διαφορετικών ιδιοτήτων και διαφορετικής απόδοσης ,πάνω σε μια κοινή βάση βέβαια.

 

Αν θέλω να το θέσω πιο χαλαρά και χαριτολογώντας, πλίθα είναι η χωματόπλιθα, πλίθα και η τσιμεντόπλιθα, αλλά δεν είναι το ίδιο... Η τεχνολογία και η εμπειρία έδωσαν την τσιμεντόπλιθα, που τότε ήταν κάτι νέο και δεν το δέχονταν οι προπαππούδες μας...

Στο κάτω κάτω, τα αρχαιότερα μνημεία του κόσμου έγιναν με υλικά που μεταφέρθηκαν από πολύ μακριά (Αιγύπτιοι, Βαβυλώνιοι, Αζτέκοι, Ίνκας, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραφα για αντίθετη άποψη αναφερόμουν στη δική σου domitrispsi, αντίθετη απ' τη δική μου για τις ξύλινες κατοικίες.

Τα αφρικάνικα ξύλα ίσως είναι πιο κοντά κλιματικά στα Ελληνικά δεδομένα σε σχέση με αυτά των βόρειων χωρών. Εκείνα όμως που προέρχονται από τροπικά δάση και είναι μέσα στο νερό και την υγρασία έχουν πρόβλημα. Πχ το teak είναι καταπληκτικό ξύλο που αγαπά το νερό και το αναζητά, συνεπώς κατάλληλο για κατασκευή ιστιοπλοϊκών, αλλά όταν χρησιμοποιείται για καρέκλες και έπιπλα κήπου, θέλει κάθε χρόνο πέρασμα με λάδι για να προστατεύεται. Τα ξύλα που χρησιμοποιούνται σε δάπεδα εσωτερικών χώρων βρίσκονται σ' ένα προστατευμένο απ' τον ήλιο και τις ακραίες καιρικές συνθήκες περιβάλλον και με το λούστρο που έχουν δεν χρειάζονται τίποτα άλλο. Πολλά δε απ' τα αφρικάνικα ξύλα έχουν καλύτερες μηχανικές ιδιότητες απ' τη δρυ που είναι ένα σκληρό ξύλο.

Όταν όμως το ξύλο χρησιμοποιείται για κουφώματα ή για κατασκευή τοίχων τότε τα πράγματα αλλάζουν. Γι αυτό και έθεσα το ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καμια ειδικη γνωση απο ξυλινα σπιτια. Ομως θεωρω αδιανοητο να λεμε οτι δεν καιγονται τοσο ευκολα. Στο μπετινο αν παρει φωτια η κουζινα μπορει να καουν τα ντουλαπια και να σβησει η φωτια μονη της. Στο ξυλινο δε θα μεινει τιποτα.

Πρεπει να μην παραβλεπουμε και το γεγονος οτι εδω ειναι Ελλαδα. Αλλιως καιγεται το ξυλο με εξωτερικη θερμοκρασια 0 και αλλιως οταν το χτυπαει ο Ελληνικος ηλιος το καλοκαιρι. Αλλιως καιγεται το ξυλο οταν κραταει μια υγρασια και αλλιως οταν εχει στεγνωσει εντελως εξαιτιας των παρατεταμενων υψηλων θερμοκρασιων.

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση νομίζω γίνεται ως προς τα μεταλλικά που είναι πιο ευαίσθητα στη φωτιά. Όχι γιατί έχουν μεγαλύτερο πυροθερμικό φορτίο αλλά διότι οι μηχανικές ιδιότητες του χάλυβα επηρεάζονται περισσότερο απ' ό,τι του ξύλου.

Το ξύλο έχει σημείο αυτανάφλεξης στους 550-600°c;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω εαν στο κοστος /μ2 που προαναφεραν οι συναδελφοι ενσωματωνεται και το κοστος μεταφορας των κορμων, οπως επισης τι γινεται με την αδεια. Κυμαινεται περιπου η ιδια με τις συμβατικες κατοικιες; επειδη ειναι δυσκολη η προσβαση στο οικοπεδο του ενδιαφερομενου πελατη, κατα πως ειναι η συσκευασια των κορμων;

 

Παράβαση κανόνα για τα κεφαλαία.

Παρακαλώ μετατρέψτε τα κεφαλαία σε πεζά

Ευχαριστώ

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αν και αργησα να μπω στην κουβέντα, επειδη εχω καποιο πελατη που ενδιαφερεται για ξυλινη κατασκευη (απο Σερβία λεει) ήθελα να ρωτήσω τους συναδελφους που ειναι υπέρ των ξύλινων κατασκευών:

1)Τι γίνεται τώρα με τον ΚΕΝΑΚ με τετοιες κατασκευές?

2)Πως περνουμε αδεια ανεγερσης? Με την ιδια διαδικασια οπως με τα συμβατικα?

3)Πως περναμε την μελετη πυρασφαλειας?τι πρεπει να δειξουμε ως μετρα πυρασφαλειας στα σχεδια?πως πειθουμε την πυροσβεστικη?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Τί ακριβώς εννοείς; Η ξύλινη κατασκευή μπορεί να αφορά είτε επενδεδυμένο σκελετό ξύλου είτε κορμούς. Σε κάθε περίπτωση υπολογίζεις έτσι ώστε να είσαι εντός των ορίων του ΚΕΝΑΚ. Άλλωστε το ξύλο λειτουργεί και μόνο του ως θερμομονωτικό και οι ιδιότητες και τα χαρακτηριστικά του από αυτήν την άποψη είναι λίγο πολύ γνωστά.

 

2) Κανονική οικοδομική άδεια όπως και στα υπόλοιπα κτήρια. Το μόνο που αλλάζει είναι ο αριθμός των ενσήμων του ΙΚΑ (σκελετός από άλλο υλικό πλην σκυροδέματος).

 

3) Στις κατοικίες απαιτείται μόνο παθητική πυρασφάλεια και αυτό δεν αλλάζει τα δεδομένα νομίζω (εκτός αν μου διαφεύγει κάποια ΚΥΑ). Η παθητική στηρίζεται στην αντοχή των υλικών στη φωτιά σε σχέση με τον χρόνο. Οπότε προσπαθείς να επενδύσεις το ξύλο έτσι ώστε να επιτυγχάνεις τους χρόνους που αναφέρονται στους πίνακες. Βέβαια όταν λέω για επένδυση μπορεί να πρόκειται για κάποιο πυράντοχο βερνίκι αν αναφερόμαστε στην κατασκευή με κορμούς ή η επιλογή γυψοσανίδας και συναφών υλικών στην περίπτωση του ξύλινου σκελετού.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θυμάμαι πως είναι δύσκολο -αν όχι αδύνατο- να βγει η πυροπροστασία μόνο με ξύλο χωρίς επένδυση γυψοσανίδας και μονωτικού ανάμεσα.

Εκτός αν ο κορμός είναι 30εκ. αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.