Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξύλινα σπίτια


ztakis

Recommended Posts

Το σπίτι πρέπει να κάτσει για να πάρει τις παραμορφώσεις του. Οι ντίζες σφίγγονται μετά απο κάποιους μήνες περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Απορίες :

 

1. Μέτρα για τα κουφώματα παίρνει κανείς αφού το σπίτι "κάτσει" ?

2. Η ενδεχόμενα εσωτερική σκάλα χαράζεται αφού το σπίτι "κάτσει" ?

3. Το "κάτσιμο" σταματά ακαριαία στον ένα μήνα ή ακολουθεί μια ασυμπτωτική καμπύλη?

4. Πως πετυχαίνουμε συνθήκες Σιβηρίας στην ηλιόλουστη Ελλάδα μας?

5. Η απλή συντήρηση κάθε 7-10 χρόνια είναι πράγματι απλή?

6. Γιατί τα χωριά των ορεινών μας όγκων είναι χτισμένα από πέτρα ( ενώ το δάσος ήταν δίπλα τους και το νταμάρι απείχε )?

 

Εξηγούμαι: Δεν υποστηρίζω ούτε καταδικάζω τη δόμηση με ξύλο, και κυρίως δεν "προμοτάρω" (που πήγε άραγε το "προωθώ") άλλους τρόπους κατασκευής. Είμαι παλιός μηχανικός (με τη σύνταξη ορατή στο βάθος), και έμαθα να σέβομαι τους παραδοσιακούς τρόπους κατασκευής όλων των λαών, και πάνω απ' όλους του δικού μας.

Είναι προσαρμοσμένοι, με εμπειρία αιώνων πίσω τους, στις απαιτήσεις του περιβάλλοντός τους και στα υλικά της περιοχής τους. Π.χ. Ζαγόρια - Πήλιο - Κυκλάδες κλπ.

Δεν δέχομαι λοιπόν επ' ουδενί την μεταφορά του Φινλανδικού παραδοσιακού τρόπου κατασκευής στο ορεινό τοπίο της χώρας μας και μάλιστα με τον μανδύα της "σύγχρονης" τεχνολογίας με μόνο στόχο το εμπορικό κέρδος των εισαγωγέων. ( Ας αφήσουμε δε το γεγονός του δραστικού περιορισμού της εγχώριας απασχόλησης ).

Από αισθητική δε, όταν ζεις σε τόπο που το λιτό και απέριττο κυριαρχούσε, είναι σαν φορτηγά του Πακιστάν με χιλιάδες μπιχλιμπίδια κρεμασμένα ατάκτως.

Φαντάζομαι δε τον παλιό λαϊκό μάστορα να λέει καμαρωτά στον ιδιοκτήτη του πέτρινου σπιτιού που μόλις τελείωσε ότι θα "κάτσει" 10-15 εκατοστά σε ένα μήνα, και πως θα ξαναπεράσει να "σφίξει" τις ντίζες!

Αμέσως μετά θα βρισκόταν κρεμασμένος ανάποδα στα πάτερα της στέγης, προς γνώση και συμμόρφωση!

Αιδώς Αργείοι!

Link to comment
Share on other sites

@panos

Το συμπαγές ξύλο υπερέχει σαφώς του σύνθετου σε θέματα μόνωσης κι αντοχής...

Κι είναι ένας από τους παράγοντες που το κάνουν πιο ακριβό.

 

Για την ταχύτυτα σε σχέση με τα συμβατικά ψιλοδιαφωνώ...

Ένα ξύλινο στα 80τμ ας πούμε, από την στιγμή που θα το παραλάβεις, για να το στήσεις πάνω στην βάση, 10 μέρες είναι υπεραρκετές για να στηθεί! Τοίχοι, πατώματα, στέγη, πορτοπαράθυρα. Σε 20 μέρες το πολύ είναι έτοιμο, βερνικομένο, μονωμένο με αναμονές για πρίζες και έτοιμο γενικά για τις λοιπές εργασίες.

