Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιφέρεια Ατικής σε Παναθηναϊκό: "Προχωρήστε στις μελέτες του γηπέδου"


Engineer

Recommended Posts

.... Δηλαδή το πρόβλημα ποιο είναι να καταλάβω...Το ποιος βάζει το χρήμα, η περιοχή? ποιο?...

 

Το πρόβλημα είναι ένα και μοναδικό.

Μια πόλη  με 4.000.000 κατοίκους μαχ χρειάζεται 2 στάδια να έχει και ας εχει δεκάδες μικρά γήπεδα περιοχών ή γειτονιές και με άλλες αθλητικές εγκαταστάσεις...

 

Στην πόλη ειναι το προβλημα, στην χωροτακτική πολιτική και οχι σε οπαδικές ανάγκες....

 

Δεν απάντησες ομως στο σενάριο που σε ρώτησα... ειλικρινά πιστεύω ότι θα πιάσουν μεγαλυτερα αξία αν στα χαρίσουν. Εσύ θα πήγενες στον Πειραιά?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χώρος υπάρχει και μελέτες είχαν γίνει και μια χαρά. Μην τρελενόμαστε τώρα λες και το 1-2 παραπάνω γήπεδα μας πείραξαν.... Στο ξαναλέω χώρος υπάρχει, όχι αόριστα αλλά με σωστές μελέτες. Ψάξτο..

 

Σιγά μην πήγαινα, 1-2 φορές όταν πηγαίνω Κρήτη, γιατί δεν έχει από Ραφήνα....Θα έπαιρνα μετοχές στον Παναθηναικό 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη για γηπεδο του παναθηναικου ακουω απο το 1987 Νομιζω περα απο πολεοδομικα και χωροταξικα στην περισταση αρμοζει το ακολουθο:

 

ειναι χορτο μαγικο
φερτε μου λιγο για να πιω
τον παο μου να ονειρευτω
και να φωναξω στο θεο
παναθα μου σε αγαπω
σαν ηρωϊνη σαν σκληρο ναρκωτικο
σαν το χας..ς το lsd παναθα μου
μαζι σου μαστουρωνει ολη η γη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε σκεπαστές και γιά μας . Τους όρους δόμησης τους είδατε ?

Επιτρέπεται η διαμόρφωση των υφισταμένων κερκίδων για την προσθήκη θέσεων καθώς και η προσθήκη νέων κερκίδων οι οποίες επαυξάνουν τη χωρητικότητα των Α.Ε.Π. και εφόσον ο αριθμός των απαιτούμενων πρόσθετων θέσεων δεν υπερβαίνει ως ποσοστό το 30% των υπαρχόντων θέσεων.
* Σε κάθε περίπτωση, οι ανωτέρω προσθήκες επί των Α.Ε.Π. δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος στην όμορη περιοχή του ακινήτου. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και ύστερα από γνωμοδότηση του Κεντρικού Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής δύναται να χορηγείται παρέκκλιση όσον αφορά στο ύψος και τον όγκο των Α.Ε.Π., των κερκίδων με τα στέγαστρα τους και των πυλώνων φωτισμού, κατά τα προβλεπόμενα στην παρ.2 του άρθρου 15 του Νόμου 4067/12 ΦΕΚ 79Α/9-4-12.

* Επιτρέπεται η προέκταση εξεδρών – κερκίδων εκτός του νομίμου περιγράμματος των Α.Ε.Π. και άνωθεν κοινοχρήστων χώρων υπό την προϋπόθεση τοποθέτησης σε ύψος τουλάχιστον πέντε (5) μέτρων από τη στάθμη του πεζοδρομίου. Η ανωτέρω προέκταση σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ξεπερνά σε οριζόντια προβολή το μισό του πλάτους του πεζοδρομίου. Σε περίπτωση που η ανωτέρω προέκταση κείται άνωθεν πεζοδρόμου, οι κατασκευές δεν δύναται να προεξέχουν της ρυμοτομικής γραμμής έως το 1/10 του πλάτους του πεζοδρόμου.
* Σε περίπτωση προσθήκης κερκίδων και εμπορικών χρήσεων κατά τα προηγούμενα άρθρα σε υφιστάμενες Α.Ε.Π. του παρόντος κεφαλαίου δεν υπάρχει η υποχρέωση δέσμευσης νέων χώρων στάθμευσης, κατ’ εφαρμογή του Π/Δτος 111/04 ΦΕΚ 76Α/5-3-04 για την Περιφέρεια Αττικής και του Π/Δτος 350/96 ΦΕΚ 230Α/17-9-96 για την υπόλοιπη Ελλάδα.