 

Το συντομότερο που έχουμε πραγματοποιήσει ήταν ένα σπιτάκι 60τμ κάλυψης περίπου με σοφιτα 20τμ. Σε 4 μέρες το σπίτι είχε στηθεί, με πολύ καλό κι έμπειρο συνεργείο 5 ατόμων. Το "κλείσιμο" με βερνίκια και τελικές μονώσεις χρειάστηκε άλλες 3 μέρες, σύνολο 7 μέρες. Το σπίτι πλέον είναι 15ετίας και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. Ποια συμβατική κατασκευή είναι "κλεισμένη" σε μια εβδομάδα μόλις;

Υγ: Προϋποθέτει ότι δεν έχεις άλλο εργοτάξιο να τρέχει παράλληλα και τα συνεργεία είναι έμπειρα, ενώ το σπίτι έχει ξεφορτωθεί στο οικόπεδο σωστά, όχι άλλα αντί άλλων.

 

@Δημοσθένης

Το φυσικό "κάτσιμο" δεν αντικαθίσταται με καμία τεχνική... Το ξύλο είναι "ζωντανό" υλικό, θέλει τον χρόνο του, για να μην εμφανιστούν αργότερα κακοτεχνίες... ;)

Link to comment
Share on other sites

dimitrispi μάλλον παρανόησες για την ταχύτητα κατασκευής το ίδιο πράμα λέμε πάντα βέβαια σε συνάρτηση με την ποιότητα κατασκευής, ξύλινο με ξύλινο έχει τεράστιες διαφορές πίστεψέ με.

 

@zervasgr

1. Νομίζω οτι προβλέπεται απο την αρχή και τα κουφώματα έχουν μια μορφή κύλισης στα άκρα τους.

2.Δεν το γνωρίζω καλή η απορία πάντως.

3.Προφανώς το δεύτερο όπως νομίζω φαντάζεσαι...

4.....

5. Τόσο όσο και στα συμβατικά, σκαλωσιές βαψίματα κτλ...

6. Κατανοητό.

 

Κατα τα άλλα νομίζω οι βασικές αρχές στις οποίες κινείσαι είναι τόσο βασικές που ακριβώς για αυτό δεν αμφισβητούνται (ελπίζω) απο κανέναν. Που είναι όμως οι παλιοί καλοί πετράδες πχ της Μάνης?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά ξέχασα να απαντήσω στον zervasgr... :)

 

Λοιπόν:

 

1) Όχι, όλα έχουν προβλεφθεί.

2) Ομοίως. Πολλές φορές βέβαια, όπως προανέφερα, σκοπός είναι να κλείσει το σπίτι, οπότε η σκάλα μπαίνει και μετά.

3) Θεωρητικά είναι ασυμπτωτική καμπύλη. Βέβαια το σπίτι δεν κάθεται για πάντα... Άρα στην πράξη ο πρώτος μήνας είναι ο δύσκολος...

4) Δεν κατάλαβα επ'ακριβώς... Για να απαντήσω όμως, όταν το χιόνι παγώνει πάνω στον τοίχο για περισσότερους από 2 μήνες, τι ισχύει; Οι θερμοκρασίες σε κάποιες περιοχές φτάνουν τον χειμώνα -25'C το βράδυ και -10'C το πρωί...Ή και παρακάτω τοπικά... Σε συγκεκριμένο σπίτι, στην εγκατάσταση του καλοριφέρ, κι ενάντια στις οδηγίες του προϊόντος έχει χρησιμοποιηθεί 100% αντιψυκτικό υγρό για να μην παγώνει. Είχε δοκιμαστεί αναλογία 30%νερό-70%αντιψυκτικό και πάγωνε, όσο περίεργο κι αν ακούγεται...

Ο πάγος διατηρεί χαμηλότατες θερμοκρασίες στο βουνό, δυστυχώς...

5) Όπως και στα συμβατικά... Υπάρχει μια σχετική διατάραξη της διαβίωσης από το συνεργείο και φυσικά, όπως και με τις μπογιές, περιμένεις 1-3 μέρες να στεγνώσει καλά.

6) Γιατί τότε δεν υπήρχε στην Ελλάδα η τεχνολογική εμπειρία για το ξύλο... Επίσης η πέτρα διατηρεί την θερμοκρασία, ενώ το ξύλο όχι... Για να ζεστάνεις ένα εξοχικό σπίτι από πέτρα, χρειάζεσαι τεράστια ενέργεια [δεν εννοώ απλά να "σπάσει" η υγρασία, εννοώ να μπορείς να κυκλοφορείς με τις πυτζάμες ας πούμε] και ο χρόνος να το επιτύχεις είναι τεράστιος, αρκετές ώρες. Στο ξύλο χρειάζεσαι λιγότερο από ώρα για να δημιουργήσεις ένα άνετα ζεστό περιβάλλον. Κι όλο αυτό είναι ένας από τους βασικούς λόγους που το ξύλο είναι προτιμότερο για εξοχική κατοικία, αφού το σπίτι δεν κατοικείται συνεχώς.

 

Γενικότερα:

Δεν κατηγόρησα κάποιον από εδώ για promotion άλλου είδους δόμησης. Υπονοούσα τους νέους [όχι στην ηλικία, αλλά στον χώρο] αλεξιπτωτιστές του είδους, αλλά κι αυτούς που μην μπορώντας να ανταπεξέλθουν στο ξύλο, το κατηγορούν με πραγματικά βλακώδεις δικαιολογίες κι αβάσιμους ισχυρισμούς.

Το ξύλο είναι παραδοσιακή κατοικία του βορρά. Η εμπορική ανάπτυξή του όμως στα βόρεια κράτη έγινε όταν αναπτύχθηκε η τεχνολογία του ξύλου. Δεν ισχύει το "κόβω το δέντρο, το καθαρίζω και χτίζω". Η νομοθεσία εκεί είναι υπεραυστηρή και οι προδιαγραφές ακριβείς.

Ξύλινα σπίτια έχουν και στην Αμερική, αλλά για άλλους λόγους. Όπως δείχνει η εμπειρία, τα σπίτια από ξύλο που "ταιριάζουν" κλιματικά στα ελληνικά βουνά είναι τα φινλανδικά, λόγω ποιότητας ξύλου κυρίως. Η εμπειρία μας αυτό δείχνει. Έχω επισκεφτεί σπίτια από Πολωνία, Κροατία και ΗΠΑ και διαπίστωσα σημάδια παραμορφώσεων. Κάποια σημεία έτριζαν... Κακοτεχνία; Σκέβρωμα; Δεν ξέρω...

Δεν κάνουμε μόνο ξύλινα, προς θεού... Κάνουμε και πέτρινα και συμβατικά, αλλά και συνδιασμούς υλικών... Αλλά θεωρώ προσωπικό προνόμιο που ακολουθώντας την δουλειά του πατέρα μου [από μικρός μέχρι που επέλεξα να σπουδάσω και να το ακολουθήσω σαν προσωπικό επάγγελμα] το ότι μου μετέδωσε πείρα και τεχνογνωσία στην πράξη, που ακόμα κι η θεωρία των βιβλίων αδυνατεί να αντιμετωπίσει κάποιες φορές...

Πάντα έχω τα βιβλία μου και τους ευρωκώδικες δίπλα μου, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις αυτά δεν καλύπτουν τα μικρά πρακτικά προβλήματα...

Επανερχόμενος λοιπόν, αυτούς τους μηχανικούς δεν καταλαβαίνω, αυτούς πχ που έκαναν το Λιβάδι Παρνασσού έτσι όπως είναι, σαν τεράστιος στρατώνας με εντυπωσιακές μεν, αλλά μικρές και μη χρηστικές πανομοιότυπες κατασκευές, με παντελή έλλειψη σεβασμού στην αισθητική του τόπου.