 

 

Δηλαδή περίπου 5000 θέσεις ακόμη .

Link to comment
Share on other sites

Πάλι θα μουν πουν πως είμαι εμπαθής με την Αθήνα , αλλά και άλλο γήπεδο μεγάλο στο λεκανοπέδιο Εγώ θα γράψω , πως αν είναι να γίνουν τα λεφτά αθλητικά έργα , αυτά να είναι πολλά για μαζικό αθλητισμό αφού γνωρίζω πόσο  έλλειψη τέτοιων χώρων υπάρχει ακόμα και σε συνοικίες της Αθήνας όπως ο Νεος Κόσμος που γεννήθηκα και ζούσα πριν 25 χρόνια

 

Και φυσικά δεν μπορώ να δεχτώ και άλλα χρήματα σε ομάδες που οι οπαδοί τους κάθε λίγο και λιγάκι τα καταστρέφουν και που έχουν σπαταλήσει εκατομμύρια και που κρύβονται μεγάλα συμφέροντα παραγόντων και όχι στην περιφέρεια όπως την δική μου πόλη , που για να φτιάξουμε κάτι στο γήπεδο βάζουμε όλοι από τα δικά μας χρήματα , ακόμα και αν τα βγάζουμε δύσκολα .Και στα δικά μας γήπεδα παίζουν Ελληνόπουλα και όχι ακριβοπληρωμένοι μισθοφόροι από όλον το κόσμο 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι όταν τα φτιάχναν άλλοι κάνατε όλοι τουμπεκί....Τώρα που θέλει ο Παναθηναικός γίνεται πόλεμος...Πάντα το ίδιο γινόταν. Από κάτι σαχλαμαρές περιβαλλοντολόγους μην τους χαλάσουμε το οικοσύστημα, κάτι άσχετους που νομίζουν ότι θα τους πειράξουν οι φωνές, αλλά την ίδια στιγμή φοβούνται να κυκλοφορούν στην περιοχή τους κτλ κτλ...

Κανένα γήπεδο δεν καταστρέφουν οι οπαδοί. Που τα είδατε αυτά? Οταν δεν υπάρχουν φιλοξενούμενοι (λάθος φυσικά φταίει η νοοτροπία), κανείς δεν σπάει το σπίτι του. Πες μου έναν. 

Αθλητικά έργα γίνονται πολλά στην Αθήνα. Εδώ στην περιοχή μου έχουμε μια χαρά δημοτικό στάδιο, με καινούργιο χοοτάπητα, 5χ5, τένις, κολυμβητήριο, μπάσκετ... Και σε άλλες συνοικίες το ίδιο γίνεται.... Γήπεδο θέλουμε λέμε!!! 

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν διαχώρισα για το αν σπάνε το δικό τους η του αντιπάλους τους , είπα ότι τα καταστρέφουν και εννοώ γενικά τους αθλητικούς χώρους Και μην μου πεις ότι οι οπαδοί και του παναθηναικού δεν έχουν κάνει καταστροφές ποτέ γιατί θα ξεκαρδιστώ στα γέλια Ενώ οι οπαδοί της πόλης μου δεν έχουν πειράξει ούτε ένα κεραμίδι Αυτοί που καταστρέφουν δημόσια και ιδιωτική περιουσία δεν πρέπει να δικαιούνται ούτε ένα ευρώ  Για να μην αναφέρω αυτούς τους ηλίθιους που κλείνουν και ραντεβού θανάτου Χίλιες φορές στον μαζικό αθλητισμό για να σταματήσει η παραγωγή αλητών .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ασε μας τώρα με τους δικούς σου.....Τα έχουμε δει και στα τοπικά τι γίνεται. Ολοι οι Αγιοι στην Κάρυστο μαζευτήκατε....Παίξτε κανά τάβλι τώρα

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ακούσεις να κάνουν και εδώ ζημιές να εξαιρεθούν και οι συντοπίτες μου από τα έργα , αλλά εμείς εδώ ξέρουμε τι σημαίνει να έχουμε ένα γήπεδο ή ένα κλειστό γυμναστήριο και το προσέχουμε σαν τα μάτια μας Γιατί το φτιάξαμε με δικά μας χρήματα και με 40 % μόνο του κράτους και με αγώνες και τρέξιμο πάνω από 20 χρόνια και εράνους και άλλα όπως ευεργέτες της περιοχής   Εσύ θα το πεις για τους δικούς σου αυτό ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Στο έγραψα περίπου και αλλού....Για να το καταλάβεις.....Ολα αριθμοί είναι, οντότητες πως το λένε... Η ίδια σκατοράτσα είμαστε όλοι. Σκέψου το................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.