 

Αυτά, κι ελπίζω με την γενίκευση της κουβέντας να μην άφησα λανθασμένες εντυπώσεις και παρεξηγήσεις, ειλικρινά δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση!

 

:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ όταν στο forum συμμετέχουν επαγγελματίες όπως ο dimitrispsi που έχουν πολλά να μας μεταδώσουν με τις γνώσεις τους και τις εμπειρίες του προσωπικές και μη (αυτών που πέρασαν από γενιά σε γενιά).

Σε εκείνο που συμφωνώ απόλυτα είναι ότι το ξύλινο σπίτι είναι ιδανικό για χειμωνιάτικα σαββατοκύριακα στο βουνό όπου κυριαρχούν οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε ως εξοχικό (λίγες μέρες) και να το ζεστάνουμε γρήγορα.

Βέβαια, θα πει κάποιος ότι με τη σύγχρονη τεχνολογία μπορούμε μέσω διαδικτύου ή τηλεφώνου να δώσουμε εντολή στον καυστήρα να εκκινήσει 12 ώρες πριν και μετά να πάμε στο πέτρινο η από οπλισμένο σκυρόδεμα σπίτι και να το βρούμε ζεστό. Είναι όντος μια καλή λύση.

Απ' την άλλη θεωρώ ότι το μεγαλύτερο εμπόδιο στην εξάπλωση των ξύλινων κατοικιών είναι η νοοτροπία του Έλληνα που θέλει βαριά κατασκευή.

Ακόμη, υπάρχουν ζητήματα ποιότητας, ανύπαρκτων προδιαγραφών ξυλείας κ.λπ. που έχουν συζητηθεί και σ' άλλο θέμα.

Εκείνο που ως Χάρης με αποτρέπει απ' την ξύλινη κατοικία είναι η ιδέα της συντήρησης κάθε τόσο χρόνια. Έχοντας στο σπίτι μου ξύλινα κουφώματα θα έλεγα ότι ο καλοκαιρινός ήλιος της Ελλάδας είναι "καταστροφικός" για τις νότιες ειδικά όψεις και χρειάζονται συντήρηση τουλάχιστον κάθε τέσσερα χρόνια. Αντίθετα αυτά του Βορρά δεν χρειάζονται τίποτα εδώ και δέκα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λοιπόν υπομονή, διάβασα με προσοχή τις απαντήσεις, και έμεινα άφωνος.

Πρώτα απ' όλα από τη στάση των διαχειριστών στην έμμεση διαφήμιση των συγκεκριμένης προέλευσης ξύλινων σπιτιών, με ταυτόχρονη απόρριψη όλων των αλλοφύλων.

Μετά από την άποψη ορισμένων συναδέλφων ότι το κόστος των 1000 € περίπου αποτελεί λογική τιμή για αξιοπρεπή ποιότητα κατασκευής.

Δεν ξέρω βέβαια αν η τιμή αυτή περιλαμβάνει θέρμανση, ντουλάπια κουζίνας και υπνοδωματίων, πλήρες λουτρό, τζάκι κλπ.

Αλλά και έτσι ακόμη, πως να συγκρίνω αγαπητοί συνάδελφοι το κόστος αυτό με το οποίο αγοράζω κάτι με σύντομη ημερομηνία λήξης με το ελαφρά μεγαλύτερο, έστω 1200 €, μιας συμβατικής κατασκευής?

Η καταγωγή μου είναι από Φωκίδα, όπου και βρίσκομαι τακτικά λόγω δουλειάς, και καταλύω κάποιες φορές στο πέτρινο διώροφο πατρικό σπίτι της μητέρας μου, χτισμένο το 1910 σε ένα ορεινό χωριό. Πέντε γενιές έχουν χρησιμοποιήσει το σπίτι αυτό σαν μόνιμη κατοικία παλιότερα και στις διακοπές τους τώρα. Το ίδιο ισχύει για το πατρικό του πατέρα μου, χτισμένο το 1928 σε άλλο χωριό.

Μήπως τελικά περνάμε σιγά-σιγά σε άλλους τρόπους κοινωνικής και οικογενειακής συμπεριφοράς?

Είναι τάχα όνειδος για τη σημερινή οικογένεια να κληροδοτήσει στα παιδιά της μια οικογενειακή στέγη ή ,αν μπορεί, και κάποια εξοχική κατοικία?

Απ΄ότι είδα όλα αυτά τα χρόνια από τους πελάτες μου κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Που μας αφήνει αυτό λοιπόν? Να δείχνουμε στα παιδιά μας κάποιο νεότευκτο ξύλινο παράπηγμα και να αισθανόμαστε περήφανοι για το τι μέλλεται να χαρούν?

Φοβάμαι πως είναι απλώς μόδα. Σαν τα αυτοκίνητα κάμπριο, τις ξυρισμένες καράφλες, τους emo και τα γυναικεία γυαλιά ηλίου τύπου κουκουβάγιας.

Το τζάκι μου δεν χρειάζεται να κάνει πολύ υπομονή. Περιμένει αδηφάγο τα προ μερικών ετών ανεγερθέντα ξύλινα. Και είναι από παλιόξυλα τα άτιμα. Δεν είναι δρυς, πουρνάρι, πλατάνι, ελιά ή κυπαρίσσι. Ούτε τα κάρβουνά τους δεν αξίζουν.

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Και με γειά οι ντίζες.

Link to comment
Share on other sites

zervasgr προσωπικά βρίσκω τις παρατηρήσεις σου για τα ξύλινα σπίτια, πολύ εύστοχες

 

Πρώτα απ' όλα από τη στάση των διαχειριστών στην έμμεση διαφήμιση των συγκεκριμένης προέλευσης ξύλινων σπιτιών, με ταυτόχρονη απόρριψη όλων των αλλοφύλων.
οι παρατηρήσεις σχετικά με το περιεχόμενο δημοσιεύσεων γίνονται μέσω του ειδικού εικονιδίου "Αναφορά Μηνύματος"

και φυσικά διαφωνίες σχετικά με τη διαχείριση δεν γίνονται δημόσια

 

Παρακαλώ πολύ μη συνεχιστούν παρόμοια σχόλια ή απαντήσεις διότι θα αναγκαστώ να κλειδώσω το θέμα

post-990-131887222411_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία:

1) Στις τιμές περιλαμβάνονται τα πάντα. Η προσφορά είναι αναλυτικότατη.

2) Τα 1000 αφορούν κυρίως μικρά ισόγεια. Όταν μιλάμε για μεγάλα με σοφίτες, κλπ το κόστος πιθανότατα ανεβαίνει. Και φυσικά μιλάμε μόνο για το σπίτι, χωρίς το οικόπεδο, κλπ. Άρα αναλογικά είναι τα ίδια ή και λίγο ακριβότερα από τα συμβατικά.

3) Ξύλινα σπίτια 25 και πλέον ετών δεν είναι σίγουρα προϊόν μόδας.

4) Λαπωνικό πεύκο δεν το λες παλιόξυλο και σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε ελληνικό ξύλο, μιας κι αναπτύσσεται σε αντίξοες συνθήκες. Κι είναι από τους λόγους που "όσο πιο βόρεια, τόσο πιο καλά".

Επιπροσθέτως η νομοθεσία έχει προνοήσει για τα δένδρα αυτά, τόσο από άποψη προδιαγραφών, όσο κι από περιβαλλοντική άποψη, με τον απλούστατο νόμο: 1 κόβεται, 2 φυτεύονται.

5) Οι αναφορές σε emo, ξυρισμένα κεφάλια, κλπ κατακρημνίζουν το επίπεδο συζήτησης. Σταματώ εδώ, προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.